Zánik časopisu – SOKOLSKÉ BESEDY 35.ročník (1940-41)

Dnes publikovaný ročník je posledným z éry SOKOLSKÝCH BESED. Vychádzali v rokoch 1906 – 1941. Prvá svetová vojna, prerušila v roku 1914 ich vydávanie. Obnoviť sa ich podarilo až v roku 1916, kedy úspešne nadviazali na predvojnovú dobu a tlačili sa nepretržite až do roku 1941.

Tiráž tohto ročníka je skromná. Vyberám z nej: SOKOLSKÉ BESEDY vycházejí měsíčně kromě července a srpna. Předplatné 10 K ročně. Řídí s redakčním kruhem odpovědný redaktor Jan Činčera. Majetnice a vydavatelka česká obec sokolská.“

Ako sa spomína v tiráži, časopis vydávala Česká obec sokolská. Jej stručnú charakteristiku nájdeme na Wikipédii„Základným predpokladom vzniku Obce bola existencia českej telovýchovnej a vlastneckej organizácie Sokol. Ten sa sústreďoval na základnú telesnú výchovu, na brannú a vlasteneckú výchovu, organizoval pravidelné telovýchovné cvičenia. Od r. 1882 usporadúval masové „sokolské zlety“, budoval vlastné telovýchovné zariadenia, najmä telocvične, tzv. sokolovne, jednoduché ihriská a plavárne, mal i vlastnú jazdu. Pri organizovaní 1. česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny tvorili „sokoli“ vlastenecky najuvedomelejšie a fyzicky najlepšie pripravené súčasti zahraničného československého vojska. Ozbrojené sokolské oddiely v októbri 1918 a po ňom preberali poriadkové funkcie rozpadnutej rakúskej polície, funkcionári a členovia Sokola vytvárali základný káder nového československého vojska, najmä v dobrovoľníckych plukoch Stráže slobody a spolu s légiami sa zúčastňovali na bojoch v česko-nemeckom pohraničí a pri oslobodzovaní Slovenska. 2. prápor II.pluku Stráže slobody v noci 14./15. augusta 1919 vojenskou akciou prekročil Dunaj a pripojil obec Ligetfalu/Engerau k ČSR a k Bratislave.“

Dr. J. V. Keller, starosta ČOS: „Co chceme v Sokole? Chceme vy chováváti českého člověka, muže či ženu, k tělesnému i duševnímu zdraví, harmonickému rozvoji a k mravní pevnosti. Chceme svému národu vychovati zdatnou a ušlechtilou mládež, ozdobu vlasti. Proč to chceme?

Protože mládež je nadějí národa! Vy dorostenci a dorostenky jste našimi nástupci. Vy nás nahradíte, vy budete po nás pokračovat v naší práci pro národ a vlast. Náš lid si zaslouží, aby proň pracovali opravdu ti nejlepší. Každý a každá z vás má tedy povinnost učiniti vše pro svou dobrou výchovu, nejen pro sebe, ale také pro to, aby mohl a mohla dát co nejvíce svému lidu. Buďte si toho povždy vědomi a snažte se po všech stránkách dosáhnouti opravdu nejvyšší mety.

Jste mladí! Mladost je to nejkrásnější, co v životě máme. Važte si jí jako vzácného daru a hospodařte s ní pečlivě. Mám vás všechny rád! Věřím vám! Věřím také, že mne nezklamete a že tím neoklamete také ani sebe! Pracujte svědomitě na své výchově tělesné, duševní i mravní, jak ji pěstujeme v Sokole, a zůstaňte věrni i v dospělém věku svým jednotám a tím i Sokolu.

Zdravím vás všechny srdečným Nazdar!“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu SOKOLSKÉ BESEDY z roku 1940-41, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu SOKOLSKÉ BESEDY – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu SOKOLSKÉ BESEDY zde >>>

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *