STRÁŽCI – kreslený seriál „made in ABC“

STRÁŽCI začali vycházeli v domovském časopise ABC od 5.čísla XI.ročníku (1966) a vycházeli až do 24.čísla XIV.ročníku (1970). Autorem je tehdejší šéfredaktor ABC  Vlastislav Toman. Seriál začala kreslir Libka – Libuše Kovaříková.

STRÁŽCI stejně tak jako třeba MODRÁ PĚTKA (z Pionýrské Stezky) se chtě nechtě neubrání srovnávání s RYCHLÝMI ŠÍPY  (Mladý Hlasatel, Vpřed), které jsou fenoménem i dnes a nadčasově nastavily laťku pro český komiks hodně vysoko.

Po druhé začali STRÁŽCI vycházet v XVII. ročníku (1972) od čísla 1 do čísla 24  – se zásadní změnou – kreslil je  František Kobík – dle mého nepřekonatelný kreslíř jaký kdy v ABC publikoval.

Lubka

Pro srychlé srovnání skvěla ilustrace Libuše Kovaříkové a ještě skvělejší ilustrace stejné scény od Františka Kobíka.

kobík

KRONIKA STRÁŽCŮ byla otiskována na tradiční poslední straně ABC od 1.čísla XXVI.ročníku  (1981)  až do 24.čísla XXVIII.ročníku (1984) – všech 72 stran této série je nyní digitálně archivováno do jednoho souboru PDF.

Stáhni si KRONIKU STRÁŽCŮ (jako registrovaný uživatel) do svého tabletu, pc, notebooku – v jednom PDF souboru – klikni na náhled strany:

Kronika_Strážců

 

 

 

 

6 Responses to STRÁŽCI – kreslený seriál „made in ABC“

 1. ´milan halouzka napsal:

  DOBRÝ VEČER NEMŮŽU SE DOSTAT NA STRÁNKY KRONIKA STRÁŽCŮ

 2. Dazul napsal:

  K archivovaným číslům časopisů (tedy i ke Strážcům) se mohou dostat jen spolupracovníci projektu dobrovolné digitalizace starých dětských časopisů – viz http://www.detske-casopisy.cz/jak-se-stat-registrovanym-uzivatelem-tohoto-webu/

  • Jan napsal:

   Dobrý den, chápu vaše pravidla pro registraci, ale bohužel nemohu ničím přispět, i když jsem jako dítě měl spousty těchto příběhů. Bohužel po revoluci a stěhování všechny se mi všechny někde ztratily. A proto mě také zaujal tento váš projekt. Je to škoda, že se k nim nedá jinak dostat.

   • Dazul napsal:

    Věřte, že bychom rádi výsledky tohoto projektu (aktuálně 6969 digitalizovaných časopisů) zpřístupnili širšímu spektru zájemců. Ale zákony téhle země jsou takové, jaké námi zvolení zástupci schválí – https://www.facebook.com/detskecasopisy/posts/2228690877147179
    Přesto věříme, že se časem podaří uzákonit taková pravidla, která by umožnila nekomerční podobu projektů jako je ten náš.

 3. blabla napsal:

  uloz.to: hledat „strazci abc“
  Vyřešeno.

 4. pepino napsal:

  Ach jo, to bylo moje mládí. Kéž by se to vrátilo. Nezapomenu na každý pátek, když jsem pospíchal brzy ráno do trafiky, abych stihl svoje ábíčko.

  pepa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *