KLÍČENÍ – 1.ročník – 1908

Dnes archivované čísla časopisu KLÍČENÍ z roku 1908 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Satok. Veliký dík!

Před lety jsme do naší knihovny umístili stejnojmenný titul, ale ten vycházel později a byl novinovou přílohou deníku ČESKÉ SLOVO. Dnešní KLÍČENÍ je má ke klasickému dětskému časopisu mnohem blíže.

Graficky je časopis střídmý a nevymyká se podobným titulům tehdy vycházejícím. Autorem jednotné titulní strany časopisu KLÍČENÍ je zřejmě Vratislav Hugo Brunner (*1886  +1928), který přispěl drobnými ilustracemi dovnitř každého čísla.

V 1. čísle píše Michal Kácha, šéfredaktor a vydavatel:

„Odevzdáváme do rukou malých čtenářů první sešit „Klíčení“ a doufáme nabýti přátelské důvěry, která umožní další vydávání, a tak společně budeme pracovati k jeho většímu rozšíření. Považujeme za nutné a důležité dbáti pokynů našich čtenářů, což umožní, bychom se obsahově přimknuli k přáním našich malých přátel a tak získali důvěrou posilu v předsevzatých úkolech. Dožadujeme se také pomoci rodičů a učitelů jimiž bude tento první sešit „Klíčení“ sympaticky přijat. Neohlašujeme se přesně vymezeným programem, protože chceme od srdce k srdci mluviti k těm, kteří jsou naší nadějí do budoucnosti. Co můžeme říci jest jen to, že budeme poctivě vysvětlovati různé úkony životní a dbáti toho, by pokrytectvím nebyla obtěžkána srdce naší mládeže.
Srdce a touhy malých jsou nám skoro dosud neznámou pevninou a proto budeme poučovati, abychom byli i my ponaučeni. Tím chceme se říditi, bychom navzájem poučeni byli si bližšími a důvěra vzájemná skytne naději, že úkoly a lidumilné snahy dospělých budou chápány dospívajícími.
Těšíme se na příspěvky do „Klíčení“ od malých i dospělých našich přátel. V „Hovorně „, pokud objem sešitu dovolí, budeme vyměňovati názory a odpovídati dotazům. Tož na shledanou! Redakce „Klíčení“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu KLÍČENÍ z roku 1908, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu KLÍČENÍ – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *