LESNÍ NOVINY – 1980

Dnes archivovaných 12 čísel LESNÍCH NOVIN z vydání roku 1980 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Petr K. Děkujeme!

Zde jsou LESNÍ NOVINY archivovány jako kniha, ale měl jsem v dětství doma i pár samostatných čísel – zatím se mi nepodařilo dohledat, kdy vycházely. Ale už tehdy mne zaujalo, že se v nich nikde nevyskytuje dobově povinné slovo komunistický, a z ideologického balastu se tam objevilo jen 3x slovo socialistický a asi tak 100x slovo kolchozní.

Jako kniha vyšly LESNÍ NOVINY v ruském originálu „Лесная газета“ prvně už v roce 1928. Jen v letech 1949-1980 byly česky vydány 5x. Kniha je jakýmsi kalendářem lesní přírody od jara do zimy, mající formu dvanácti čísel novin, vytvářených různými dopisovateli – dětmi, lovci, vědci, hajnými – a doprovázených vtipnými rubrikami.

K autorovi LESNÍCH NOVIN je na úvod knihy uvádí uvedeno:  Vitalij Valentinovič Bianki (Виталий Валентинович Бианки) se narodil 12. února 1894 v Petrohradě v rodině významného ruského biologa. Prostředí, které jej od dětství obklopovalo, vzbudilo v něm trvalý zájem o ruskou přírodu.
Léta strávená ve škole a na univerzitě – vystudoval přírodovědeckou fakultu petrohradské univerzity – tento zájem ještě prohloubila a rozšířila. Už jako chlapec propadl Bianki lovecké vášni, a jako jinoch a student biologie proto poznal rolníky, lesníky, navázal styky se starými lovci losů i medvědů, s lidmi, kteří obdivuhodně dobře znali složitý život v lese. Účastnil se výzkumných výprav, podnikl první cesty po Uralu a Altaji, krátce působil ve škole a potom ve vlastivědném muzeu – a to vše mu pomohlo nashromáždit si poznatky, vzory, zkrátka materiál k budoucí práci. A když na konci roku 1922 v Leningradě (tehdy ještě Petrohradě) vznikl při knihovně dětské literatury Pedagogického ústavu předškolní výchovy kroužek spisovatelů pro děti, přišel tam i V. Bianki. Zde předčítal své první přírodovědecké povídky a tím vlastně začal svou literární činnost.
První knížku pro děti \“Domečky v lese\“ vydal v roce 1924. Za více než 30 lety své literární činnosti napsal V. V. Bianki na 300 pohádek, povídek a novel.
Nejznámější jsou jeho \“Lesní noviny\“, které v roce 1961 vyšly v 10. vydání (první vydání 1928). Je to jakýsi kalendář přírody pro samostatná pozorování během celého roku.
I mladý čtenář, jenž si otevře dílo Vitalije Valentinoviče Biankiho, se mnoho dozví. Naučí se pozorovat domácí přírodu, stane se jejím pečlivým ochráncem. Zamiluje si ji. Autorovy knihy mu v tom pomohou.
V. V. Bianki zemřel 9. června 1959.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu LESNÍ  NOVINY z let 1980, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu LESNÍ  NOVINY – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *