ROZHLAS MLADYCH – 6.ročník -1938-39

Dnes archivovaná čísla časopisu ROZHLAS MLADÝCH z roku 1938-39 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval nell1967. Veliký dík!

V rámci spolupráce s rozhlasem Foglar sestavil několik klubových stránek pro Rozhlas mladých. Především ale napsal 15 rozhlasových scénářů, které tvoří uzavřený a konzistentní příběh šesti dětí, čtyř chlapců a dvou děvčat:

  • Vláďa (vedoucí klubu)
  • Tonda Vít, Vilda Svatoš, Alena Pavlíková, Ivan, Martina (členové)[8]

Základem je v rozhlasovém prostředí samozřejmě dialog. Foglar ovšem svůj klub brzy dostává a ulici a komentuje prostřednictvím svých dětí každodenní události a starosti mládeže. Upozorňuje na nebezpečí při koupání nebo při bruslení. Na podzim připomíná, jak připravit kolo na zimní uskladnění. Na jaře následuje výklad o správném namazání kolo pro novou sezónu, přidává také rady jak si založit zahrádku. V létě se jede ven na vesnici, kde dialog mezi šesticí dětí pokračuje. Častým námětem dialogů je také popularizace technického pokroku, aktuální společenská témata a různé jiné úvahy. Všemi patnácti epizodami se táhne Foglarova touha vychovávat děti, dávat jim různá doporučení; vede je k psaní rozhlasového zápisníku, zakládá s nimi herbář a podobně.

Poslední Foglarův scénář pro Zvídavé děti vysílal rozhlas v červnu roku 1943. Následně děti „odjely na venkov“. Na podzim 1943 už pořad nebyl obnoven. Souviset to mohlo i s aktivizací nově založeného Kuratoria ro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, jehož vznik zásadním způsobem měnil veškeré dosavadní činnosti zaměřené na volnočasové aktivity děti a mládež.

Patnáct scénářů, které pro Klub zvídavých dětí napsal spisovatel Jaroslav Foglar tvoří uzavřený celek šestice dětí. Celý text tvoří přibližně 145 normostran, což ho řadí mezi objemnější Foglarova díla, rozsahem srovnatelná s jeho nejslavnějšími texty. Dlouho však Foglarovy scénáře pro Klub zvídavých dětí nebyly vydány tiskem a s původními strojopisy měla možnost seznámit se jen malá skupina badatelů.[9] [10] Na jaře roku 2018 se tento nedostatek pokusila odstranit výpravná publikace Klub zvídavých dětí • Jaroslav Foglar a Protektorát, která čtenáře v několika ukázkách seznamuje s těmi nejzajímavějšími pasážemi původního Foglarova textu.[11] Navíc je zasazuje do dobových souvislostí a doplňuje přehledným výkladem. Některé další ukázky byly publikovány v třetím vydání knihy Mýtus zvaný Stínadla.[12] Konečně pak na sklonku roku 2021 vydala kompletní scénáře Skautská nadace Jaroslava Foglara vlastním nákladem jako 15 besídek Klubu zvídavých dětí.[13]

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ROZHLAS MLADÝCH z roku 1938-39, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ROZHLAS MLADÝCH – kliknutím na náhled strany:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *