První číslo oddílového časopisu ČIGOLIGO – 1929

ČIGOLIGO je název oddílového časopisu jednoho z nejstarších skautských oddílů (za více než 100 let nikdy nepřerušil činnost) – pražské Dvojky.

Její tehdejší vůdce Jaroslav Foglar – Jestřáb přivedl časopis k životu 17.11.1929. ČIGOLIGO vychází v různých podobách i pod různými názvy desítky let – Dvojka jej vydává dodnes – současné ČIGOLIGA jsou veřejně dostupné na webu oddílu.

Štefan Švec ve své obsáhlé knize ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) na stranách 232-234 mimo jiné uvádí:

„Oddílový časopis 2. pražského junáckého oddílu vedeného Jaroslavem Foglarem. Foglar si v něm zkoušel a ověřoval mnohé nápady pro své knihy, Mladého hlasatele a Vpřed. Časopis se stal vzorem ostatním oddílovým časopisům mnoha mládežnických organizací, slouží jako archetyp oddílového časopisu. První číslo vyšlo v létě 1929 na oddílovém táboře pod názvem Originál Váša. Tradice časopisu se uchytila, název se brzo změnil na Čigoligo a dále se ještě měnil v dobách ohrožení oddílu vždy s odkazy na jeho skautskou minulost (za války v letech 1942-43 pod názvem Pomalago, na sklonku 50. let 20. století pět let pod názvem Gonio). Způsob distribuce časopisu se vyvíjel od štafetového předávání jediného výtisku po cyklostylované rozmnožování. Časopis se ze zábavního čteni postupně stal informačním věstníkem oddílu. Vycházel nejčastěji na jediném listu formátu A4. Takových čisel vyšlo více než 6oo. V letech 1938-1940 mělo Čigoligo podobu skutečného několikastránkového titulu s pestrým obsahem a pravidelnou (měsíční) periodicitou.
Titul Jaroslav Foglar vydával až do doby, kdy oddíl opustil, a jeho nástupci pokračují ve vydávání jeho obdoby dodnes.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ČIGOLIGO z roku 1929, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhled titulní strany.

Stáhni si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ČIGOLIGO – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ČIGOLIGO zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *