NAŠE RODINA – časopis pro tři generace – STRÁNKA PRO DĚTI – 1969 – 1977

Týdeník Naše rodina začal vycházet v listopadu 1968. V tomto roce byla vydána čtyři čísla. Časopis dosud vychází, i když pod jiným vydavatelem. Vydávat ho začala  Čs. Strana lidová ve vydavatelství Lidové demokracie. Cena časopisu byla 2 Kčs. Zajímavostí bylo, že  časopis neuváděl ročníky, pouze rok vydávaní. Pro lepší přehlednost označuji každý rok také ročníkem, který by k danému roku patřil. Obsah byl určený pro celou rodinu, byl třígenerační. Jedna stránka také patřila dětem. I když neměla v prvních ročnících žádné logo, všeobecně se o ní psalo jako Stránka pro děti.

Více se o časopisu můžete dočíst na  https://www.detske-casopisy.cz/nase-rodina-3-rocnik-1970/

Dnes se chci věnovat té nejmladší generaci: STRÁNCE PRO DĚTI. Je zde prvních deset ročníků.

Zajímavostí bylo, že již od začátku vycházely kreslené příběhy, většinou stripové série. Jedním z prvních větších počinů byl Poslední mohykán od J. F. Coopera. Ten vycházel na celé stránce hned od prvního čísla z roku 1968  až do října 1969. Autorem kreseb byl Jan Černý Klatovský, český malíř a ilustrátor (nar. 16. května 1919 Klatovy- zemřel 13. října 1993 Pula).

Celkem nakreslil 42 pokračování, vždy po šesti obrázcích. Bohužel kvalita tisku, zejména v prvních ročnících nebyla zrovna dobrá. To se projevuje i na skenech.

Kmenovým ilustrátorem stripových sérií byl František Roleček (1913 – 2000), patřící k významným autorům českého komiksu pro děti, jeho práce roztroušené v novinách a časopisech se však dosud nikdy nedočkaly souborného otištění,  všechny jeho příběhy jsou nakresleny jednoduchou, čistou linkou, a protože se většinou obejdou beze slov, ocení je i předškoláci. Díky tvůrcově dochovanému archivu mohly být nyní jeho komiksy reprodukovány v nejvyšší možné kvalitě, která předčí i kvalitu původních vydání v knize  „Za poklady a jiné kreslené příběhy “(2016)

Další kmenovou ilustrátorkou je Jaroslava Bičovská (narozena 12. srpna 1945 v Brandýse nad Labem). Jiný styl kreslení měla Jaroslava Bičovská ve svých seriálech: Příhody kosa Pepíka, Co se jednou stalo, když sluníčko vstalo, Strašidýlko Bubulínek a  Medvídek Tlapička. Také ilustrovala velkou část ostatních textů.

Vystudovala  SOŠV/VŠVH v Praze v letech 1960 – 1964. Ačkoliv střední školu ukončila s mimořádným oceněním, nemohla z politických důvodů pokračovat ve studiu na AVU. Její samostatné výtvarné začátky jsou tak spojeny s návrhy na grafické úpravy knih pro nakladatelství Vyšehrad. Záhy se však její zájem obrátil ke knižním ilustracím, následně i k volné grafické a kreslířské tvorbě a během 60. let i do oblasti volné malby. Na přelomu 60. a 70. let se Bičová prezentovala již jako osobitá autorka. Teprve porevoluční léta jí přinesla možnost prezentovat volnou tvorbu na veřejnosti, a to jak v českých, tak i zahraničních galeriích, kde se jí dostalo konečně zaslouženého uznání. Na přelomu 70 a 80. let začala spolupracovat se syrským dětským dvouměsíčníkem Usáma, pro který přepracovala řadu epizod ze svých cyklů Strašidýlko Bubulínek a Medvídek Tlapička.

Na stránce  nechyběly ani básničky, říkanky a slovní hádanky. V roce 1969 vycházely křížovky pro děti. Různé skrývačky a hledačky odlišností byly zveřejňovány v letech  1971 a 1972.

Největší část stránky byla vyhrazena pohádkám, povídkám, různým příběhům ze života dětí a zvířátek. Redakce se věnovala i  poučným článkům např. Poznáváme naše stromy, Co dal sport mému životu a další.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu NAŠE RODINA DĚTEM z roku 1969 – 1977, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu NAŠE RODINA DĚTEM– kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu NAŠE RODINA DĚTEM zde >>>

One Response to NAŠE RODINA – časopis pro tři generace – STRÁNKA PRO DĚTI – 1969 – 1977

  1. Naše rodina - digitalizace napsal:

    Budu mít od kamaráda k dispozici asi 50 ks těchto časopisů z let 1981-1985. Už jsem začal s digitalizací některých dětských časopisů.

    Milan Bláha

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *