NEDĚLE NAŠICH DĚTÍ – příloha Národních listů – 1935–1941

Dnes uveřejňuji dětské přílohy novin Národní listy od roku 1935 až do jejich zrušení v roce 1941 v období protektorátu. O těchto přílohách již bylo psáno na webu

http://www.detske-casopisy.cz/nedele-nasich-deti-priloha-narodnich-listu-1933-a-1934/

http://www.detske-casopisy.cz/narodni-listy-detem-1920-1922-1923-1924-1925-1927-1930-1931/

Obsah dětských příloh se nemění. Stále zůstává většina rubrik. Formát tak jak je od roku 1933 v necelé spodní části stránky se od roku 1938 změnil tak, že byl tištěn na celé části spodní stránky, ale na úkor toho, že zmenšila výška přílohy.  Od října 1940 byla rubrika pouze na části spodní stránky. Byl k tomu také důvod nedostatku novinového papíru a také redakce Národních listů, jako ostatní české tiskoviny v protektorátu, musela omezit počet listů. Noviny byly zastaveny v květnu 1941. Většina příspěvků není autorizována, takže bližší informace o jejich autorství, až na některé výjimky, není mně známa.

Ještě zbývá zveřejnit přílohy „Něco pro děti“, které vycházely v letech 1931 a 1932. V těchto letech ale nebyla vždy ucelené stránka a čtení pro děti se prolínalo někdy až přes tři stránky. Zbývající části stránky byly využívány k reklamám, odborným článkům, fotografiím a podobně. Z toho důvodu jsem musel upravit přílohy tak, aby zde zůstalo jen to „Něco pro děti“.

Samozřejmostí příloh jsou povídky a básničky v každém čísle.

Řada rubrik je trvalým obsahem příloh. A tak se dovídáme o zajímavostech z domova i ze světa, naučnou rubrikou je výklad cizích slov. V rubrice „Něco si povíme“ seznamuje redakce s událostmi ze světa kultury, vynálezy a vynálezci, kdo získal třeba Nobelovu cenu, kdo napsal nějakou knihu či složil operu, jak se kdysi jmenovala různá města apod. Vždy se položí otázka a pak je v závorce uvedena odpověď.

Skrývačky a další hádanky provázejí čtenáře v každé příloze.  Jsou zde matematické hádanky, různá bludiště a samozřejmě klasické hádanky o ceny.

Redakce nezapomíná ani na významné dny a výročí, slavné spisovatele, skladatele a další umělce. Seznamuje čtenáře s probíhajícími akcemi, např. Sokolský slet, oslavy vzniku Československa atd.

Výroky, přísloví a pořekadla jsou další rubrikou, ve které autoři předkládají čtenářům jak známá přísloví a pořekadla, tak výroky, které odkazují i na tehdejší dobu.

Výrazně posílila rubrika „Z příspěvků našich dětí“. Ne vždy byly příspěvky celé, redakce vybrala tu nejzajímavější část k uveřejnění. Mělo to výhodu, že mohla tak pochválit více dětských autorů příspěvků.

Jan Krteutz, jak jsem minule psal, byl nejvýznamnějším autorem kreseb v novinách, ale také se bez jeho kreseb neobešla žádná první stránka většiny příloh.

Období před a po Mnichovském diktátu věnovala redakce pro své čtenáře celou dětskou přílohu. V ní se také dočtete, jak reagovali na tyto události dětští autoři příspěvků.

V číslech přílohy v roce 1938 a v prvních měsících roku 1939 byla zavedena rubrika „Co si zapíšeme a zapamatujeme“, která reagovala na tyto tragické události. Obsazením zbytku republiky Německem a vznikem Protektorátu Čechy a Morava postupně zanikla.

V roce 1940 a 1941 se zrušením přílohy na vystřihování a zavedením přílohy ve spodní části novin, začala redakce zveřejňovat delší příběhy a pohádky na pokračování, které dříve v přílohách nebývaly. Nu a v květnu bylo vydávání Národních novin zastaveno.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu NEDĚLE NAŠICH DĚTÍ z roku 1935-1941, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu NEDĚLE NAŠICH DĚTÍ – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu NEDĚLE NAŠICH DĚTÍ zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *