Pokus o obnovu MLADÉHO HLASATELE – 1.ročník – 1990

Dnes archivované číslo MLADÉHO HLASATELE pro www.detske-casopis.cz digitalizoval jako svůj „vstupní“ časopis (ze zámoří) Jaroslav H.  – moc děkujeme!

O prvorepublikové a válečné legendě mezi časopisy pro mládež MLADÉM HLASATELI bylo (a patrně ještě i bude) na tomto webu napsáno hodně. Omezím se proto jen na konstatování, že  z původního nákladu 35.000 výtisků jej na vrchol 207.000 výtisků každý týden „vytáhl“ Jaroslav Foglar (*1907  +1999) s RNDr. Karlem Burešem (*1909  +2000) – kontroversní osobností (pozdější spolupráce s StB) .

Wikipedie k „novému“ MLADÉMU HLASATELI uvádí: „V roce 1990 bylo několika Foglarovými příznivci za vedení Jana Šimáně-Galéna obnoveno vydávání časopisu pod názvem Mladý hlasatel. Foglar však s použitím původního názvu nesouhlasil a od iniciativy se distancoval. Časopis přestal v roce 1991 pro nezájem veřejnosti vycházet.

V roce 1991 bylo jinou skupinou foglarovců obnoveno vydávání časopisu pod názvem Hlasatel. Redakci vedl Jiří Raba, Jaroslav Foglar byl čestným předsedou redakční rady. První číslo vyšlo 14. března 1991. Časopis vycházel jako čtrnáctideník. Vyšlo ale pouze sedm čísel a i tento časopis přestal pro nezájem veřejnosti vycházet.“

Na druhé straně šestnáctistránkového úvodního 1.čísla MLADÉHO HLASATELE – NEZÁVISLÉHO ČASOPISU PRO CHLAPCE I DĚVČATA musela být zcela samozřejmě výrazná zmínka o Jaroslavu Foglarovi.

MLADY_HLASATEL_(1990)_cislo_01_2.strana

Rubriky nového MLADÉHO HLASATELE navazují na foglarovskou  tradici (Z BOBŘÍ HRÁZE) i reflektují nově akcentované zájmy spektra mládeže na kterou by chtěl časopis cílit (ŽIVOT V TÝPÍ). Ilustrace „trampského“ kreslíře Marko Čermáka jsou samozřejmostí.

Na původní MLADÝ HLASATEL chce redakce navázat i románem na pokračování, v rámci zamýšleného obnovení KNIHOVNIČKY MLADÉHO HLASATELE.

MLADY_HLASATEL_(1990)_cislo_01_5.strana

Rubrika NOVÝ PATNÁCTILETÝ KAPITÁN odkazuje na dávnou rubriku v časopise ABC. Milan Krejčí na webu Komiks.cz píše: „V dubnu 1990 se pokusil tým okolo Jana Šimáně – Galéna obnovit v nakladatelství SNTL časopis Mladý hlasatel. Podařilo se, ale existence této velkooformátové obměny kdysi věhlasného týdeníku byla bohužel krátká. Oficiálně vyšlo 21 čísel, dvacátédruhé číslo vyšlo již jen v černobílé xeroxované podobě poté, co časopis přestal po zákulisních sporech vycházet. Byla to škoda – Mladý hlasatel obnovil čtenářské kluby, pořádal srazy, na stránkách časopisu probíhala celoroční hra – tím vlastně naplňoval foglarovské myšlenky. Vycházely zde i RYCHLÉ ŠÍPY a mezi nimi i dva příběhy, uveřejněné naposledy v melantrišském týdeníku před více než 50 lety. Své místo si zde našly i kreslené příhody a návody dvou klubařských kutilů MIKIHO A BINKA (píše Akéla, kreslí Set), kteří pod jmény Tiki Tom a Bob Puškvorec vystupovali již v časopise ABC. Samotné ABC mělo již tradici v otiskování krátkých komiksů – stripů, které sloužily jako návody, varování nebo upozornění co a jak dělat či nedělat, ukazovaly na skutečnosti všedního dne, komentovaly různé aktivity dětí, part a klubů.“

MLADY_HLASATEL_(1990)_cislo_01_8.strana

Na 15.straně uveřejnila redakce MLADÉHO HLASATELE  s nadpisem DEN „D“ celostránkový článek-reportáž o vzniku časopisu: „22. 12. VE 12 HOD. 12 MIN. Nevlídné počasí toho dne – 22. prosince 1989 – se nedokázalo přelít do duší Pražanů spěchajících za svými povinnostmi nebo shánějících vánoční dárky. Euforie, tedy dobrá nálada a nadšení, vycházející z událostí minulých i současných dnů, byla vidět na každém kroku. Navzdory zakaboněné obloze se lidé na sebe usmivali.
Málokdo z nich však tušil, jaká významná událost čeká na nenápadnou skupinku lidí mladšího i středniho věku, kteří se dopoledne sešli před budovou SNTL – Nakladatelství technické literatury ve Spálené ulici 51 . Někteří měli na klopách kabátů kulatý odznak Občanského fóra s typickým usměvavým obličejíčkem, jiní měli připíchnutý malý něžný Žlutý kvítek, bylo vidět i řadu Březových lístku. Přitom bylo zřejmé, že všichni na něco napjatě čekají.
Tak jako „sametová“, „dětská“ revoluce nabrala od 17. listopadu obrátky zrychleného dechu vzrušivých událostí, které se přelévaly mezi studenty, umělci a vzápěti mezi celý národ, tak také rozhodnutí o vzniku nového nezávislého časopisu pro chlapce a děvčata bylo dilem nezvykle krátkého období.
Pravda, přemýšleli jsme o něčem takovém dlouho. Po nezákonném vstupu vojsk na naše území v r. 1968 nastalo období tzv. normalizace, která takové myšlence nepřála a nedovolila ji uskutečnit. Přitom v šedesátých letech byla obnovená krásná myšlenka čtenářských klubů v několika dětských časopisech, jenže toto hnutí začalo skomírat.
Naštěstí jen navenek. Přátelství rozrůzněných přetrvalo. Scházeli se na svých srazech, děti i jejich dospělí vedoucí a rodiče vyvíjeli nezištnou dobrovolnou činnost v rámci svých odborností a pilně si mezi sebou dopisovali.
Na to všechno jsme mysleli – nenápadná skupinka lidí s různými odznáčky na klopách – dvaadvacátého prosince ve Spálené ulici v Praze. Věřili jsme v úspěšné jednání, plni naděje, protože. se v našich dušich natrvalo usídlila myšlenka probuzeného jara, navazujícího na všechny krásné odkazy minulosti a připravujícího se na budoucnost novou, svobodnou a demokratickou.
Ve třetím patře budovy SNTL se začalo jednat. My všichni jsme měli své představy a budiž popravdě řečeno, že i pan ředitel a vedeni nakladatelství se na toto setkání dobře připravilo. Podali nám přátelskou ruku. Skoro se ani nechtělo věřit, že Mladý hlasatel se stává skutečností. …
…. Pro tohle všechno i pro mnoho dalšiho je tady od
dnešniho dne, kdy dostáváte do rukou jeho první číslo, váš i náš MLADÝ HLASATEL. Budeme se netrpělivě těšit na vaši odezvu, na vaše dopisy, přání a představy. Začátky všeho jsou vždy tak trochu podobné jiskře. Z jiskry vzejde plamen, jen když ji společně rozdmýcháme. Vyzýváme vás ke spolupráci, napište nám, jak se vám časopis líbí, co byste si v něm rádi přečetli, přihlašte se do čtenářských klubů. Za těmi nejlepšimi nápady se rádi rozjedeme mezi vás.
Naší vinou tento plamen nesmi nikdy uhasnout.

MLADÝ HLASATEL bez původního kresleného seriálu by byl naprosto nemyslitelný a tak Jan Paul (*1956) nakreslil pro nový MLADÝ HLASATEL podle scénáře Jana Tůmy seriál PAPRSKY OMIKRON.

MLADY_HLASATEL_(1990)_cislo_01_PAPRSKY_OMIKRON

Poslední stránka nového MLADÉHO HLASATELE musela patřit legendárním RYCHLÝM ŠÍPŮM. Za redakci k tomu Jan Šimáň píše: Několik vět k seriálu. Podle všeobecného nadšeného přáni děti i rodičů chceme vydat postupně během několika let – v každém čisle jedno pokračováni – úplný komplet kresleného seriálu Rychlých šípů. Nestačí, aby vycházel jen v časopise pro dospělé nebo v knize. Nechť je každých 14 dní radostí a inspirací pro okamžik čteni i natrvalo. S timto úmyslem redakce plně souhlasí dědička autorského práva kreseb dr. Fischera, souhlas zatim nedal autor libreta Jaroslav Foglar. Sporná otázka je v jednáni. Několik pokračováni Rychlých šipů uveřejňujeme zatím jen jako nutnou doprovodnou ilustraci k Historii čtenářských klubů od Zdeňka Pírka, která začne vycházet v přištim, tedy 2. čisle. Držte palce, aby všechna jednáni dopadla dobře.“

MLADY_HLASATEL_(1990)_cislo_01_RS

Pokud můžeš  přispět jakoukoliv informací, která by dokreslila souvislosti kolem vydávání 1.ročníku MLADÉHO HLASATELE v roc 1990, napiš do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu MLADÝ HLASATEL – kliknutím na náhled strany:

MLADY_HLASATEL_1.rocnik_(1990)_cislo_01

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *