Další čísla ABC – 38.ročník – 1993-94

Dnes archivované 1. číslo časopisu ABC z let 1993-94 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval, jako své „vstupní“ čísla Valert. Děkujeme!

V tiráži dnes archivovaného čísla se píše: ABC mladých techniků a přírodovědců – zábavně naučný čtrnáctidenník pro chlapce a děvčata. Vydává Mladá fronta. Šéfredaktor PhDr. R. Baudis, zástupce šéfredaktora V. Šorel …“ Tato ABC jsou tedy vydána po konci éry Vlastislava Tomana, legendárního šéfredaktora časopisu ABC, který v české časopisecké branži drží jedno prvenství – na „jedné židli“ seděl 35 let .

ABC vycházelo v rozsahu 48 stran (32 číslovaných stran + 16 stran „déček“) a stálo 13,80 Kč. Redakce měla ze všech tehdejších dětských časopisů největší zkušenosti s reklamou a dokázala ji vhodně využít.

Wikipedia: „Časopis ABC proslul především svými přílohami, pro něž se vžil název „déčka“. Ta ale v prvních ročnících chyběla a začala se postupně objevovat až později. V 8. čísle druhého ročníku vyšla první skutečná příloha – všívaný list „ABC do kapsy“ k odstřižení. I některé další ročníky nabízely seriály, určené pro vystřižení a složení do malého sešitku (Zápisník mladého pokusníka v ročníku VI/1962).

Již několik čísel nejstarších ročníků mělo na okrajích některých stránek malé oboustranné kartičky k odstřižení. Jednalo se především o obrázky aut, lodí, strojů a jiné techniky, které ale ještě neměly ustálený formát. Kartičky k vystřižení s jednotným pojetím se objevily až od prvního čísla ročníku V (1961). Předznamenaly tak vznik rozsáhlé obrazové encyklopedie s názvem „Atlas ABC“, která vycházela až do roku 1997.“

Na poslední straně ABC vycházel od 21. čísla 37.ročníku do 20. čísla 38.ročníku komiks z produkce Lucasfilm Ltd – DĚTSTVÍ INDIANA JONESE. Na jedné straně byly tištěny dvě (číslované) pokračování – graficky netradiční řešení, s názvem komiksu uprostřed, na ležato, pro lepší přehled oddělující obě původní strany. Stejnou grafickou úpravu měl i druhý velký komiks, který byl ve 38. ročníku ABC tištěn.

Uvnitř časopisu ABC vycházel další komiks s názvem  VETŘELCI. Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek, Martin Foret a Michal Jareš v téměř tisícistránkovém díle DĚJINY ČESKOSLOVENSKÉHO KOMIKSU 20.STOLETÍ na straně strana 984 uvádí:

Časopis ABC, letitá bašta domácího dobrodružného obrázkového seriálu, pak své stránky otevřel filmovým VETŘELCŮM (orig. THE ALIENS, česky 1992-1993) a televizím, od filmové série odvozeným příhodám z DĚTSTVÍ  INDIANA JONESE (orig. THE YOUNG INDIANA JONES CHRONICLES, česky 1993-1994). „

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání ABC v  letech 1993-94, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ABC   – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ABC zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *