Dvě čísla ROZRUCHu – 4.ročník – 1941

Dnešní ROZRUCHY pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Hozd. Veliké díky!

Databazeknih.cz: „Časopis ROZRUCH vydávalo nakladatelství Melantrich od října 1937 do září 1944, kdy byla edice z úředního rozhodnutí zastavena v rámci mobilizace protektorátního hospodářství. V prvním a druhém roce byly sešity číslovány jen průběžně. Až poté redakce přistoupila k ročníkovému členění, každý svazek začal být označován číslem ročníku a v rámci něj pořadovým číslem ročníku. Průběžné číslování pokračovalo menším typem v závorce. Celkem vyšlo 283 svazků.“

ROZRUCH měl i v roce 1941 svou klasickou skladbu: poutavá barevná obálka, na její druhé straně bohatě fotografiemi doprovázené kulturní či zpravodajsko-propagandistické téma (film, opěvování úspěchů německých vojáků), na 3.straně už začínal román doprovázený motivační perokresbou. Někdy se na stránkách románu objevila i malá komerční reklama (káva, cigarety, …). Ze začátku roku 1941, kdy měl ROZRUCH více stran (48) než na konci (32), následovaly po románu i zprávy, komentáře a kratší – cca jednostránkové povídky. Nesměla chybět stránka kreslených vtipů, křížovka a barevná zadní strana.

ROZRUCH_4.rocnik_(1941)_cislo_162_ukazka1

Dnes archivované ROZRUCHY (ROMÁNY VZRUŠENÉ CHVÍLE) byly vydány v roce 1941 (4.ročník) – 31.1.1941 vyšel ZLATÝ SHON a 3.10.1941 šel do prodeje DIVOKÝ LANT.

Pod pseudonymem H.I.BARROW se skrývá autorka regionalisticky zabarvených milostných příběhů Hančí Baarová  (*1917  +1947) – neteř spisovatele a kněze Jindřicha Šimona Baara. Byla zaměstnána jako úřednice a za války vězněna v koncentračním táboře. Zemřela svých třiceti letech – na otravu plynem – není známo zda jednalo o sebevraždu nebo nešťastnou náhodou.

Redakci ROZRUCHU i v roce 1941 řídil Eduard Fiker (*1902  +1961) – dramatik, scénárista a překladatel z angličtiny. Je autorem devadesáti knih a jedním z hlavních představitelů detektivního žánru v české literatuře. Autor rozhlasových her a dobrodružných i humoristických knih. Byl kapelníkem a divadelním houslistou. V letech 1938-42 byl šéfredaktorem časopisu ROZRUCH. Po druhé světové válce přispíval například do Mladé fronty. Jeho knihy jako STRÁŽ NA PSÍ SKÁLE, SPOLEČNOST VĚČNÉ PUNČOCHY, NEJDŘÍV JÁ …. , které se za socialismu daly půjčit od kamarádů nebo v knihovně, jsem přečítal jedním dechem.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ROZRUCH – kliknutím na náhled strany:

ROZRUCH_4.rocnik_(1941)_cislo_05_Zlaty_shon (Hozd)

Rozruch_4.rocnik_(1941)_Divoky _land

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *