SLUNÍČKO – časopis pro nejmenší – 23.ročník (1989-90)

Téměř kompletní ročník Sluníčka.

V některých číslech (je vyznačeno) chybí některé stránky.

O tomto časopise se můžete dočíst na stránkách našeho webu https://www.detske-casopisy.cz/slunicko/.

Ročník začal vycházet v roce 1989  a v roce 1990 došlo ke změně  vydavatele časopisu.

Šéfredaktorem byl Jan Krůta, který ho sám a následně se svou ženou vedl až do doby, kdy byl zprivatizován.

Jan Krůta, narozený 3. června 1946 v Benešově, spisovatel, publicista a textař, byl také autorem řady povídek, pohádek a básniček ve Sluníčku. Vystudoval český jazyk a tělesnou výchovu na pedagogické fakultě UK. Do roku 1970 působil jako učitel. V následujícím období pracoval jako  redaktor Sedmičky pionýrů, byl kulturním redaktorem Mladého světa, krátce působil v Ohníčku a do roku 2002 jako šéfredaktor Sluníčka. Na jaře 1989 byl spoluzakladatelem  a později ředitelem  firmy Bonton. Publikoval reportáže, rozhovory, úvahy a písňové texty. Složil více než 1300 textů pro Dalibora Jandu, Hanu Zagorovou, Helenu Vondráčkovou, Hanu Hegerovou, Karla Gotta, Michala Davida  a další. Je autorem  32 knih pro děti i dospělé.

V tomto ročníku nechybí básně, říkadla a různé veršovánky. Do Sluníčka přispívá řada autorů ze současnosti Jindřich Balík (1928–2016), Milena Lukešová (1922–2008), Jiří Faltus (1939), Jiří Žáček (1945), Michal Černík (1943), Jiří Havel (1924–2016) a další, ale také jsou seznamováni s básníky z předchozích období Josef Kožíšek (1861-1933), J.V.Sládek (1845–1912), Ladislav Dvořák (1920–1963), František Doucha (1810-1884) aj.

Pavel Jurkovič (1933 – 2015)) český hudebník, zpěvák, skladatel, pedagog a popularizátor lidových písní, i v tomto ročníku uvádí na své stránce písničkové texty i s notovým záznamem

A na titulní stránce jsou opět hrdinové z Večerníčků.

Na příloze na prostřední stránce jsou nakresleny známé pohádky. Čtenář má tak možnost opět podle nich vyprávět uvedenou pohádku svými slovy. Autoři zde dávají možnost malým dětem rozvíjet svou slovní zásobu.

I v tomto ročníku se setkáváme s rodinou Pešků. Tak se opět zapojujeme do jejich života a redakce využívá tyto příběhy i k soutěžím.

Seriálovou postavičkou ze světa zvířátek je opět Vrabčák Čimčárek. Text napsal Jiří Kahoun (*12. března 1942  Praha +13. května 2017  Praha), obrázky kreslil Jiří Fixl (*18. dubna 1950 Praha).

Naivní, ale dobrosrdečný vrabec se snaží pomáhat zvířátkům na dvorku, v zahradě i v lese. Ovšem ne vždy se mu to podaří tak, jak by si přál. Charakteristickým znakem seriálu se stala grafická úprava stránky. Chybí mezery mezi jednotlivými rámečky a bubliny jsou neforemně hranaté i zaoblené. Seriál je umístěn, oproti předchozímu ročníku, na poslední stránce. (po stopách kreslených seriálů 2. díl)

Ani v tomto ročníku nechybí soutěž DOBRÝ CHODEC, rubrika KRESLÍME -MALUJEME, různé úkoly a soutěže, hledání chyb na obrázcích atd.

Zajímavým počinem redakce Sluníčka bylo 11.číslo. Léto s pohádkami Jiřího Žáčka. Jiří Žáček (*6. listopadu 1945 Chomutov)český spisovatel, překladatel, básník, autor učebnic, sběratel a tvůrce aforismů. Používal pseudonymy Alexandra Malá a Tomáš Fuk. Byl oceněn titulem  zasloužilý umělec (1987) a Medailí Za zásluhy 1. stupně (2015). Autorovi bylo k dispozici dvacet devět stránek Sluníčka.. Na těchto stránkách zveřejnil své veršované, většinou české pohádky.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu SLUNÍČKO z roku 1989-90, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu SLUNÍČKO – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu SLUNÍČKO zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *