DĚTSKÁ NEDĚLE – 3.ročník – 1937-38

Dnes archivovaná čísla časopisu DĚTSKÁ NEDĚLE z roku 1938 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Jiří R. Veliký dík!

DĚTSKÁ NEDĚLE zábavný a poučný obrázkový týdeník vycházela v letech 1935-1943. Vydávala ji Českoslovanská akciová tiskárna (Vyšehrad) – patřící Československé straně lidové. Šéfredaktorem byl Jan Jůza. Časopis řídil páter Rudolf Schikora (*1890 +1962) – moravský katolický kněz, redemptorista, zakladatel exercičních domů v Hlučíně a ve Frýdku, který byl v letech 1950-55 komunisty zavřený v internačním táboře v Želivě. Mezi dohledatelné ilustrátory DĚTSKÉ NEDĚLE patřil Vlastislav Hofman. Většina obrázků a fotografií v časopisu nebyla podepsána.

Týdeník DĚTSKÁ NEDĚLE publikoval mimo jiné i strip TRAMPOTY DOBRODRUHA PIŠKOTA. U komiksu sice není uveden autor, ale dopátral jsem, že je jím Václav Lehrer. Zasvěcenější informaci, respektive zmínku, se mi podařilo dohledat ve výpravném titulu DĚJINY ČESKOSLOVENSKÉHO KOMIKSU 20. STOLETÍ  autorů Tomáše Prokůpka, Pavla Kořínka, Martina Foreta a Michala Jareše – strana 204:

„Pro zadní strany třetího ročníku začal Lehrer kreslit komentovaný cyklus BYSTRÝ „KNIČEMU“ A VĚRNÁ (č. 1-7/1937-38, 7x) ze života dvou pravěkých lidí, „potomků Adama a Evy“. Výtvarník tentokrát zvolil poněkud propracovanější techniku, snad proto, že se zde poprvé explicitně objevují náboženská témata. Stránková kompozice nicméně zůstala totožná jako u předchozí série. Uvnitř časopisu vycházel Lehrerův čtyřpanelový strip TRAMPOTY DOBRODRUHA PIŠKOTA (c. 1-52/1937-38, 37x), který pro změnu bezostyšně a přitom značně neohrabaně vykrádal populární a v domácím prostředí dobře známou britskou sérii o psíku Bonzovi.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu DĚTSKÁ NEDĚLE z roku 1937-38, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu DĚTSKÁ NEDĚLE  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla DĚTSKÁ NEDĚLE zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *