VLASTA – 47.ročník – 1993 – komiks BRATRSTVO PATENTNÍHO KLÍČE

Dnes archivovaný komiks z časopisu VLASTA z roku 1993 pro www.detske-casopisy.cz  zaslal Onuca,  ale digitalizoval jej zřejmě Nemo. Veliký dík!

V lednu 1947 společně se svými spolupracovnicemi založila ženský časopis s názvem VLASTA (vychází dodnes) dr. Milada Horáková (*1901  + 1950) – jediná žena popravená v rámci komunistických politických procesů 50. let. Už v prvním roce existence VLASTY byl její náklad 100 000 výtisků! V socialistickém Československu byla VLASTA jediným periodikem pro ženy a jako taková dosahovala neuvěřitelného nákladu až 840 000 výtisků. Po roce 1989 přestala být VLASTA jediným týdeníkem pro ženy v České republice a na trhu se objevila řada časopisů, které jí konkurují. Přesto si stále udržuje pozici nejčtenějšího týdeníku pro ženy. Sama sebe VLASTA charakterizuje jako odpočinkové čtení plné neotřelé inspirace pro všední dny.

Pro děti měla VLASTA přílohy (Sluníčko sedmitečné) či samostatné stránky. A taky otiskovala komiksy – JENÍKŮV DENÍK, VLASTIČKA A KAMARÁDI, VLASTIČKA A RŮŽIČKA, PŘÍHODY ŽABKY VŠETEČKY, SPRÁVNÁ PĚTKA, POZOR VLASTÍKU, …

Scénář 51 pokračování kresleného seriálu BRATRSTVO PATENTNÍHO KLÍČE napsal Jiří Bartoš (*1935), nakreslil jej svým typickým stylem Vladimír Pergler (*1933  +2001). Seriál vycházel v 1. – 51. čísle 47.ročníku VLASTY, v roce 1993.

V článečku věnovanému slovenskému komiksovému časopisu JUPÍÍÍK – komiksy pre dievčatá a chlapcov je uvedeno, že zde seriál BRATRSTVO PATENTNÍHO KLÍČE vycházel už v roce 1990. Bohužel JUPÍÍKA vyšly jen 2 čísla a tak až ve VLASTĚ o tři roky později vyšel seriál úplný.

Ti, kteří v mládi četli nezapomenutelnou knihu BRATRSTVO BÍLÉHO KLÍČE od Františka Langera (*1888  +1965), jistě pochopili, že název kresleného seriálu nebyl zvolen náhodně.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání komiksu v časopisu VLASTA v roce 1993, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaný komiks časopisu VLASTA  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *