HVĚZDIČKA – příloha deníku PRÁCE – 1987

Na webu https://www.detske-casopisy.cz/tag/hvezdicka/ je zveřejněna příloha Hvězdička z roku 1990. jsou tam i některé bližší informace.

Dnes uveřejňuji Hvězdičku z roku 1987. Vycházela v každém sobotním vydání:   Příloha deníku Práce, na sedmé straně. V tomto ročníku měla název Hvězdička pro děti. V Hvězdičce se redakce  věnovala zejména naučným i poučným článkům. Chtěla tak děti seznamovat  s zajímavými událostmi,  osobnostmi a seznamovat je s chraněnými  územními celky a chráněnými krajinnými oblastmi naší vlasti.

V rubrice  z roku 1987 – Hádej, kdo to je? začala redakce seznamovat formou soutěže, čtenáře s významnými lidmi z oblasti kultury, politiky, techniky i přírodovědy, cestovateli a dalšími osobnostmi. Pod nakreslenou neúplnou  podobiznou a krátkým článkem v rubrice, měl čtenář uhodnout kdo je uvedená osobnost.

V tomto ročníku začal spisovatel a překladatel Michael Borovička (1951) vyprávět o našich velkoplošných chráněných územích, chráněných krajinných oblastech, které zahrňují nejkrásnější a z ekologického hlediska nejcennější krajinné celky v naší vlasti. Autor v úvodu uvádí, že si čtenář jednou obuje pohorky,  na záda dá baťoh a vyrazí za poznáním některého území..

Michael Borovička (nar. 1951) v současné době je nezávislý publicista a překladatel. Specializuje se na české dějiny 19.  století. Je autorem řady knih. V současné době je kmenovým autorem zeměpisného a cestopisného měsíčníku Lidé a země, kde publikuje cestopisné reportáže a třetím rokem již historický seriál o cestovatelích , polárnících a mořeplavcích. Spolupracoval s deníkem Práce a nyní, po jeho  zániku , spolupracuje s měsíčníkem  Dějiny a současnost a deníkem Lidové noviny. (internet)

Začala také celoročně  vycházet Abeceda poznání, která pokračovala i v dalších ročnících deníku. Jednoduchým a  laickým způsobem vysvětloval autor o různých zákonitostech ze života, jak se co vyrábí, odkud pochází dotyčný výrobek, kdo ho používal, jak vznikly různé zvyky, či kdo dal dotyčné věci jméno a další informace. Také čtenáři odpovídali na položenou otázku a mohli tak soutěžit o pěknou knihu.

Pro ty nejmenší byly v Hvězdičce krátké básničky a v rubrice Naše knihovnička byli čtenáři seznamováni s novými knížkami. Pro zájemce o chov zvířat zde byla rubrika Malý chovatel.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu HVĚZDIČKA z roku 1987, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu HVĚZDIČKA – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: damro)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu HVĚZDIČKA zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *