MORAVANKA – 1940-41 – komiks OTRÁVENÝ TRN

Dnes archivovaný komiks OTRÁVENÝ TRN z časopisu MORAVANKA z let 1940-41 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Petrst. Veliký dík!

Časopis MORAVANKA vycházel nejdříve jako brněnská příloha týdeníku LIST PANÍ A DÍVEK (1925-26), od čísla 64 (1925-26) jako MORAVANKA – LIST PANÍ A DÍVEK. Titul MORAVANKA vydávalo v letech 1925-1943 nakladatelství RODINA jako jihomoravské vydání titulu PRAŽANKA. Protože se údaje o době vydávání MORAVANKY u různých zdrojů drobně rozcházejí, dovolím si citovat i z wikipedie:

„Časopis List paní a dívek vydávalo týdně nakladatelství RODINA od listopadu 1924. Pro Prahu a nejbližší okolí vycházel List paní a dívek s titulem Pražanka, List paní a dívek (od roku 1925); pro Moravu byla tištěna mutace Moravanka, List paní a dívek a pro Slovensko Slovenka (1930-1935). Časopis si nekladl vysoké cíle, jeho významnou stálou částí byly povídky a romány na pokračování a poradna pro čtenářky. Cena 1,- Kč byla ve srovnání s konkurencí příznivá. (Přímý konkurent – časopis Hvězda československých paní a dívek – sice stál 90 haléřů, ale týdeník Pestrý týden 2,80 Kč a společenský magazín Eva 3,- Kč.) Úspěšný byl komiksový seriál pro děti Punťa, který vycházel v nedělní příloze. Jeho úspěch byl znásoben samostatným sešitovým vydáním pod názvem Veselé i smutné osudy rozpustilého psíka punti. Ten vycházel od roku 1935, zpočátku nepravidelně, od čísla 7/1935 měsíčně. Celkem vyšlo 140 čísel; vydávání bylo přerušeno nacisty v roce 1942 (v tom roce ještě vzniklo 17 čísel).“

Výpravné DĚJINY ČESKOSLOVENSKÉHO KOMIKSU 20. STOLETÍ (Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek, Martin Forest a Michal Jareš) na straně 298 (oddíl 3/ 1938-1945) se o komiksu OTRÁVENÝ TRN zmiňují takto:

„… 0 dva roky později představil týdeník PRAŽANKA (a jeho varianta MORAVANKA) svým čtenářkám americký komiks OTRÁVENÝ TRN (orig. Inspector Wade and the Poison Thorn, s. Sheldon Stark, k. Neil O’Keefe, v USA vycházel v roce 1939) na motivy románové série Edgara Wallaceho, i u nás dobře známého britského autora detektivek. Detektiv Wade se tu musí utkat se zločineckým gangem, s nímž se možná zapletla i jeho přítelkyně Magda, a redakce své utkání s bublinami vyřešila vysázením českých textů v patkovém písmu…“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MORAVANKA z let 1940-41, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaný komiks z časopisu MORAVANKA – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla MORAVANKY zde >>>

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *