VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI – 22.ročník – 1968

Dnes archivovaná čísla časopisu VTM z roku 1968 pro www.detske-casopisy.cz digitalizovala Jitka D. a Jan K. Veliký dík!

Tiráž časopisu VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI nám prozrazuje, že šéfredaktorem tohoto populárního časopisu byl prom.fil. Jiří Táborský. Časopis měl i „zahraniční spolupracovníky“ ve spřátelených socialistických zemích :-) Časopis VTM vycházel jako čtrnáctideník, vydávala jej Mladá fronta, stál 2 Kčs a měl rozsah 36 stran.

Jen telegraficky k historii tohoto titulu: úplně první číslo VTM vyšlo pod názvem MLADÝ TECHNIK v 2/1947.  Od 36. čísla VI. ročníku (5. září 1952) dostal časopis nový název MLADÝ TECHNIK – VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI. Po roce 1953 zůstal časopisu už jen název VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI – známější pod zkratkou VTM. Po roce 1990 byl význam zkratky VTM změněn na VĚDA, TECHNIKA A MY. Na podzim roku 2003  vychází pod novým názvem VTM Science a 21. prosince 2009 bylo vydávání časopisu VTM Science jako měsíčníku ukončeno. Po ukončení vydávání tištěné verze časopisu se pokračuje (říjen 2010)  s aktivitami na internetu (www.vtm.cz). Ochrannou známku VTM má vydavatelství Mladá fronta a.s. chráněnu (návrh podán 3/1991) až do 20.3.2021.

Jako románová příloha časopisu VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI počínaje VTM 11/68 vycházel na pokračování „vystřihovací“ BIGGLES OD VELBLOUDÍCH STÍHAČEK – v překladu Ing. A. Kyzlinka z roku 1938, s ilustracemi Zdeňka Buriana.

Když už si redakce troufla vydávat donedávna nevydávaný román, podpořila to v duchu zaměření časopisu rubrikou LETOUNY A TECHNIKA KOLEM BIGGLESE.

VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI byla jakýmsi pokračováním časopisu ABC – pro starší, technicky založené čtenáře. Například Ing. Miroslav Hubert zde na pokračování publikoval návod na stavbu lodi – KAJUTOVÝ MOTOROVÝ ČLUN „PERLA“.

Na poslední, celobarevné straně VTM vycházel jakýsi vystřihovací fotografický, technický atlas letadel a automobilů. Z jedné strany fotografie, z druhé strany technický popis a nákres:

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VTM z roku 1968, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu VTM – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu VTM zde >>>

2 Responses to VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI – 22.ročník – 1968

  1. Jaroslav Chmelík napsal:

    Dobrý večer, myslím si, že zatím ročník není zkompletován. Stále ještě několik čísel chybí, nebo je alespoň nevidím. Jaroslav Ch.

  2. Dazul napsal:

    Omlouvám se všem všímavým návštěvníkům našeho webu! Nadpis byl zavádějící a chybný, skutečně nám ke zkompletování 22. ročníku VTM chybí digitalizovat čísla 7, 19, 21-25. Nadpis jsem opravil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *