Téměř kompletní ABC – 30.ročník – 1985-86

Dnes archivovaná čísla časopisu ABC z let 1985-86 jsou téměř kompletním 30.ročníkem časopisu, kterým doplňujeme náš společný digitální archiv na www.detske-casopisy.cz . Chybí digitalizovat jen čísla 6, 7, 9 a 20 – aby byl i tento ročník úplný – snad někdo z návštěvníků tohoto webu … : -)

V tiráži dnes archivovaného 1.čísla ABC se píše: ABC mladých techniků a přírodovědců – zábavně naučný čtrnáctideník pro chlapce a děvčata, nositel vyznamenáni Za vynikající práci, vyznmenaný zapsáním do Knihy cti ÚV SSM, čestným odznakem Julia Fučíka a zlatou medailí Pionýrské organizace Ernsta Thalmanna. Vydává Ústřední rada Pionýrské organizace SSM v Mladé frontě • Šéfredaktor V.Toman •  Zástupce šéfredaktora prom.biol. K. Dunda • Přírodní vědy – prom. biol. H. Kholová, CSc. • Technika – PhDr. R. Baudis, M.Pilný, ing. P. Mandl •  Zpravodajství zájmová činnosti – H. Škodová, Ing. Z. Martinová • Grafická úprava –  Z. Kocourková, I.Holičová • Sekretariát – V. Bartáková, I.Hrdličková …’“

Vlastislav Toman ve své knize MŮJ ŽIVOT S ABC na straně 142 na vydávání 30.ročníku ABC vzpomíná:

„Jak to letí! Teď jsme před sebou měli šestou „pětiletku ABC“ až do jubilejního 30. ročníku (1985-1986). Nebyla to léta právě nejveselejší a nejklidnější, naopak plná výročí a sjezdů a jiných politických událostí, které jsme museli zaznamenat, podporovat, ale nezahltit jimi ábíčko a ponechat mu jeho tvář. Jen tak shrnuto: čekal nás III. sjezd SSM a 60 let Sovětského svazu, 66. výročí VŘSR (Velké říjnové socialistické revoluce v SSSR), Gustáv Husák měl sedmdesátiny, oslavovali jsme 35 let Vítězného února i Pionýrské organizace, 40. výročí Slovenského národního povstání. Ke všemu do toho vpadly personální změny či spíše zmatky (úmrtí, odchody a nástupy) v Sovětském svazu (Brežněv, Andropov, Černěnko) .
Nakonec jsme tak trochu prošvihli jedno výročí, které se týkalo ABC, a to patnáct let minikár! Připomněl ho aspoň Martin Pilný v 5. čísle 28. ročníku, a trochu i podzimní závod o Velkou cenu Moravie a Pohár časopisu ABC. Vlastně se tenkrát všichni píšící redaktoři zasloužili o to, že jsme onen nápor politických akcí zvládli docela dobře.
Aspoň se to nijak neprojevilo poklesem zájmu o časopis, a tak jsme s nákladem naopak pomalu, ale jistě směřovali od 250 000 k 300 000 výtisků. To byla meta pro naši šestou pětiletku ABC.“

PŘÍBĚHY PSANÉ STŘELNÝM PRACHEM – nejdelší dobrodružný příběh, PÁN VLKŮ, se otiskoval po celý 30. ročník (1985/ 1986).

Olga Bezděková a Milan Krejčí ve své knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – II.DÍL na stranách 35-36 k tomuto kreslenému seriálu uvádí:

„Děj se odehrává kolem roku 1763 v Kanadě na anglické pevnosti. Napínavý příběh z období anglo- francouzské kolonizace Ameriky, kdy i sváry mezi jednotlivými kmeny indiánů zneužívali běloši, se zaměřuje na pevnost Tři stromy, kterou přebírá nový velitel, Angličan Blackett. Jeho rodina je při příjezdu přepadena indiány a zachráněna neznámým mužem, tzv. Pánem vlků, který vlastní podivnou neznámou pušku. Do příběhu je vsazena historie rodu Jakuba Holého, Čecha, který odešel z vlasti pro víru jako mnoho českých bratří. Jakub Holý vypráví o husitském hnutí, o Janu Žižkovi a o bojích s křižáky … Popisuje zbraně z husitského hnutí a některé jsou v seriálu i nakresleny. Nakonec se ukazuje, že udatný Pán vlků je vlastně Jakub Holý (James Bare) a že má ve své usedlosti kovářskou dílnu, kde si sám vyrábí potřebné nástroje. V legendě pod obrázky se popisuje puškařský cech z Karlových Varů a jeho význam v obchodě se zbraněmi. Jednotlivé zbraně jsou nakresleny a popsány.
V závěru seriálu autor hlásí, že si nečiní nárok na historickou pravdu. Autora k napsání scénáře k seriálu inspirovaly bohaté sbírky zbraní v našich zemích, takže se pokusil rekonstruovat příběhy některých z nich.“

O kresleném seriálu GALAXIA, který vycházel na zadní straně ABC po celý 30.ročník, bylo sepsáno více  informací v článečku ze 4.4.2016.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání 30.ročníku ABC v  letech 1985-86, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu ABC  – kliknutím na náhled strany:

2 Responses to Téměř kompletní ABC – 30.ročník – 1985-86

 1. unknownbob napsal:

  Zdravím. ABC r.30 č.1 mě odkazuje na číslo 2. které je tam dvakrát…? Je možné opravit nebo chyba je u mě ?

  • Totem napsal:

   Ďakujeme za upozornenie. Chyba bola u nás. Odkaz je opravený a ako vidíte aj obrázky v príspevku.
   (totem)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *