STRÁŽCI – kreslený seriál „made in ABC“

STRÁŽCI začali vycházeli v domovském časopise ABC od 5.čísla XI.ročníku (1966) a vycházeli až do 24.čísla XIV.ročníku (1970). Autorem je tehdejší šéfredaktor ABC  Vlastislav Toman. Seriál začala kreslir Libka – Libuše Kovaříková.

STRÁŽCI stejně tak jako třeba MODRÁ PĚTKA (z Pionýrské Stezky) se chtě nechtě neubrání srovnávání s RYCHLÝMI ŠÍPY  (Mladý Hlasatel, Vpřed), které jsou fenoménem i dnes a nadčasově nastavily laťku pro český komiks hodně vysoko.

Po druhé začali STRÁŽCI vycházet v XVII. ročníku (1972) od čísla 1 do čísla 24  – se zásadní změnou – kreslil je  František Kobík – dle mého nepřekonatelný kreslíř jaký kdy v ABC publikoval.

Lubka

Pro srychlé srovnání skvěla ilustrace Libuše Kovaříkové a ještě skvělejší ilustrace stejné scény od Františka Kobíka.

kobík

KRONIKA STRÁŽCŮ byla otiskována na tradiční poslední straně ABC od 1.čísla XXVI.ročníku  (1981)  až do 24.čísla XXVIII.ročníku (1984) – všech 72 stran této série je nyní digitálně archivováno do jednoho souboru PDF.

Stáhni si KRONIKU STRÁŽCŮ (jako registrovaný uživatel) do svého tabletu, pc, notebooku – v jednom PDF souboru – klikni na náhled strany:

Kronika_Strážců

 

 

 

 

5 Responses to STRÁŽCI – kreslený seriál „made in ABC“

 1. ´milan halouzka napsal:

  DOBRÝ VEČER NEMŮŽU SE DOSTAT NA STRÁNKY KRONIKA STRÁŽCŮ

 2. Dazul napsal:

  K archivovaným číslům časopisů (tedy i ke Strážcům) se mohou dostat jen spolupracovníci projektu dobrovolné digitalizace starých dětských časopisů – viz http://www.detske-casopisy.cz/jak-se-stat-registrovanym-uzivatelem-tohoto-webu/

  • Jan napsal:

   Dobrý den, chápu vaše pravidla pro registraci, ale bohužel nemohu ničím přispět, i když jsem jako dítě měl spousty těchto příběhů. Bohužel po revoluci a stěhování všechny se mi všechny někde ztratily. A proto mě také zaujal tento váš projekt. Je to škoda, že se k nim nedá jinak dostat.

   • Dazul napsal:

    Věřte, že bychom rádi výsledky tohoto projektu (aktuálně 6969 digitalizovaných časopisů) zpřístupnili širšímu spektru zájemců. Ale zákony téhle země jsou takové, jaké námi zvolení zástupci schválí – https://www.facebook.com/detskecasopisy/posts/2228690877147179
    Přesto věříme, že se časem podaří uzákonit taková pravidla, která by umožnila nekomerční podobu projektů jako je ten náš.

 3. blabla napsal:

  uloz.to: hledat „strazci abc“
  Vyřešeno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *