PIONÝR – Zábavný měsíčník pro mládež – kompletní 35.ročník (1987-88)

Čísla tohoto ročníku  jsem posháněl, kde se dalo, hlavně od kamaráda Nema. Bohužel většina čísel byla skenována ze svázaného časopisu.

Skeny nejsou moc povedené a také chybí někde okraje stránek. Přesto jsem opravil a upravil  to co bylo možné a připnul je na web. Možná se najde některý kolega, který to vylepší.

Více o časopisu Pionýru v archivu naší knihovny.

Složení redakčního týmu se celkem nezměnilo. Šefredaktorem  byl nadále Vladimír Klevis a grafikem Václav Rytina. Ani skladba časopisu se nelišila od minulých ročníků. Většina zavedených rubrik pokračovala i v tomto ročníku.

Pokračuje převyprávěný televizní seriál i film Chobotnice z druhého patra režiséra Jindřicha Poláka. Příběh dvou barevných chobotniček převypráví Ota Hofman.  Byl dokončen v osmém čísle.  Od devátého čísla vybírá Rostislav Křivánek ukázky z obsáhlého románu Eduarda Basse Cirkus Humberto. Ilustrace k tomu pocházejí ze stejnojmenného  televizního seriálu režiséra Františka Filipa, který se natáčel  v česko – německé koprodukci.

18.března 1987 se z pražského Staroměstského náměstí se vydala na cestu pětičlenná posádka československých občanů ve speciálním  nákladním automobilu Tatra 815 GTC za účelem reklamy výrobků Tatra. Během cesty natáčeli pro televizi dokumenty o cestě této expedice. (více wikipedie.) Pionýr jako jediný časopis si zajistil reportáže a fotografie z této expedice. Jak píše Pionýr  – dopisy od našeho spolupracovníka Petra Bárty docházejí se značným zpožděním a také k delší výrobní lhůtě časopisu se nemohou aktuálně krýt s právě probíhající trasou expedice. Expedice ujela celkem 140 000 km  a vrátila se na Staroměstské náměstí  4. května 1990. Reportáž pokračovala i v dalších dvou ročnících, ve 36. pokračováních.

Petr Bárta (1942 – 2008) český novinář a cestovatel. Zúčastnil se dvou expedicí. Expedice Lambaréné v roce 1968 a expedice Tatra kolem světa v letech 1987-1990. V rámci této cesty byl i fotografem expedice a vedl také palubní deník. Současně zasílal reportáže časopisu Pionýr, jehož byl spolupracovníkem. Cestovní deník z této expedice vyšel i knižně pod názvem Tatra kolem světa v roce 1993 v nakladatelství Univers Praha.

Pokropený kropič aneb jak se dělá film. Jaroslav Pacovský a ilustrátor Jiří Plíva seznamují čtenáře s historií filmu od jeho vzniku, a také ukazují, jak se film tvoří, od scénáře až po promítání v kině. Ve dvanáctidílném seriálu nechybí upoutávky na některé současné filmy.

Jak u předchozích ročníků, tak je zde opět  množství povídek a  příběhů ze všech oblastí života..

Kdo se směje na poslední stránce – uvádí kreslený humor od známých ilustrátorů Neprakty, Petra Juřeny, Michala Hrdého, Miroslava Bartáka, Jana Vyčítala a dalších.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PIONÝR z roku 1987-88, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu PIONÝR – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: Nemo, darmo)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu PIONÝR zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *