Premiéra časopisu KULÍŠEK – 15.ročník – 1940

Brněnský časopisu KULÍŠEK vycházel v letech 1925-1943, zprvu jako čtrnáctideník a od listopadu 1930 jako týdeník. Vydavatelem 15.ročníku byla Tiskárna Globus – Bohumil Pištělák. KULÍŠEK stál 50 haléřů (8 pfeniků) – stejně jako MLADÝ HLASATEL (ten ovšem vycházel barevně).V roce 1940 byla šéfredaktorkou Anna Khedlová.

Po své čtenáře otiskoval KULÍŠEK dobrodružné napínavé příběhy, vystřihovací román na pokračování, informace o přírodě, kreslené příběhy i nezbytný koutek němčiny. Podobně jako jiné tehdejší časopisy pro mládež, se inspiroval svým konkurentem – MLADÝM HLASATELEM a snažil se budovat svůj Klub čtenářů Kulíška. Ten samozřejmě nedosahoval fenoménu a zdaleka ani počtu foglarových čtenářských klubů.

kulisek_15.rocnik_(1940)_cislo_01_klub_ctenaru_kuliska

Nemám k dispozici dostečný počet čísel KULÍŠKA, abych mohl konstatovat, zda rýmovaný komiks NÁPADY OPIČÁKA BUBU, byl v 1.čísle 15.ročníku ojedinělým počinem či byl otiskován pravidelně. Ale v 38.čísle téhož ročníku jsem jej nenašel.

kulisek_15.rocnik_(1940)_cislo_01_napady_opicaka_bubu

Ve 14. a 15.ročníku KULÍŠKA vycházelo na poslední straně pokračování kresleného příběhu LEDOVÁ KRÁLOVNA – klasické pohádky Hanse Chriatiana Andersena.

kulisek_15.rocnik_(1940)_cislo_01_ledova_kralovna

V publikaci ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) píše Štefan Švec na straně 330: „Zábavní, komerčně úspěšný brněnský časopis s pestrým obsahem vycházel nejprve jako periodikum pro dospělé. Od 23. čísla 27. ročníku (1925) se změnil na časopis určený mládeži a dětem, jeho nový ročník (1926) byl číslován jako první otiskoval dobrodružnou četbu (na obálce časopis obvykle otevíral dobrodružný příběh s lákavým názvem jako Maharadžův poklad, Pilotův zločin, Záhadný případ kapitána Hooda, V zajetí lidojedů apod., doprovozený celostránkovou ilustrací), dále román na pokračování, komiksy, návody k ručním pracím, hádanky, skrývačky a rébusy, zajímavosti ze světa, anekdoty, rubriku pro trampy, ale např. i školu fotografování, sportovní rubriku, sloupek ručních prací nebo esperantský koutek („Esperantsky za deset hodin“) a časté naučné články.

KULISEK_15.rocnik_(1940)_cislo_38_titulní

Časopis často organizoval čtenářské soutěže o ceny, jako výrazně komerční list tiskl také reklamu. Jeho obsah se blížil modernímu pojetí poválečných zábavních časopisů, byl obdobou podobně koncipovaných periodik pro dospělé. Vycházel na novinovém papíře. Během války časopis začal otiskovat velké množství překladů z němčiny, měl též vlastní KČK – Kluby čtenářů Kulíška, které měly v časopisu vlastní stránku. Roku 1943 byl titul úředně zastaven, navázal na něj časopis Kuratoria Správný kluk, jehož šéfredaktorem se stal jeden z přispěvatelů Kulíška František Smrček.
Ve 40. letech v Kulíšku vycházela knižnice Dobrodružné povídky a romány na pokračování.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydávání časopisu KULÍŠEK v roce 1940, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany časopisu KULÍŠEK – kliknutím na náhled strany:

KULISEK_15.rocnik_(1940)_cislo_01

 

One Response to Premiéra časopisu KULÍŠEK – 15.ročník – 1940

  1. Ivan Argaláč napsal:

    Zdravím,
    získal jsem časopis Kulíšek z roku 1929 a 1930 oba kompletní ročníky svázané do jedné knihy. V současnosti se to snažím pro potřeby tohoto webu naskenovat ale kdyby měl někdo zájem odprodám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *