Edice ILUSTROVANÁ KLASIKA -1943-44

Dnes archivovaná čísla komiksu ILUSTROVANÁ KLASIKA z let 1943-44 pro archiv www.detske-casopisy.cz  zaslal Nell67, který je získal na nějakém úložišti. Z kusých informací, které spolu s komiksy dorazily, se zdá, že komiksy byly ve slovenském překladu “vydány” pouze elektronicky (TRANSCOMX). Ale protože se jedná o dobrý počin, domnívám se, že by se o něm měla objevit zmínka i na našem webu. Stejně tak si myslím, že občasný exkurs třeba na druhou stranu zeměkoule, může fanoušky starých časopisů pro děti a mládež jen obohatit.

ILUSTROVANÁ KLASIKA je americká série komiksových adaptací klasických knih. Stojí za nimi Albert Lewis Kanter (1897–1973), který se do USA přestěhoval v roce 1904 z Ruska. V říjnu 1941 vydal za podpory dvou obchodních partnerů první CLASSIC COMICS (v našem překladu ILUSTROVANÁ KLASIKA) s názvem TŘI MUŠKETÝŘI podle Alexandra Dumase. Ještě téhož roku v prosinci vyšlo i 2. číslo této legendární komiksové edice s názvem IVANHOE, vytvořené podle románu Waltera Scotta. Oba tituly byly archivovány >>>

Čtenářský zájem byl natolik silný, že už v roce 1943 se začalo s dotisky předchozích titulů. Nedostatek papíru za druhé světové války přinutil vydavatele snížit původní 64 stránkový formát na 56 stran. A v roce 1948 rostoucí náklady na papír snížily rozsah na 48 stran. Do roku 1969 bylo v původní edici vydáno 169 komiksových čísel.

Hledal jsem v odbornější literatuře (kterou vlastním), něco k ILUSTROVANÉ KLASICE, ale narazil jsem pouze na zmínku v knize Paula Gravettiho 1001 KOMIKSŮ KTERÉ MUSÍTE PŘEČÍST, NEŽ ZEMŘETE – VELKÝ PRŮVODCE PO SVĚTĚ KOMIKSŮ, GRAFICKÝCH ROMÁNŮ, STRIPŮ A MANGY, na straně 908, kde je řeč o „konkurenční edici“ MASTERPIECE COMICS (MISTROVSKÁ DÍLA KOMIKSU) :

„Pokusy o převedení klasických literárních děl do komiksu, jaké vidíme v komiksové řadě CLASSIC ILLUSTRATED, mají vždycky jednu potíž – málo místa na odvyprávění příběhu. Zásadní scény autor často (nikoli nutně) opomíjí, a menší, ač stěžejní postavy se derou do popředí. Kresba byla mnohdy jen řemeslně popisná, bez umělecky pojednaného ztvárnění pozadí scén. Vznikly také alternativní verze příběhů a klasikům nebylo souzeno nalézt společnou řeč – až do doby, než se objevil Robert Sikoryak. Sikoryak se specializuje na klasická literární díla a namísto snahy převyprávět je ve zhuštěné formě rozhodl se pro parodii, ve které se soustřeďuje pouze na základní prvky, u nichž cítí, že budou v komiksu fungovat
nejlépe….“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání komiksu ILUSTROVANÁ KLASIKA z let 1943-44, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ILUSTROVANÁ KLASIKA  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla ILUSTROVANÁ KLASIKA zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *