Třinácté číslo časopisu BROUČEK – 4.ročník – 1949

Dnes archivované číslo časopisu BROUČEK z roku 1949 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Tubajtanaj. Veliký dík!

Několik čísel 1.ročníku BROUČKA se podařilo archivovat v článečku ze 14.1.2016.

BROUČEK – časopis nejmenších čtenářů vydával v rozsahu 16 stran Svaz zaměstnanců školství a osvěty a Výzkumný ústav pedagogický J.A.Komenského v Praze. V roce 1949 časopis vycházel 2x měsíčně. Výtisk BROUČKA stál 2 Kčs. Šéfredaktorem tohoto ročníku BROUČKA byl Antonín Gála.

Antonín Gála (*1905  +1997) byl učitelem, redaktorem, autorem literatury pro děti i turistické a vlastivědné literatury z Brněnska a Hodonínska. Učil na školách v Dambořicích, Kyjově a Brně-Židenicích a byl i zemský školní rada (po roce 1945). Redaktorsky působil v časopisech BRNĚNSKÝ KRAJ, OHNÍČEK, JISKRY, BROUČEK. Byl také krajský inspektor pro kulturu.

Štefan Švec – ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989), strana 204:

„Brněnský Brouček byl určený nejmenším čtenářům a předčtenářům. Jeho název byl inspirován Karafiátovými Broučky, obrázek broučka s lucerničkou se nacházel i v záhlaví časopisu. Časopis byl programovým titulem tzv. brněnské literární skupiny teoretiků literatury pro děti a mládež (Oldřich Audy, František Tenčík a spol.), tiskl krátkou uměleckou, ale i žertovnou beletrii (někdy na pokračování), byl ilustrovaný, jeho černobílé obrázky byly vhodné k tomu, aby si je děti obarvovaly samy. Oznámení čtenářům redakce publikovala v rubrice „Broučkova pošta“, mezi další rubriky patřil např. pravidelný koutek hádanek „Pro bystré hlavy“. Charakteristickou postavičkou v Broučkovi byl vedle titulního Broučka, oznamujícího zprávy z redakce a oslovujícího čtenáře, skřítek Popletálek s popleteným jazykem a zvláštními přeřeknutími. Náklad časopisu se pohyboval kolem 50000 výtisků. Po únoru 1948 časopis zanikl. Brouček vydával svou vlastní Broučkovu knihovnu, a to v roce 1948, vyšly v ní 2 svazky.“

Na poslední straně dnes archivovaného čísla vyšel „minikomiks“ beze slov – CO ZPŮSOBILA FILÍPKOVA HUDBA.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu BROUČEK z roku 1949, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu BROUČEK  – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *