VEDOUCÍ PIONÝRŮ – 18. ročník – 1967-68

Dnes archivované číslo časopisu VEDOUCÍ PIONÝRŮ z roku 1967 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Jakubzi z originálu, který našemu projektu věnoval Satok. Veliký dík! V článečku ze 6.3.2018 se nám podařilo archivovat dvě čísla 12. ročníku (1961) – takže si můžeš udělat vlastní názor zda a jak se časopis změnil. Na výše uvedený článek odkazuji i proto, že je v něm citována jediná zmínka o časopise VEDOUCÍ PIONÝRŮ, kterou jsem v odborné literatuře zatím našel –  DĚJINY ČESKÝCH MÉDIÍ: OD POČÁTKU DO SOUČASNOSTI, autoři Petr Bednařík, Jan Jirák a Barbara Köpplová.

V tiráži na straně 31 se uvádí: VEDOUCÍ PIONÝRŮ měsíčník ÚV ČSM a Ústřední rady PO ČSM pro pionýrské vedoucí a pracovníky v mimoškolní výchově. Vychází koncem měsíce ve vydavatelství Mladá fronta. Tiskne Svoboda, grafické závody, n. p., závod 1, Praha 5 – Smíchov, S. M. Kirova 43. Ročník XVIII. Cena výtisku 1,20 Kčs. Rozšiřuje Poštovní novinová služba. Informace o předplatném podá a objednávky přijímá každá pošta a doručovatel. Objednávky do zahraničí vyřizuje PNS – ústřední expedice tisku, oddělení vývozu tisku, Jindřišská 14, Praha 1. REDAKCE: Vedoucí redaktorka Milada Rampasová. Zást. vedoucí red. Eliško Knotová (obsah činnosti PO). Redaktorka Věra Fedorová (slovenská část časopisu). Redaktorka Hana Lišková (estetická výchova). Sekretářka redakce Libuše Volejníková. Grafická úprava Jaroslav Weigel. REDAKČNÍ RADA O. Husník, P. Jeník, J. Ludvíček, I. Rajecký, J. Rothová, H. Samková, V. Straka, V. Valentová.“

Na první pohled jsou mezi 12. a 18. ročníkem patrné dvě změny – logo názvu časopisu a celobarevnost titulní strany. Ale i uvnitř čísla rezonuje tušení změn:

V časopise bylo tištěn0 6 stran „naležato“ – byly „vystřihovací“ a šlo z nich poskládat příručku PIONÝRSKÉ CESTY:

Zaměření časopisu bylo dáno už jeho názvem a v tiráži uvedeným podtitulem „pro pionýrské vedoucí a pracovníky v mimoškolní výchově„. Pionýrská organizace má prapůvod v Sovětském svazu, a ve své historii má (z dnešního pohledu), temné okamžiky. Už její založení mělo značný politicko-ideový podtext a bylo cílené tak, aby po válce organizace utlumila konkurenční Junák, který svojí demokratičností nevyhovoval tehdy nastupujícímu režimu. Ve své diplomové práci SROVNÁNÍ PŘÍPRAVY SKAUTSKÝCH A PIONÝRSKÝCH VEDOUCÍCH K VÝCHOVĚ DĚTÍ A PRÁCI S NIMI (2011) píše Robert Homolka:

„Skautská organizace si své vedoucí pěstuje už od prvního příchodu do oddílu, což může být třeba v pěti letech věku. Pokud má jedinec vlohy pro práci s lidmi a vedení, dostává se velice brzy na vedoucí pozici v rámci družiny (skupiny). Takový člověk je dále v maximální možné míře motivován, aby pokračoval ve svém vzdělávání a kvalifikaci si zvyšoval. Toto je zachyceno hned ve třech bodech skautské výchovné metody. U Pionýra není možnost takového „karierního růstu“ jako v Junáku. Jedinec, byť talentovaný, není k nastoupení vedoucí role příliš motivován, pokud se o to nebude snažit přímo vedoucí jeho oddílu.“

DÁLKOVÁ ŠKOLA ODDÍLOVÝCH VEDOUCÍCH byla pravidelnou rubrikou, které měla ambici vzdělávat vedoucí pionýrských oddílů:

Z tradiční skautské metodiky si (nejen) PIONÝR vypůjčil klasické tábornické prvky – např. rubrika ABECEDA TÁBOROVÉ ŠKOLY:

Příprava kvalitního letního tábora začíná nejpozději už na přelomu roku. Časopis VEDOUCÍ PIONÝRŮ věnoval inspiraci k takovéto přípravě rubriku PĚŠKY NA PRÁZDNINY:

V oblasti kulturního vzdělávání pionýrských vedoucích byla přínosem stránka ESTETICKÁ  VÝCHOVA – DĚTI. Výběr kvalitní poezie neměla na starosti redaktorka Hana Lišková, ale Olga Pražáková.

Olga Pražáková se narodila roku 1922 v Rakousku. Po roce 1948 upadla její vlastní tvorba v nemilost a filozofická studia ji byla zakázána. Pokoušela se psát alespoň pro děti, což byl nejčastější způsob „fungování“ mnoha básníků, kteří byli omezováni ve svobodné tvůrčí činnosti. V roce 1972 emigrovala do Švédska.

Soutěž o atraktivní ceny měla samostatnou stránku ZNÁTE JE ?

Notový a akordový záznam americké lidové písně by v padesátých letech v časopise VEDOUCÍ PIONÝRŮ zřejmě nevyšel, ale v roce 1967 to nebylo nic zvláštního : -)

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VEDOUCÍ PIONÝRŮ z roku 1967-68, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu VEDOUCÍ PIONÝRŮ  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu VEDOUCÍ PIONÝRŮ zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *