ABC – 12.ročník – 1967-68 – kompletace celého ročníku

V předcházejícím článku : http://www.detske-casopisy.cz/prvni-dve-cisla-abc-12-rocnik-1967-68/ jste se dověděli, jak tento ročník vznikal a co se kolem něho dálo.

Rok 1968 byl rokem změn. Změnilo se klima ve společnosti a dostávali se i v oblasti literatury ke slovu autoři, kteří nevydávali své knihy. Jedním z těch autorů byl také Jaroslav Foglar. I když stál u vzniku Kompasu – zpravodaje zájmových klubů ABC, jeho knihy se ale nevydávaly. V ABC, v letních číslech začaly vycházet příběhy z jeho knížky Tábor smůly – úryvky z knihy táborových vzpomínek Jaroslava Foglara. A také byly zveřejňovány příběhy Otakara Batličky, převyprávěné Bohumilem Jírkem. Tak se opět sešli dva autoři z Mladého hlasatele v jednom časopise, Batlička ale jen na stránkách ABC, jeho život skončil v koncentračním táboře.

Časopis ABC také převzal řadu nápadů z oblíbených časopisů Mladý hlasatel a Vpřed. Obrazová škola již vycházela od 10.ročníku (1965), Kompas vycházel od 8.ročníku, komiksy již byly zaběhnuté, různé druhy sportovních a technických škol průběžně vycházely a také dobrodružné romány na pokračování nechyběly.

Na změny v dětských a mládežnických organizacích, které se udály v roce 1968, upozornil Vlastimil Toman.

Dvoustránku pro kluby ABC „KOMPAS“ řídil Jan Tůma a kresbami doprovázel Jiří Tesař. Ve 12.ročníku, pod hlavičkou kapitána Nema, vyhlásili celoroční soutěž, plavbu, pro kluby ABC, ale i pro ostatní kolektivy, pokud zachovají stanovená pravidla „Nových dvacet tisíc mil kapitána Nema“. Každých 14 dní tak byly zveřejňovány úkoly pro kluby a také zprávy, jak si které kluby vedou.

Přílohou ABC na vystřihování byl Kalendář kapitána Nema. Každý měsíc přinášel různé informace, hry a návody, a různé rady pro techniky, přírodovědce a sportovce.

Nedílnou součástí ABC byly vystřihovánky. Nesměla chybět vystřihovánka ponorky kapitána Nema – Nautilus. Byly pro čtenáře uveřejněny čtyři autoveteráni: auta Laurin a Klement 1905 a Taxi GDV 1909, závodní Mercedes 1914 a Rolls – Royce Silver Ghost 1909. Dále zde byl pancéřový automobil z VŘSR, popelářský vůz, motorest Jednota, plachetnička Rekrea a další, z nichž většinu konstrukcí provedl V.Procházka. Pro majitele autodráh připravilo ABC vystřihovánku depa závodních vozů. Zajímavostí bylo, že vystřihovánky měly své patronáty, vždy nesly nějakou reklamu. Tento ročník byl zaměřen zejména na zubní pasty. Byla to reklama pro podniky, ale také příspěvek pro časopis, ať již finanční nebo formou nějakých drobných dárků, které se vkládaly do časopisů. Tyto se staly zejména v dalších ročnících přílohami Ábíčka.

Časopis nezapomínal ani na děvčata a v pravidelné rubrice ABC pro děvčata se věnoval módě, domácím pracím – pletení, uváděl předpisy na vaření a také informace týkající se dívčího světa.

V každém ročníku připravila redakce pro čtenáře stolní hry. Letos to byla letní kvarteta ABC a stolní hra, kterou připravila společně s Jednotou, jedním z podniků ze Svazu spotřebních družstev. Jednota byla „patronem“ čísla 18. Osmi stránkové vložené číslo bylo darem k Mezinárodnímu dni dětí. Drobným dárkem byly i různé obtisky k zažehlování na látku. I v dalších ročnících připravovala tato družstva společně s redakcí ABC další přílohy a dárky.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ABC z roku 1967-68, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ABC– kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ABC zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *