Chybějící číslo časopisu ILUSTROVANÉ PŘÍBĚHY – 1.ročník – 1969

Dnešní číslo časopisu ILUSTROVANÉ PŘÍBĚHY  z roku 1969 pro www.detske-casopisy.cz obstaral Želvajz. Veliké díky za kompletaci tohoto titulu v našem archivu! I když měl vydavatel asi větší plány, zdá se, že v češtině vyšly pouze 3 čísla – a chybějící 2. číslo archivujeme dnes.

ILUSTROVANÉ PŘÍBĚHY vycházely v české i slovenské jazykové mutaci, na formátu 164 x 202 mm.  Měly rozsah 30 -45 stran a stály 8 Kčs.

V archivu máme podobný titul, který se svým názvem i obsahem (od roku 1989) ILUSTROVANÝM PŘÍBĚHŮM podobá – jmenuje se ILUSTROVANÉ SEŠITY, byl zaměřený na původní české komiksy a hlavně – na věkem trochu mladší čtenáře :-)

ILUSTROVANÉ PŘÍBĚHY vydávalo v originále americké nakladatelství Gilberton Company INC v rámci edice Classics Illustrated Junior Series. Tato populární série byla zaměřena na mladší čtenáře a přinášla i komiksové zpracování klasických pohádek a pověstí.

ILUSTROVANE_PRÍBEHY_(1969)_cislo_02_TRI_MALA_PRASATKA_original2

TŘI MALÁ PRASÁTKA vyšla v roce 1953 jako 506 „číslo“ amerického komiksového časopisu. Příběh o tom, že každé malé prasátko je přesvědčeno, že jeho dům je nejsilnější, napsal Joseph Jacobs (*1854  +1916) folklorista, literární kritik a historik.

Krásně komiksovsky nakreslený klasický příběh i dnes upoutává zájem malých dětí, podněcuje jejich představivost a zasévá a podněcuje zájem o čtení.

ILUSTROVANE_PRÍBEHY_(1969)_cislo_02_TRI_MALA_PRASATKA_5a

K dokonalosti tohoto komiksu chybí jen lepší kresba „bublin“ a jiný „font“ – slušelo by jistě v bublinách ručně psané písmo.

ILUSTROVANE_PRÍBEHY_(1969)_cislo_02_TRI_MALA_PRASATKA5

Proti originálu bylo v českém překladu (1969) použito bezpatkové písmo, které je pro komiks asi vhodnější, ale kouzla „ručního tiskacího písma“ nedosahuje.

ILUSTROVANE_PRÍBEHY_(1969)_cislo_02_TRI_MALA_PRASATKA30

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu ILUSTROVANÉ SEŠITY v roce 1969, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany časopisu ILUSTROVANÉ SEŠITY  – kliknutím na náhled strany:

ILUSTROVANE_PRÍBEHY_(1969)_cislo_02_TRI_MALA_PRASATKA

One Response to Chybějící číslo časopisu ILUSTROVANÉ PŘÍBĚHY – 1.ročník – 1969

  1. Pavel Šíma napsal:

    Jako malek kluk jsem marně tento druhý díl „Ilustrovaných příběhů“ sháněl. Povedlo se mně to až jako dospělému. Také jsem léta pátral,zda vyšel inzerovaný Mořský vlk a nakonec je jité, že už nevyšel. Koupil jsem si jej (na doplněné sbírky) v anlické mutaci na e-bay.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *