Další 2 čísla MATEŘÍDOUŠKY 6.ročník (1949-50)

Dnes archivovaná čísla časopisu MATEŘÍDOUŠKA z roku 1949 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval JP. Veliký dík!

V tiráži 1.čísla MATEŘÍDOUŠKY se píše: „Toto číslo ilustrovala Alena Ladová. Řídí Dr Miloš Holas, Fr. Hrubín a Dr Břetislav Mencák – Obrazovou část Josef Hochman. Odpovědný redaktor Dr Miloš Holas. Vydávají: Práce a Československý svaz mládeže (nakl. Mladá fronta). Nakladatel Práce. Vychází měsíčně, kromě školních prázdnin; roční předplatné Kčs 30.— …“ Časopis vycházel v rozsahu 16 stran s průběžným číslováním, 1x měsíčně, byl tištěn barevně a stál 3 Kčs.

Pokud se nemůžeš dopočítat jak mohla redakce na podzim roku 1949 dojít k číslování 6.ročníku (viz řádek nad logem časopisu), když první číslo MATEŘÍDOUŠKY  vyšlo 19. prosince 1945, vysvětlením je změna vydávání ročníku: školní rok x kalendářní rok x školní rok – I. ročník – 19.prosince 1945, II. ročník – 5.září 1946, III. ročník – leden 1947, IV. ročník -1.září 1947, V. ročník – září 1948, VI. ročník -1. září 1949.

Vzhledem k tomu, že o MATEŘÍDOUŠCE, časopisu určeném pro děti předškolního věku a děti prvních a druhých tříd základních škol byly na tomto webu napsáno přes sedmdesát článků, nebudu zde nyní recyklovat dříve publikované informace. Pro zájemce o více souvislostí s vydáváním MATEŘÍDOUŠKY jen telegraficky upozorňuju na existující kvalitní zdroje: PŘÍBĚH MATEŘÍDOUŠKY  >>>, Bakalářská práce Aleny Kubíkové >>>, ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) >>>,  PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ (1).

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MATEŘÍDOUŠKA z roku 1949, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu MATEŘÍDOUŠKA   – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla MATEŘÍDOUŠKY zde >>>

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *