Kompletní ABC – 17.ročník – 1972-73

Dnes archivované čísla časopisu ABC z let 1972-73 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizovali Petr M. a Martin S. Veliký dík!

V tiráži časopisu můžeme číst:ABC mladých techniků a přírodovědců – zábavně naučný čtrnáctideník pro chlapce a děvčata. Vydává Ústřední rada Pionýrské organizace SSM v Mladé frontě • Šéfredaktor V. Toman • Zást . šéfredaktora prom . biol. K. Dunda • Přírodní vědy – prom. biol. H. Kholová, CSc. • Technika – M. Kazimourová . M. Pilnv • Přílohy – déčka  – P. Šindelářová • Zpravodajství a zájmová činnost PO – L. Kolářová, prom. hist . J.Tůma, ext. • Grafická úprava – J. Drahokoupil, J. Sovová, ext . • Sekretariát – M. Kunová, L. Jeřábková.“

Vlastislav Toman ve své knize MŮJ ŽIVOT S ABC – ÁBÍČKEM (na stranách 99-100 a 132) o 17.ročníku píše:

V září 1972 začal vycházet 17. ročník ABC s Déčky, navíc s větším počtem stran – a cena se ze dvou korun zvýšila na 3 Kčs. Nakonec o tu jednu korunu byl boj největší a velký dík za vítězství patřil ekonomickému náměstku MF Josefu Mikešovi, který s využitím našich argumentů dokázal přesvědčit všechny patřičné instance až po cenový úřad. Byl už tenkrát těžce nemocný, ale ještě než „uzavřel svůj poslední účet“ (+4. 10. 1972), přinesli jsme mu do nemocnice první číslo ábíčka s déčkem. I po letech si při různých příležitostech připomínám, jak mě vlastně coby začínajícího šéfredaktora učil ekonomickému myšlení a hledání cest k dosažení potřebného výsledku. A právě spolu jsme i později mnohokrát hledali strategii i taktiku pro jednání s „úředními místy“. Naštěstí i v dalších letech jsem našel na ekonomickém úseku Mladé fronty „dobré duše“, které měly porozumění pro mé nápady a požadavky, ať už to byl vedoucí tohoto úseku Slávek Kšáda nebo pozdější ekonomický náměstek Ing. Standa Trykar.
Dá se říci, že tou dobou byl už vyřešen kardinální problém – ruční zakládání příloh do časopisu, který měl náklad kolem 135 000 výtisků. Předchozí pokusy jsme totiž řešili vlastními silami, kdy do tiskárny nastoupili lidé z redakce, mladší spolupracovníci (např. kluboví stovkaři), ba i manželští partneři a děti pracovníků redakce. Tiskárna totiž volné pracovníky neměla. A tak nám později pomoc nabídla expedice Poštovní novinové služby v Jindřišské ulici s tím, že její pracovníci mohou po své pracovní směně brigádničit pro nás – samozřejmě za peníze. Takhle to potom fungovalo několik let do té doby, než se expedice PNS přestěhovala do nových budov v Praze-Malešicích, hned vedle tiskárny Svoboda, kde už tou dobou na nové rotačce tiskli i ABC. Měli jsme přísliby, že i tady se budou přílohy zakládat, že k tomu účelu budou vyhrazené prostory a pásové transportéry, ale sliby chyby …
O tom všem jsme naštěstí v roce 1972 neměli sebemenší tušení. Zbývalo dořešit, jak prezentovat přílohy čtenářům. Tihle kluci a děvčata potřebují něco vtipného, lákavého, zrovna jako byla proměna ABC na kamarádské ábíčko a ábécéčko. Nakonec nám pomohli vtipálkové. Jací? Ale ti, co už nás po řadu let hecovali, kdy že budeme ABCD. No jasně! Chtějí k ABC přidat D, tak ho mají mít! Rozhodnutí padlo, sice zprvu nejednoznačně, ale vykrystalizovalo se to. Přílohy se budou nazývat „déčka“, něco jako doplněk, dárek, drobnost. Vždyť ty věci, které do ábíčka chystáme, opravdu takové budou.
Ujalo se to, a déčka se stala populární součástí ABC, která spolu s jinými vylepšeními nastartovala naši cestu k vrcholu. Od roku 1972 se už náš náklad rok od roku jen a jen zvyšoval! Škoda že jen tak pomalu – ročně přibývalo pět, deset tisíc výtisků, výjimečně patnáct tisíc. Až v druhé polovině osmdesátých let došlo ke zlomu a během čtyř let se náklad ábíčka zvedl o celých osmdesát tisíc na celkových 300 000 výtisků! Stali jsme se největším dětským časopisem ve věkové skupině 10-15 let.
Byli jsme o celých 100 000 výtisků nad slavnými časopisy Mladý hlasatel a Vpřed. Už když jsme na rozhraní sedmdesátých a osmdesátých let dosáhli oněch 200 000 výtisků Vpředu, kterými se vždy chlubil Jaroslav Foglar, oznámil jsem mu to telefonicky. Jen si povzdechl: „Víš, Vlastíku, ty holt máš štěstí! Já když jsem někde něco začal, tak mi to vždycky někdo zkazil. S Mladým hlasatelem Němci, když ho za okupace zavřeli, a se Vpředem zase komunisti v osmačtyřicátém… “ Mluvil ještě o časopisech Správný kluk a poválečném Junáku, který začal skautům vydávat, než odešel do redakce Vpředu….

… Horší už to bylo se zvyšujícím se tlakem „shora“, aby časopis byl výrazněji pionýrský! Vraceli jsme se tedy k dřívějším taktikám, třeba i tím, že jsme tradiční rubriku KOMPAS upravili na Kompas pionýrských kolektivů. V platnosti pro klubovou činnost zůstal požadavek registrace u pionýrské skupiny či oddílu. A tak se to, co dělali skauti, když se dříve „maskovali“ do pionýrských oddílů nebo turistických oddílů mládeže (TOM), začalo uplatňovat i u zájmových klubů ABC. Další takovou malou daní požadavkům se stal kreslený sloupek na straně 2, kde Vladimír Pergler veselými kresbami připomíná některé události i úkoly, případně různá ta nešťastná a stále omílaná výročí.“

Na straně 146 Vlastislav Toman komentuje také ATLAS ABC:

„Také série kartiček Atlasu už se tou dobou počítaly na tisícovky. Těch prvních, jednostranných (od 10. ročníku) napočítal Karel Dunda na 1360 a další, již vylepšené oboustranné od 18. ročníku, jen u přírodovědného atlasu (zvířata a rostliny) dosáhly počtu 2558 kusů. Když připočteme technický atlas a další varianty, nastoupá číslo kartiček přes tři tisíce. Vznikl tak unikátní atlas, který sběratelům poskytl mnoho zajímavých i potřebných informací, jak pro školní výuku, tak i pro zájmovou činnost. Možná by měl své opodstatnění i v době, kdy nastala éra počítačů a informací na různých obrazových a zvukových nosičích. Na rozdíl od hotových encyklopedií dává tento systém možnost vlastního uspořádání podle potřeby a zájmů. A je k dispozici i těm, kteří počítač nevlastní, a těch je stále dost.“

OBRAZOVÁ ŠKOLA vyšla v ABC prvně ve třetím ročníku. Srozumitelnou grafickou formou, doplněnou jen nejnutnějším množstvím textu, přibližovala nejrůznější témata.

Na pokračování vycházel v 17. ročníku ABC „vystřihovací“ román KLUK Z IRSKÝCH MOČÁLŮ, který „volně převyprávěl“ podle románu Charlese Levera klasik českého humoru Miloslav Švandrlík a ilustroval Neprakta.

Tradiční rubrika KOMPAS byla zpočátku určená „klubům ABC“ – v letech 1964-65 ji vedl Jaroslav Foglar. Díky výtvarníkovi J. Tesařovi získala na první pohled rozeznatelnou podobu. S tlakem na redakci, aby se ABC stalo více pionýrským časopisem (vydavatelem ABC byla Ústřední rada Pionýrské organizace SSM), se v KOMPASU začaly objevovat více zprávy z „pionýrských kolektivů“ a upozornění na aktivity a činnost PO SSM.

K povídce FÁIKA A FÁIZA (ABC č.1, strana 18-19) vybrala redakce ukázku z oblíbeného časopisu iráckých dětí, který se jmenuje „Můj časopejsek“.  Epizoda V ZOOLOGICKÉ ZAHRADĚ se čte zprava doleva ( jak je ostatně naznačeno šipkami):

Francouzský komiks PIFÍK publikovala redakce v ABC dlouhá léta. Vlastislav Toman o něm ve své knize MŮJ ŽIVOT S ABC na straně 96 píše:

„Už v prvním ročníku se v ábíčku objevila jeho hlavní komiksová postavička – pes Pif, a později i malý Pifík. Oba patřili k francouzskému časopisu Vaillant (Chrabrý, Udatný) a domovem byli v Paříži. Vydavatelství Éditions Vaillant totiž přistoupilo na dohodu o proplácení úhrady za publikování v ABC v korunách. Což bylo vynikající. Ta vstřícnost byla dána jistě i tím, že vydavatelství mělo „dobré vztahy“ k francouzské komunistické straně, a proto i k Československu. To jsem poznal už na mezinárodních konferencích redaktorů dětských a pokrokových časopisů, jichž jsem se zúčastnil v Praze a pak ještě v Moskvě.“

Podle kroniky GRP Strážci píše V. Toman, kresli F. Kobík – je uvedeno v zápatí 1. části komiksu STRÁŽCI. Znovuuvedení úspěšného kresleného seriálu, který dříve kreslila Libuše (Libka) Kovaříková, uvedl Vlastislav Toman slovy: „Kde jinde mohla Teryna hledat pomoc , než u dobrých přátel, jakými jsou Vlaštovkám chlapci z pionýrského klubu Strážci. Zatím jste poznali jen Zrzka, ale snad jsou v klubovně i ostatní Strážci. Pamatujete se ještě na ně? Zalistujte si zatím ve starých číslech ábíčka anebo počkejte na příští číslo, kde se seznámíte s celou pěticí. Pro věrné čtenáře ábíčka je návrat Strážců jen splněním jejích velkého přání! A novým čtenářům se jistě budou příhody klubu Strážců líbit …“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ABC z let 1972-73, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu ABC  – kliknutím na náhled strany:

 

 

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *