Sluníčko – časopis pro nejmenší – 20.ročník (1986-87)

Mimo čísel 01, 02, 03, 05 a 07.

O tomto časopise se můžete dočíst na stránkách našeho webu https://www.detske-casopisy.cz/slunicko/.

Kvalita časopisu je stále na dobré úrovni. Redakční rada je složena stále z oblíbených a osvědčených autorů, spisovatelů a ilustrátorů.

V tomto ročníku se stále nachází hodně básniček a říkánek. Jediným kresleným seriálem byl na poslední straně Střapeček a Metlička od Branislava Liberdy (narodil se v Třinci 28. srpna 1937- zemřel  31. května 2020 Třinec.), seriál vycházel od roku 1983 do roku 1990. Námět i kresby byly autorovým dílem.

V každém čísle jsou dvě písničky, jedna lidová a druhá tvořená našimi tehdejšími skladateli, zejména  Pavlem Jurkovičem (1933 Starý Poddvorov4. února 2015 Praha) český hudebník, zpěvák, skladatel, pedagog a popularizátor lidových písní, ale také Zdeňkem Lukášem (21. srpna 1928 Praha13. července 2007[1])  český hudební skladatel. Patřil k nejhranějším a nejzpívanějším českým skladatelům vážné hudby 2. poloviny 20. století, je autorem více než 350 skladeb a  Iljou Hurníkem (25. listopadu 1922 Poruba7. září 2013 Praha) český hudební skladatel, klavírista, hudební pedagog, dramatik a spisovatel. Písně byly opatřeny notovým záznamem. Děti tak za hudebního doprovodu mohly tyto písničky zpívat.

Kam chodí táta s mámou do práce – pravidelná rubrika, kde jsou děti seznamovány s různými pracovními obory. Dozvídají se, co se dělá v povolání, kde pracují jejich rodiče, a to v pekárně, na železnici, na stavbách, v zemědělství a v dalších oblastech. Mělo to rozvíjet u dětí vztah k práci a různým povoláním.

Zajímavým způsobem jsou zpracovány pohádky a to do divadelní podoby: Divadlo z krabičky uvádí pohádku: O Honzovi, O vráně, lišce a sýru, Tři vlasy děda Vševěda atd. Pohádky byly bohatě ilustrované Květou Pacovskou (* 28. července 1928, Praha) česká malířka, sochařka, ilustrátorka, grafička, typografka a pedagožka. Text měl na starosti a   upravoval Josef Brukner (15. února 1932 Písek – 14. ledna 2015 Praha) český spisovatel, překladatel a filmový scenárista. Obrázky si měly děti vystřihnout, nalepit na krabičky od velkých zápalek a používat jako loutky.

Nechyběly stálé rubriky: MALUJEME a soutěž DOBRÝ CHODEC.

Na prostřední příloze opět nechyběly hádanky, skládačky, hledání rozdílů a vystřihovánky.

V časopise  pod názvem: Pro rodinnou a kolektivní výchovu rodičům, dědečkům, babičkám, učitelkám a vedoucím jisker bylo uváděno na, co a jak se mají zaměřit  dospěláci na jednotlivé rubriky v časopise a jak je používat  k rozvoji dětí jak v rodině, tak i v kolektivech.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu SLUNÍČKO z roku 1986-87, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu SLUNÍČKO – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu SLUNÍČKO zde >>>

2 Responses to Sluníčko – časopis pro nejmenší – 20.ročník (1986-87)

  1. Jan Krůta napsal:

    Vážení, vůbec jsem netušil, že máte Sluníčko tak krásně zdokumentované. Od roku 1975 jsem vlastně až do roku 2002 časopis vedl jako šéfredaktor, posléze se svojí ženou. Skončil jsem, když noví majitelé (obchodníci s nemovitostmi) podvodně zprivatizovali vydavatelství Mladá fronta. O konci tohoto podniku s bývalým majitelem stíhaným a žijícím ve Velké Británii, asi všichni víme z nedávných událostí, kdy se vydavatelství pod cenou rozprodávalo.
    Díky, jste asi jediní, kdo naskenovaná Sluníčka má, dokumentační středisko Mladé fronty bylo zlikvidováno a úžasný archiv pravděpodobně skončil někde na skládce.
    Jan Krůta

    • Totem napsal:

      Ďakujeme za slová uznania, pán Krůta. Veľmi nás potešili.
      Na druhej strane nás mrzí osud Mladé Fronty a jej archívu. Zlikvidované dokumenty už asi neobnovíme, no veríme, že naša aktivita prispeje k digitálnej kompletizácii nielen „Sluníčka“, ale aj iných zaniknutých a stratených, československých detských časopisov.
      Totem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *