Další číslo ABC – 20.ročník – 1975-76

Dnes archivované číslo časopisu ABC z roku 1976 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Květoslav. Veliký dík! S dnešním čílem máme na našem webu digitalizovaná zatím jen 2 čísla 20. ročníku ABC (čísla 9 a 10). Snad tedy některý z náhodných návštěvníků tohoto webu … : -)

V tiráži časopisu můžeme číst:ABC mladých techniků a přírodovědců – zábavně naučný čtrnáctideník pro chlapce a děvčata, vyznamenaný cenou Čs. akademie věd, Vydává Ústřední rada Pionýrské organizace SSM v Mladé frontě * Šéfredaktor V. Toman * zást. šéfredaktora prom. biol. K. Dunda * Přírodní vědy – prom. biol. H. Kholová, CSc. *  Technika M. Pilný, R. Baudis * zpravodajství a zájmová činnost PO – L. Kolářová. H. Škodová * Přílohy – Vl. Kaska * Grafická úprava – J. Drahokoupil a J. Bohmová * Sekretariát – M, Kunová, V. Bartáková. Rozšiřuje PNS, předplatné a objednávky přijímá každá pošta a doručovatel. Do zahraničí zasílá PNS, ústř. exp. tisku, odd. vývozu tisku, Jindřišská 14, 125 05 Praha 1. Cena výtisku 3 Kčs, roční předplatné 72 Kčs Tiskne Svoboda, graf. závody, n. p. závod 1. Praha 5, S. M. Kirova 43  – Mladá fronta 1976.  10. číslo vyšlo 23.1.1976.”

ABC20. ročník – 1975-76. Domnívám se, že nejzasvěcenější informace s mnoha zajímavými souvislostmi, může o tomto ročníku podat osoba nejzasvěcenější – nejdéle „sloužící“ šéfredaktor ABC.

Vlastislav Toman – MŮJ ŽIVOT S ABC – strana 135-136:

„Jen pár řádků na druhé straně prvního čísla 20. ročníku (1975-1976) připomíná začátky ábíčka před dvaceti lety a jeho proměny. Bohužel ani náklad 175 000 výtisků nestačí pro všechny zájemce, a tak slibujeme, že se něco změní od nového roku, neboť nás čeká přechod do nově tiskárny. A opravdu od devátého (lednového) čísla změny začínají: I když se cena nezvyšuje (3 Kčs), rozšiřuje se počet listů déček ze dvou na šest! S obálkou, dečky a 32 stranami vnitřku má už ábíčko celkem 48 stran! Navíc pak mizí černobílé stránky a časopis je celobarevný! Tyhle změny se povedly ještě ve starém závodu tiskárny Svoboda na Smíchově. Ani tím proměny nekončí. Už patnácté číslo z nového závodu Svobody v Praze 10-Malešicich je vytisknuto na lepší papír, takže zejména obrázky a fotografie získávají na kvalitě. Barvy jsou na konci tisku tkzv. vypalovány a dostávají lesklý vzhled. Sice občas ruší silnější papír na obálce, který není čistě bílý, zato se s ním lépe pracuje při slepování papírových modelů.

Nová rotačka ještě sem tam zazlobila, a tak nastoupil náhradní tisk, ale i ten už byl pohlednější. Zkrátka, byli jsme konečně časopisem nejen se skvělou úrovní obsahu a vzhledu, ale i po stránce tisku. Rozšířený počet listů/stran s tužším papírem dovolil rozvinout náročnější a zajímavější vystřihovací modely a pomůcky nebo hračky.

Naproti tomu jsme bohužel téměř přišli o ručně vkládané přílohy. Expedice PNS v Jindřišské ulici se rušila a také se stěhovala do Malešic, ale tam nebyl dostatek lidí pro tuhle ruční práci. Ani slibovaná technická zařízení nakonec nebyla. Něco za něco, jak se říká.

Na poslední straně obálky však podle slibu mladý Kruan, syn náčelníka Rua a jeho družky kněžky Kan, prožívá svá dobrodružství. Trilogie ze Žluté planety končí, ale hodně čtenářů se ptá, zda se Kruan vrátí. Později budou přátelé komiksů říkat, že „Kruan“ je českým kultovním kresleným seriálem „komiksem“.

Závěrečným pohledem do tiráže zjistíme, že také v redakci došlo k několika změnám, když „dočasně“ odešla Zdeňka Kocourková, (dříve Šípová) a zastoupila ji Jana Böhmová, zatímco o přílohy se staral novy člen Láďa Kaska. Nu, a k Marcelce Kunové přišla do sekretariátu Viky Bartáková.

Do tiráže však přibyl ještě jeden údaj, a to o významném ocenění, kterého se časopisu ABC dostalo v uplynulém roce, avšak teď – v jubilejním ročníku – stál za připomenutí. Byla to Cena Československé akademie věd za nejlepší populárně vědecké práce v tisku, rozhlasu a televizi udělena Vlastislavu Tomanovi a kolektivu redakce časopisu ABC.

Možná je to dneska k smíchu, ale v oněch dobách se stalo zvykem přidat k názvu podniku informaci o získaných státních a jiných vysokých oceněních, vyznamenáních a řádech. Nehledě na to, že v případě ábíčka takové ocenění opravdu dělalo velký dojem – a to se leckdy hodilo. A hned podotknu, že to nebylo vyznamenání první, ani poslední. Osobně jsem dostal státní vyznamenání Za vynikající práci k 10. jubileu ABC už v květnu roku 1967.

V září 1976, tedy už na začátku jedenadvacátého ročníku, ale přesto ještě k 20. výročí, se dočkal i časopis ABC – dostali jsme státní vyznamenání Za vynikající práci. Z výrobních důvodů jsme to oznámili až ve čtvrtém čísle a od pětky i v tiráži. Asi větší radost nám však udělalo, že jsme tou dobou dosáhli nákladu ve výši 190 000 výtisků a byla šance pro příští rok dosáhnout 200 000, což se také stalo.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ABC z roku 1976, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ABC  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla ABC  zde >>>

One Response to Další číslo ABC – 20.ročník – 1975-76

  1. Martin Humlíček napsal:

    Dobrý den,
    kdybych sbíral cizí PDF časopisů(PDF si dělám z vlastních skenů), tak bych toto číslo nechtěl, není kompletní, a mám již udělaný tento ročník celý, ale nenabízel jsem ho do Vašeho arhivu, protože mám pootočené některé strany čísel a s skenoval jsem ho tak, abych strany před převodem nemusel čistit. Pokud budete chtít, tak nahraji vše co jsem udělal z tohoto ročníku jako jeden archiv a odkaz Vám pošlu. Martin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *