Jak se stát registrovaným uživatelem tohoto webu

Registrovanými uživateli tohoto webu mohou být pouze ti, kteří se zapojí do projektu digitalizace starých dětských časopisů. Jen tak se na dobrovolnické bázi, za pomoci nadšenců a fandů podaři digitalizovat ty časopisy, na které se ještě pořád nedostalo.

Jen orientačně uvádím, že z tohoto webu šlo k 7/2014 stáhnout asi 1500 čísel z cca 35 časopiseckých titulů a k 1/2017 to bylo už 5730 čísel ze 123 titulů. Téměř každý druhý den nějaké číslo časopisu do našeho archivu přibude.

tablet časopisy 2

Chceš-li se ke stávajícím 150 spolupracovníkům tohoto projektu připojit i ty:

 • nabídni ke společnému sdílení svoji sbírku skenovaných čísel časopisů (nemáš-li je čti dál)  – uznány budou skeny časopisů, které zde ještě nejsou vyvěšeny (abychom zabránili tomu, že se budou nabízet skeny duplicitě) a ty, které jsou na webu volně k dispozici (jako například http://www.milujte.se/, http://casopisy.skaut.cz/skauting/, http://www.xabc.cz/01 atd)
 • registruj se  – pošli mail na editor(zavinac)detske-casopisy.cz + digitalizované čísla přes uschovna.cz.  Aadministrátor webu na základě předchozího bodu zkontroluje zaslané digitalizované čísla (duplicita, splnění všech 7 bodů níže uvedených pravidel, …), při splnění podmínek registraci provede a potvrdí zpět mailem

Po obdržení přístupových údajů bude možno kdykoliv stahovat časopisy z odkazů uvedených v rubrice „Stahuj časopisy„ (s náhledy titulních stran) nebo přímo ze strany „STÁHNOUT“ (bez náhledů titulních stran). Neregistrovaní uživatelé webu si mohou prohlédnout seznam archivovaných čísel zde >>>

POZOR – přístup platí 1 rok a prodlouží se (po doběhnutí výročí registrace) vždy o další rok po zaslání dalších digitalizovaných časopisů (které nebudou aktuálně na webu archivovány). Cílem tohoto omezení je udržet tým „živých“ spolupracovníků a znesnadnit neoprávněné (nezasloužené) sdílení přístupu do archivu.

Nezasílejte reklamní, módní časopisy ani časopisy s obsahem nevhodným pro děti a mládež! Neposílej časopisy JUNÁK a ABC – ty máme téměř kompletní, nebo na jejich kompletaci už někdo se spolupracovníků tohoto projektu pracuje (nechceme zbytečně dublovat práci).

Při skenování a převodu do PDF dodrž důsledně VŠECHNY tyto pravidla:

 1. skenuj časopisy do formátu PDF
 2. ořež pečlivě všechny strany tak + dodrž správnou orientaci všech stran + správné pořadí i úplnost stran !!! (návod jak ořezat přesahující okraje)
 3. ukládej v takovém formátu PDF, ve kterém lze rozpoznat text  – OCR (důležité pro další badatelskou práci – vyhledávání dle textu, vytvoření rejstříku, …) !!!!!  (návod jak vyrobit PDF s OCR)
 4. Ukládej 1 číslo do 1 souboru
 5. Maximální velikost jednoho souboru může být 30 MB – například 32 stránkový OHNÍČEK lze digitalizovat do PDF o velikosti cca 3 MB
 6. Pojmenování souboru musí odpovídat formátu NÁZEV_ročník_rok-vydání_číslo (např. OHNICEK_26.rocnik_(1975-76)_cislo_01.pdf) – bez háčků a čárek, namísto mezer podtržítko, …
 7. Společně s PDF souborem daného časopisu pošli i náhled titulní stránky (ve formátu JPG) pojmenované stejně (tedy např.  OHNICEK_26.rocnik_(1975-76)_cislo_01. jpg) – v případě tohoto OHNÍČKU velikost 800 x 540 DPI, v případě ABC velikost 800 x  1140 DPI, …

Něco málo navíc k těmto informacím si můžeš přečíst >>>>

 

„NEMÁM ŽÁDNÉ ČASOPISY, KTERÉ MOHU NABÍDNOUT“. Pokud nemáš ve své sbírce žádné zdigitalizované časopisy vhodné pro tento projekt, nedaří se ti najít chybějící čísla na některém z úložišť a přesto chceš získat přístup k časopisům uloženým na tomto webu, nezoufej – napiš na editor(zavinac)detske-casopisy.cz – a zkus se domluvit, které z již naskenovaných časopisů převedeš do PDF (viz článek S ČÍM JE POTŘEBA POMOC?).

Nabízíme také možnost, že zapůjčíme – pošleme ke skenování některý z doposud nedigitalizovaných časopisů. Jakmile se zapůjčené časopisy vpořádku vrátí a dorazí i jejich PDF, zřídíme přístup.

 

 

 

 

66 Responses to Jak se stát registrovaným uživatelem tohoto webu

 1. Vaclav Benda napsal:

  První číslo první ročník 19.prosince 1945…..KRASNE ZACHOVALÉ ČISLO.Uplně první MATEŘIDOUŠKA co vyšla v ČR.
  ……….NA PRODEJ………
  DEKUJI .ODPOWED NA E.MAIL .

  • Ludmila Eklová napsal:

   Dobrý den, měla bych zájem odkoupit Vaše staré časopisy Mateřídouška. Můžete mi udělat nabídku? Děkuji.

 2. Vaclav Benda napsal:

  spousta knih od 1750. ,časopisu od 1834,zachovalé ,pohadky,tiskopisy,casopisy.romany.noty…krasně skladované NEPOŠKOZENÉ..

  • Kristýna Kolářová napsal:

   Dobrý den,
   mohla bych se zeptat zda máte nějaké čísla časopisů z roku 1938? Konkretně z měsíce dubna.
   Děkuji
   Kolářová

 3. Jiří Dráb napsal:

  perfektní ,

 4. Karel Eichler napsal:

  Zdravím všechny.
  Měl bych zájem se zde zaregistrovat ,jestli je to možné.
  Mám seznam ABC co mám doma(asi 1000-1200 kusů(něco i vícekrát) -poslední hrubé sčítání 2009)
  a seznam naskenovaných ABC -něco jsou mé skeny ale většina je posbíraná na netu.Jsem velmi časově vytížen a většinu roku mimo republiku takže moc nestíhám skenovat.Dávám dohromady ročníky ABC jak ve skenu ,tak fyzicky .Je to vzpomínka na mé mládí.Začínal jsem s ním v roce 1969-je to taky trošku nostalgie.Jestli někdo chce seznamy vidět,tak ať napíše email sem.Jsem schopen naskenovat na požádání v podstatě cokoli z mého archivu,ale nejsem pořád doma ,takže se zpožděním.Bohužel nic z mého archivu není na prodej.Najdou se i části čísel nebo cca 600 úplných modelů,nebo jen jejich částí (K doplnění naskenovaných neúplných čísel).V seznamu nejsou uvedeny speciály.

  • Josef Kůta napsal:

   Dobrý den,

   chtel jsem se zeptat, odkud jste, protoze ja z Prahy a jsem schopen s digitalizaci ABC pomoci, mam pomerne velke digitalizacni studio a tam to jde smahem (mame knizni, foto a vysokorychlostni dokumentacni). Davam dohromady vsechna cisla ABC v elektronicke podobe, ale mnohdy se spatne hledaji kvalitni vstupni tisky. Ozvete se. Kůta

   • Karel Eichler napsal:

    Pro Josefa Kúta.
    Pokud budete chtít nějaká čísla ,která nemáte k digitalizaci ,tak dejte vědět sem(pokud je budu mít a budou komplet) .Nemám problém je půjčit.Budu doma v Čechách tento víkend 13-15.6.Bydlím taky v Praze (4).Mám velmi málo času a nejsem skoro vůbec v Čechách.Mám i nějaké speciály

 5. Františka Vrbenská napsal:

  Dobrý den,
  Oceňuji práci, kterou si se zpřístupněním starších periodik určených dětem a mládeži dáváte. Bohužel nejsem odborník na informační technologie, ale protože jsem se dvacet let podílela na projektech reformátování (tj. i digitalizace) dokumentů, zajímalo by mne, jak máte vyřešeno zálohování naskenovaných obrazových dat, jejich organizaci (budou přibývat a pak už si nevystačíte s jednoduchým naskenováním a uložením ve formátu pdf), jak hledání v souborech, jestli výhledově počítáte s nutností migrace a emulace dat, k níž nezbytně v budoucnosti dojde

  • Dazul napsal:

   Zálohování digitalizovaného archivu PDF je v tuto chvíli řešeno pravidelným zálohováním webu poskytovalem webhostingu a mimo to i na serveru mého zaměstnavatele (s jeho svolením). Hledání na webu http://www.detske-casopisy.cz je vyřešeno relativně dobře (v pravém sloupci nahoře – „vyhledat na webu„, podle „štítků“ v pravém sloupci – názvů a rubrik + mapy stránek), ale vyhledávání přímo v archivovaných PDF souborech zatím nelze jinak než daný soubor otevřít a v něm podle textu hledat. Což je z dlouhodobého hlediska neúnosné. A tak průběžně testuji různé nádstavby pro tento web, které by umožňovaly vyhledávat napříč všemi archivovanými PDF – zatím jsem nenarazil na nic vhodného, co v praxi skutečně funguje.

 6. Michal Martinů napsal:

  Já vám chci pomoci. Na půdě v Jeseníku by měla být spousta starých časopisů ABC mladých techniků a přírodovědců.
  Na vašich stránkách si mi ale nedaří vytvořit účet.

  • Dazul napsal:

   Na těchto stránkách může váš účet vytvořit pouze administrátor – po té, co pošlete źe svého mailu alespoň jedno jediné číslo časopisu, který zde ještě není archivován.

   • skip napsal:

    Poslal jsem odkaz na tři čísla z mého archívu. Nebo je adresa, kam čísla odeslat? Skip

    • Dazul napsal:

     Čísla časopisů uložená v PDF je možno zaheslovaná uložit například na ULOZTO.CZ a odkaz s heslem poslat na adresu drabek(zavinac)lachim.cz
     Nebo poslat PDF soubory na stejnou adresu přes USCHOVNA.CZ

 7. Ladislav Gvozdek napsal:

  ořež pečlivě všechny strany tak + dodrž správnou orientaci všech stran

  Jak provést pečlivé ořezání metodou TAK + ???????

 8. Dazul napsal:
  14.7.2014 (09:21)

  Na těchto stránkách může váš účet vytvořit pouze administrátor – po té, co pošlete źe svého mailu alespoň jedno jediné číslo časopisu, který zde ještě není archivován.

  OK ale nedari se mi zde najit jasny seznam co mate a co ne.Rad bych poslal sken ale co jeste nemate?
  MH

 9. Karel Eichler napsal:

  Přeji Všem krásné prožití vánočních svátků.mnoho štěstí,zdraví a spokojenosti.
  Karel Eichler

 10. robert cvengros napsal:

  dobry den,
  velmi rad by som sa stal registrovany uzivatel vasho webu, bohuzial nemam ziadnu moznost zaslat scany starych cisel. zijem v kanade a skutocne to nejde. neuvazovali ste i o inej moznosti ako sa stat uzivatelom? napriklad zaplatenim clenskeho? (je mozne ze tato moznost uz existuje a ja som ju prehliadol).
  dakujem.
  s pozdravom robert c.

 11. Dazul napsal:

  Podmínka zaslání alespoň jednoho jediného čísla starého dětského časopisu je, bohužel, nepřekročitelná. Dokud to jen trochu půjde, rád bych tento projekt http://www.detske-casopisy.cz udržel na čistě dobrovolnické práci – tedy i bez jakýchkoliv finančních či registračních příspěvků.

  • Paolo napsal:

   Někdo možnost prostě nemá a členský poplatek může být řešením. Je škoda mít fajn projekt a nechat ho jen pro pár horních. Nemá smysl obcházet antikvariáty ve snaze shánět něco, co na netu ještě nemáte.
   Praktičtější je nějakým způsobem zvýhodnit lidi za přispívání potom.

 12. Dezider napsal:

  Asi jsem natvrdlý, ale žádnou možnost registrace zde nevidím.

 13. Dezider napsal:

  Už jsem pochopil postup, nejdříve naskenovat nějaký, ještě nezveřejněný časopis,a pak poslat žádost na email spolu s novým skenem na email. Co když nic starého nemám, žádný časopis pro děti,ale mám dětské knihy v PDF?

 14. Dazul napsal:

  Knihy zatím nedigitalizujeme – vyjma těch, které vycházely jako příloha časopisů. A taky RODOKAPSY, ROZRUCHY, DÁLKY, STATEČNÁ SRDCE, KARAVANY, …. – tedy „sešitové“ edice, které vycházely pravidelně.

 15. Tomáš napsal:

  Zdravím, sháním hru, která vyšla v ABC někdy v letech 1970-1980. Přesně bohužel nevím, ale vím, že to byla geniální desková hra (jen se vytrhnul prostřední dvoulist z Abíčka) a vystříhaly se tančíky a letadýlka. Hra se odehrávala na torto dvoulistu a jezdilo se po polích ve tvaru plástve.
  Bohužel nevím jak se přesně jmenovala (asi Tanky ) a kdy přesně v ABC vyšla.
  Pokud by jí náhodou někdo měl, jsem ochoten zaplatit.
  Tomas ( tosla64@seznam .cz)

  • Pavel napsal:

   Někde na půdě ji mám. Pamatuju si na ni z dětství. Zkusím najít. Ale ne přes tento server. Nebudu nikomu dělat vola. Napište mi mail.

 16. Eduard napsal:

  mám sešity edice statečná srdce,skaut junák69.70,rodokapsy,mladý čtenář 38,39, tramp a podobné.skenr vlastním

 17. Dazul napsal:

  Edici STATEČNÁ SRDCE ještě na webu nemáme – pokud by se vám podařilo digitalizovat Nejdřív já, Hoši z Modré zátoky, Jerry z ostrovů, Ztraceni v pustině, … byl by to přínos pro http://www.detske-casopisy.cz

 18. Mám ročník Pionýr 1965/66, mimo prvního listu (ten chudáček nevydržel, snad ho někde najdeme, aby byl ročník úplně kompletní).
  Je to od září 1965 do srpna 1966 – to jsem chodila do první třídy :-)

  Pokud to už někdo skenoval, tak mi prosím řekněte.

  S pozdravem

  Jitka Podráská

 19. Totem Totem napsal:

  Všetko najlepšie do Nového roku, tomuto veľkolepému projektu, veľa, veľa nových, dosiaľ nezdigitalizovaných časopisov,
  želá Ivan

 20. Pavel napsal:

  Vyhledán chybějící časopis, poctivě nascanován, ořezán, přejmenována každá stránka, nakopírováno do prezentace, vše v pdf. A proč? aby se člověk dozvěděl, že uplně k ničemu. Časopis najednou již existuje, každá poctivě ořezaná strana je údajně špatně ořezaná, nepojmenovaná.. Že jsem přetáhl objem? Ale no tak..
  Pokud někdo neví co s časem a baví ho scanovat a drbat se v programech a dělat někomu vola, pak je tato stránka správná volba..

 21. Tomáš Hobzík napsal:

  Dobrý den všem.
  Náhodou jsem narazil na tyto stránky, kde by mohlo být i něco zajímavého pro mě, ale nemám tušení, jestli něco takového vyšlo či nikoliv. A tak se na vás obracím s dotazem.
  Momentálně jsem začal pracovat na něčem, čemu pracovně říkám projekt Lajka. Výsledkem by měla být kolekce vhodná pro uspořádání výstavy týkající se sovětského projektu psích kosmonautů. Kolekce by se měla týkat nějakých modelů od raket po spí skafandry, dobových fotografií, umění – obrazy, literatura. A bylo by super, pokud vše vyjde a výstava se uskuteční, kdyby se tam objevily i dobové články z novin a časopisů.
  Předpokládám, že nějaké články by se mohli nacházet i dětských časopisech. První ve vesmíru byla Lajka, takže nějaký článek by mohl být někdy po 3.11 1957, možná že se psalo i o Bělce a Strelce, které letěly 19,8 1960. Nevíte někdo o nějakém článku, jestli vyšel ? Byl bych velmi vděčný za jakoukoliv informaci. Když už nic jiného, pak ti chudáci psi si zaslouží si na ně vzpomenout.
  Děkuji

 22. Lenka K. napsal:

  Prosím, prosím, prosím. Nemám šanci získat registraci, zato mám vekou prosbu. V jednom z čísel (bohužel nevím konkrétně)Ohníčku ročníku 26 je v rubrice Z redakční ponožky žížaly Sámošky uveřejněn vtip o kamenném uhlí s podpisem Lenka Fiebigerová. Moc bych toto jediné číslo potřebovala alespoň naskenované. Mělo by to být překvapení k blízkému srazu spolužáků po 40 letech. Máte-li někdo přístup a dobrou vůli, ozvěte se zde. Jste jediní, kdo může pomoci. A znáte to, když je někdo jediný, tak musí…
  Děkuji

  • Hozd napsal:

   Tak váš „vtip“ jsem skutečně našel v Ohníčku ročník 26 číslo 20 a to v uvedené rubrice.
   Zdravím
   Hozd

   • Lenka K. napsal:

    Skvělá zpráva,za kterou moc děkuji. Po tolika letech uč člověk skoro váhá, že se některé věci opravdu udály.
    Máte možnost mi tohle číslo, nebo třeba jen onu stránku (třeba jen ofocenou z PC)poslat na mail?
    l.karska@seznam.cz
    Děkuji

 23. Daniel Vašina napsal:

  Dobrý den,
  poptávám se ohledně stezky v 80 letech,kdy tam
  byl článek o pionýrském táboře ,,Od pazourku ke hvězdám“ ..tuším..(název táboru by měl být snad i na titulní stránce), a já tam mám dvě fotografie. Přesný rok nepamatuji, protože jsem jezdil na tento tábor každý rok asi 1984-1988. moooooc děkuji Vašina

 24. Daniel Vašina napsal:

  Mail pro ty co mají časopis stezka Danek.vasina@seznam.cz

 25. Totem Totem napsal:

  Ahoj Tomáš,
  Slovenská dikda zverejnila článok o Lajke, snáď ti to trošku pomôže v tvojom milom projekte.
  http://dikda.eu/zdigitalizovana-lajka-ci-prvi-vetroplavci/

  Ivan

 26. Miroslav Zima napsal:

  Mám z dětství kompletní (kromě prvního a posledního svazku) svázané ročníky Sedmičky pionýrů od r. 1972 (začíná číslem 14) až do r. 1980 (končí číslem 34) mohl bych čísla, která Vám chybí postupně oskenovat a poslat. Abych z toho ale něco nedělal zbytečně, tak bych se potřeboval ujistit, že opravdu ročníky 7,9,11,12 a část 13.(všechny příběhy o Asterixovi), které nejsou uvedeny ve Vašem archivu, určitě nemáte zatím k dispozici a nechystáte se je uveřejnit na www stránkách. Předem Vám děkuji za Vaši odpověď.

 27. Radomír napsal:

  Zdravím. Rád by som sa opýtal, či je možné zaregistrovať sa aj za finančný príspevok na prevádzku vášho webu? Koľko by stála registrácia na pol roka alebo na rok? Akceptujete platby na bankový účet alebo Paypal? Dík.

 28. Dazul napsal:

  Projekt detske-casopisy.cz je nekomerční, dobrovolnická aktivita, která může fungovat jen díky tomu, že každý z registrovaných uživatelů „obětuje“ alespoň trochu svého času ve prospěch „záchrany“ alespoň jednoho jediného čísla z širokého spektra časopisů pro děti a mládež. Proto vytrvale odmítám neustále se opakující nabídky třeba na placený přístup. Jsem hrdý na to, že tento projekt může stále fungovat nekomerčně. Omlouvám se, nevím jak to napsat co nejméně konfliktně, ale – nechci dělat vyjímku ve zpřítupňování archivu (nebo jednotlivých) digitalizovaných číslel u nikoho, kdo se nestane „spolupachatelem“. Právníci zastupující dědice některých autorů už donutili stáhnout z webů ukázky jejich děl – tomu se chci pochopitelně také vyhnout, protože není účelem tohoto webu porušovat zákon. Chci jen pro historii (a badatelské práce) zachovat co nejvíce starých dětských časopisů, nechci je nijak veřejně šířit či je komerčně využívat.

  • Radomír napsal:

   Ospravedlňujem sa, ak som vás mojou otázkou nejako urazil, iba viem, že aj nekomerčné stránky musia obyčajne za ich prevádzku platiť vlastníkom serverov, poplatky internetovým providerom a tak podobne, ak sa nefinancujú reklamou a finančné dary neziskoým webom z nich ešte nemusia robiť komerčný projekt. Osobne si myslím, že so staršími časopismi by sa mali možnosť oboznámiť aj širšia verejnosť, hlavne mladšie generácie, ktoré sa k nim nemali možnosť dostať. Ale je to samozrejme vaša vec.

   • Radomír napsal:

    Až teraz som si všimol, že vlastne využívate reklamné bannery. V takom prípade sa nedá hovoriť o nekomerčnom projekte. Rovnako pochybujem, že by „© 2016 Staré časopisy pro děti a mládež v souvislostech“ bol naozaj registrovaným copyrightom.

    • Dazul napsal:

     Ano, reklamní banner využíváme – je to reciproční záležitost za dlouhodobé nezištné využívání hostingu pro http://www.detske-casopisy.cz. Nicméně další hosting není potřeba. Nezbytně nejnutnější výdaje tohoto projektu jsou tímto pokryty. Netřeba další „finanční“ podpory. Věřím tomu, že i takto koncipovný projet (který by ve státní sféře stál miliony) může být realizován pouze díky nadšení lidí, kteří to nedělají pro peníze.

 29. Tomáš napsal:

  Je někde dokumentována legálnost tohoto počínání? Nerad bych naskenoval staré VTM, co mám doma, a stal se tak (spolu)pachatelem porušení autorských práv?

  • Dazul napsal:

   Velmi stručně: Nakousl jste problém na který neumím jednoznačně odpovědět. S přihlédnutím, že žijeme ve státě, kde je „diplomaticky řečeno“ předvídatelnost rozhodování na základě srozumitelného práva, velmi diskutabilní, jednoznačnou odpověď („dokumentování legálnosti tohoto počínání“) může dát asi jen Nejvyšší soud ČR – chápu-li jako laik správně fungování „spravedlnosti“ u nás. Vyjádření právníků se kterými jsem spuštění tohoto nonprofit projektu obecně konzultoval nebylo jednoznačné. Ale protože digitalizované časopisy nejsou veřejně přístupné, přístup k časopisům nezpoplatňuji ani nijak komerčně nevyužívám, některé tituly do archivu poskytli lidé z redakcí časopisů, …. projekt jsem s vědomím existence rizika právních tahanic spustil. Domnívám se, že svým počínáním zákon neporušuju a ani porušovat nehodlám. Každý, kdo se do projektu zapojí je svým „spolupachatelstvím“ motivován k tomu, aby dodržoval pravidlo – (komerčně i nekomerčně) nešířit digitalizované časopisy z archivu na http://www.detske-casopisy.cz

   • Miloš napsal:

    Dobrý den, obávám se, že právně postihnutelné z hlediska uplatňování autorského zákona to bohužel je – pokud vím, tak dílo je volné až po 70 letech od smrti autora, pokud na jeho dílo neuplatňují autorská práva jeho dědicové nebo není dílo vázané nějakou speciální smlouvou k zastupující agentuře – agenturou literátů bývá Dilia, ale mě samotného by zajímalo, zda existuje někde nějaký seznam volných autorů (Čapek, Vančura, Neruda …), kteří se mohou vydávat. U Julia Verneho je to tak, že sice on je volný, ale nejsou volné překlady, podléhající autorskému právu. Jedinou výjimkou z autorského zákona (tak, jak to chápete Vy) je výjimka pro zdravotně postižené, kteří si smějí skenovat texty, knihy pro vlastní potřebu, případně jim je může bez zisku digitalizovat nějaká nezisková organizace – školy (Univerzity), organizace nevidomých a nebo specializované knihovny pro nevidomé … Takže pokud by se našel nějaký autor článku, který by Vás chtěl žalovat, tak šanci má. Mně by ovšem zajímalo, kdo bude moci využívat kromě registrovaných a to na rok (podle toho, co tu čtu) texty časopisů – jaký je cíl tohoto snažení? Pomoc jsem nabídl … ač si jsem vědom těchto rizik, a proto mě to zajímá. Děkuji za odpověď.

 30. Miloš napsal:

  Možná bychom mohli všichni svorně podporovat ve volbách pirátskou stranu, která pokud vím, tak má ve svém programu, zjednodušení autorského práva, jeho větší změkčení – stejně, víte, koho z profanovaných politiků volit?

 31. Naďa napsal:

  Děláte vynikající práci, ale dnešní děti se k těmto skvělým časopisům většinou nedostanou, protože jejich rodiče nemají co nabídnout. N.

  • Dazul napsal:

   Pokud rodiče sami nemají vlastní časopisy k digitalizaci, nabízím, že jim ZAPŮJČÍM (většinou předválečný nebo poválečný a svázaný) časopis, který jim zašlu poštou. Mohou jej v klidu digitalizovat podle pravidel uvedených na tomto webu, pak mi časopis pošlou zpět a já jim rád zřídím přístup. Kde je vůle, tam je i cesta. : -)

 32. ´milan halouzka napsal:

  Zajímá mě komiks Strážci ABC

 33. Krakovič Živan napsal:

  Dobrý den, potřebuji se pomoci starých Trampů dostat na nějaké noty s trampskou písní. Bylo mi poraděno jak. Tak jsem se registroval. Snad to bude takto dobré.
  Děkuji moc. Ž.K.

  • Dazul napsal:

   Zatím od vás nedorazil žádný (doposud nedigitalizovaný) dětký časopis (viz výše uvedených 7 bodů pro zpracování)- nesplnil jste tedy podmínku pro registraci.

 34. Tubajtanaj napsal:

  Dobrý den.
  Chtěl bych se zeptat, jestli máte digitalizovaný časopis Brouček.
  Mám nějaké čísla a rád bych se pustil do jejich skenování.
  Děkuji.
  Pěkný den přeje Tubajtanaj.

 35. Imro napsal:

  Dobry den,
  v roku 1957 som este ako ziak zakladnej skoly mal moznost kupovat si a citat casopis VTM 57. Teraz po rokoch by som si rad znovu precital stare rocniky tohto casopisu. Je nejaka moznost si ich citat aj bez stahovania ? Ak to mozne nie je , ako Vam teda pomoct aby som ziskal clenstvo (som schopny urobit prevody do PDF, ale komunikacia by musela byt elektronicka, lebo som zo Slovenska)

  • Dazul napsal:

   Aktuální seznam archivovaných časopisů je na http://www.detske-casopisy.cz/jak-se-stat-registrovanym-uzivatelem-tohoto-webu/archivovane-cisla-casopisu/
   Pošlete alespoň jedno jediné chybějící (mimo JUNÁKA a ABC – ty máme téměř kompletní – před skenováním mi raději napište – nějaký časopis nám dorazí párkrát do týdne) číslo v PDF (dle 7 pravidel na http://www.detske-casopisy.cz/jak-se-stat-registrovanym-uzivatelem-tohoto-webu/) a já vám rád zřídím přístup.
   Není potřeba mít ucelenou sbírku. Kouzlo tohoto projektu je v tom, že jeden ročník kompletuje nezávisle na sobě třeba i několik let více spolupracovníků tohoto projektu. Nikam nespěcháme. Tohle je běh na dlouhou trať.
   Pokud nemáte časopisy ke skenování, zkuste alespoň vyhledat některé z chybějících čísel na některém z úložišť (ebookforum.sk, ulozto.cz, …), kde se dají některé digitalizované časopisy stáhnout (a upravit – ořez, velikost, OCR, …). Jestliže se vám nepodaří tímto způsobem nic chybějícího sehnat, připomeňte se za pár dnů – možná už budeme mít nějaké skenované časopisy, které bychom vám mohli poskytnout k úpravě a převodu do PDF. Nebo vám mohu zapůjčit (zaslat poštou) nějaký (svázaný) časopis k digitalizaci.
   Projekt http://www.detske-casopisy.cz je nekomerční, dobrovolnická aktivita, která může fungovat jen díky tomu, že každý z registrovaných uživatelů „obětuje“ alespoň trochu svého času ve prospěch „záchrany“ alespoň jednoho jediného čísla z širokého spektra časopisů pro děti a mládež. Proto vytrvale odmítáme neustále se opakující nabídky třeba na placený přístup. Omlouváme se, nevím jak to napsat co nejméně konfliktně, ale – nechceme dělat vyjímku ve zpřítupňování archivu (nebo jednotlivých) digitalizovaných číslel u nikoho, kdo se nestane „spolupachatelem“ ☺ Právníci zastupující dědice některých autorů už donutili stáhnout z webů ukázky jejich děl – tomu se chceme pochopitelně také vyhnout, protože není účelem tohoto webu porušovat zákon. Chceme jen pro historii (a badatelské práce) zachovat co nejvíce starých dětských časopisů, nechceme je nijak veřejně šířit či je komerčně využívat.

 36. Blanka napsal:

  V sedmičce pionýrů vyšla zmínka ó přípravě filmu hvězdná brána nevíte někdo v kterém čísle a ročníku to bylo? Myslím si že to bylo asi kolem roku1974 plus-minus. Děkuji za pomoc.

 37. Běloubek Josef napsal:

  Mám sice dost časopisů, ale bohužel je mám svázané. Nevím jak by bylo možno je dobře skenovat. Dříve se rychle vázalo se zářezem, takže časopisy nelze úplně čistě naskenovat. Mám dosti časopisů ABC,Sedmička, Pionýrská stezka, Pionýr, ABC speciál, tramp z roku 1969,70 a pochopitelně Mladý hlasatel, Vpřed a Junák. Taky bych se rád dostal na Vaše stránky neboť mi některá čísla Pionýrů 1964-1965 chybí a dalších časopisů chybí. Musím se pořádně podívat čím bych Vám mohl pomoci. Předem děkuji za odpověď. Běloubek Josef

  • sweetree napsal:

   Pěkný den,

   takové časopisy se skenují na skenerech, které jsou pro to speciálně navržené, takzvané „V“ skenery. Písmenko V symbolizuje dvě skleněné desky, svazek se tedy neničí rozevřením na 180 st., ale jen částečně pootevře.

   Nevím přesně, co znamená „vázat na zářez“, pokud myslíte https://goo.gl/9cVSCV není to překážka.

   Dají se nalézt jak v knihovnách, tak jaky DYI návod na Youtube, kde sice digitalizace není tak dokonalá (kvůli rozlišení čipů), ale zato se zařízení skládá z běžně dostupných výprodejových digitálních fotoaparátů je to použitelné (asi nikdo z nás nenainvestuje do posledních Canonů s čipem 52 Mpixelů a kvalitní optiky, leda bychom si zřídili samizdatovou jednotku společně ;) ) Pro kutily skvělá zábava ;)

   Největším nepřítelem digitalizace, pokud jde o vazbu, je asi vazba těsná, kdy jsou ve hřbetu listy tak svázané, že prakticky není vidět několik sloupečků textu, mizí okraj… tam nebývá pomoci jiné než rozvolnit nebo hledat duplicitní svazek a rozřezat na listy.

   Zdraví
   sweetree

 38. Pytlík František napsal:

  Hm,já nemám co nabídnout a tak to musím oželet.Hold se nedá nic dělat!Zdravím F P

  • sweetree napsal:

   hm, Fratišku, kde je vůle, tam je cesta… ;) Musel byste být v posledním tažení, abyste neměl co nabídnout; Protože se zdá, že na internet se nějak dostanete… tak to s Vámi nebude tak zlé… Co založit při nějaké škole aktivitu „prohledejte papír, než ho strčíte do sběru“ ;) a pak jim ukázat, jak ten časák dopadl skvěle, nebo zapojit děcka (vnuci, děti, kroužková, oddílová…) a prošmejdit na chalupách podkroví, střechy… JEDEN časopis, který chybí, za rok… i s tou digitalizací jsme ochotni pomoci… A sem patří odkaz na prvou větu mé odpovědi Vám ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *