ČIGOLIGO – časopis 2. chlapeckého oddílu svazu skautů – 1939 čísla 08-15

Blíže o časopise se dovíte na https://www.detske-casopisy.cz/uplne-prvni-cislo-oddiloveho-casopisu-cigoligo-1929/  .

Její tehdejší vůdce Jaroslav Foglar – Jestřáb přivedl časopis k životu 17. 11. 1929. ČIGOLIGO vychází v různých podobách i pod různými názvy desítky let. Dvojka jej vydává dodnes – současné ČIGOLIGA jsou veřejně dostupné na webu oddílu.

Dnes zveřejňuji dalších osm čísel z roku 1939. Čísla také nejsou vždy nejkvalitněji naskenované, někde chybí části textů, nebo nejsou až tak čitelné. Přesto mají svou vypovídající minulost. Číslování pokračovalo v postupném číslování od čísla 8. Dovídáte se v nich o činnosti tohoto oddílu v nelehké době po první republiku v době okupace Německem, protektorátě Čechy a Morava. Typický pro tuto dobu je začerňování slov, připomínající zejména prvorepublikové politiky, a vše co souviselo s politikou a nelíbilo se protektorátním úřadům. Začerňováno bylo  jak v učebnicích a knihách a dalších tiskovinách sloužících veřejnosti. Proto také a také proto, aby nedráždili případné donašeče,  bylo na  obálce začerněné svazu skautů RČS. Podtitul měl členský věstník. (O této době se dočtete také v knize J. Foglara: Strach na Bobří řekou). Dostával ho každý člen oddílu, nesměl se nikde prodávat, mimo oddíl se nikomu neposílal , nikde nevyvěšoval ve veřejných místnostech a sloužil výhradně k vnitřním potřebám a zájmům 2. oddílu.

Také v tomto ročníku pokračuje povídání o minulosti tohoto oddílu. Z historie oddílu.

Většinu  obsahu časopisu tvořily stránky o činnosti jednotlivých skautů a oddílů, návody na různé hry a soutěže, bodování akcí, výlety, sportovní akce, zážitky z táborů, zkrátka vše co  dělá správný skaut.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ČIGOLIGO z roku 1939, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ČIGOLIGO – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: damro)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ČIGOLIGO zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *