Kompletní OHNÍČEK – 45.ročník – 1994

Dnes archivované čísla časopisu OHNÍČEK z roku 1994 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizovali OnucaHonza H. Veliký dík!

Na Wikipedii lze o časopisu najít: OHNÍČEK – českojazyčný časopis pro děti a mládež, vycházející od 2.9.1950. Časopis vydával Československý svaz mládeže v Mladé frontě. Od roku 1974 vycházel v nakladatelství Mladá fronta, od roku 1999 se k ní přidala agentura Toja. Časopis byl určený pro děti od 8 do 12 let. Časopis měl formu humornou, zábavnou a přinášel rovněž některé zajímavosti. Časopis vycházel jako čtrnáctideník, v letech 1952-1968 byl měsíčníkem.“

V tiráži časopisu se píše: „OHNÍČEK – zábavný měsíčník. – Vydává Mladá fronta. – šéfredaktorka: Lenka Moštěková. – Tajemnice redakce Marie Jablonská. – Redakce: Alena Kazdová, Miroslava Smolíková – Výtvarný redaktor: Dalibor Vlach.“  Cena jednoho čísla byla 11 Kč, rozsah 36 stran.

Po roce 1989 nastala u všech dětských časopisů změna v publikovaných tématech, grafiky, sazby …. OHNÍČEK se přizpůsobil a akceptoval fakt, že čtenáři na které se doposud zaměřoval „dospívají“ i co otiskovaných témat „dříve“. Proto třeba rubrika ANKETA, kterou by před rokem 1989 očekávali spíše starší čtenáři SEDMIČKY PIONÝRŮ.

Rubrika KŘÍŽEM KRÁŽEM přibližovala čtenářům OHNÍČKU exotické země, díky osobním příběhům a zážitkům autorů:

Stránka JAK BYSTE SE ZACHOVALI V TĚCHTO SITUACÍCH? byla sice ojedinělým počinem v tomto ročníku OHNÍČKU, ale za to po stránce „výchovně – interaktivní“ zcela určitě povedená.

Pravidelná rubrika s „humorem“, který zasílali čtenáři v průběhu vydávání OHNÍČKU měnila svůj název – MADE IN POPLETOV, ŽÍŽALA SÁMOŠKA AHÓJ!, Z REDAKČNÍ PONOŽKY ŽÍŽALY SÁMOŠKY,  SBĚRNU VTIPŮ OHNÍČEK ŘÍDÍ KUBA KUBÍČEK,  KUBA KUBÍČEK SE PTÁ: CO SE U VÁS VESELÉHO PŘIHODILO?, CHACHA … V období ze kterého jsou dnes archivovaná čísla se rubrika jmenovala ÚSMĚVY FTIPY OHNÍČKU:

Čtenáři, kteří za socialismu četli dětský časopis OHNÍČEK, zcela určitě vzpomenou na SEKA A ZULU – kreslený seriál o neandrtálských sourozencích. Stála za ním geniální dvojice Neprakta-Švandrlík. Tato česká verze amerických Flintstonů (které v době vzniku komiksu údajně ani jeden z dvojice neznal) měla velký úspěch, ale s nástupem normalizace dostala stopku.  Do té doby bylo v OHNÍČKU otištěno 79 příhod. Poslední vyšla 16. srpna 1971. Popularita SEKA A ZULY byla ale tak veliká, že Švandrlík a Nepraka mohli o 11 let později (1982-1983) přispívat do OHNÍČKU podobně laděným komiksem, jehož ústřední postavou byl brontosaurus Punťa. Po roce 1989 se SEK A ZULA dočkali i v OHNÍČKU otiskování znovu. Celkem vytvořilo duo N+Š 211 stran „neandrtálského“ komiksu.

O pár let později bude v tiráži OHNÍČKU uvedeno „Vydává Mladá fronta ve spolupráci s agenturou TOJA„. Za agenturou TOJA stojí šéfredaktorka Lenka Moštěková. Přílohou OHNÍČKU byl pak i TOJÁČEK (TO JSEM JÁ). Tato  příloha byla dílem energické šéfredaktorky Lenky Moštěkové, která měla ideu, že bude děti vzdělávat hrou. TOJÁČEK se dal celý zpracovat – rozstříhat a stal se tak hračkou pro děti. Ve 45.ročníku OHNÍČKU ale TOJA vycházela samostatně:

Na pokračování ve 45.ročníku OHNÍČKU vycházel vystřihovací román TALISMAN STARÉHO INDIÁNA z pera úžasného vypravěče klukovských dobrodružství Svatopluka Hrnčíře (*1926  +2014).

V létě roku 1992 podalo nakladatelství Mladá fronta a.s. přihlášku ochranné známky OHNÍČEK (ochranná známka zapsána na konci roku 1994) pro nakladatelskou a vydavatelskou činnost včetně nového grafického ztvárnění = hlavička časopisu. Ochrannou známku má nakladatelství registrovanou dodnes.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu OHNÍČEK z roku 1994, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu OHNÍČEK – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *