Brněnský deník ROVNOST – příloha Čtení na konec týdne (1983 -1989)

Deník Rovnost vznikl v roce 1885 z iniciativy sociálnědemokratického novináře a bývalého učitele Pankráce Krkošky, (22. ledna 1861 Josefov- 16.února 1888, ve věku 27 let, Brno), který se také stal jeho odpovědným redaktorem. Cílem bylo společným listem dělnické třídy sjednotit rozpolcenou sociálnědemokratickou stranu. Podtitul novin zněl „List sociálních demokratů českých“, motem bylo „Rovnost, volnost, bratrství“.

Rovnost do roku 1991, místy s různými přívlastky, od 1. 10. 2004 rozděleno na Brněnský deník Rovnost, Deník Blanenska Rovnost, Deník Břeclavska Rovnost, Deník Slovácka Rovnost, Deník Vyškovska Rovnost a Deník Znojemska Rovnost.

V září roku 2006 došlo k fúzi všech regionálních deníků vlastněných vydavatelstvím Vltava-Labe-Press pod jednu obchodní značku Deník. V současnosti je součástí značky Deník vydavatelství Vltava Labe Media. – Brněnský deník Rovnost.

Rovnost před vznikem ČSR věnovala mládeži občas Hlídku mládeže, která byla zaměřena především na činnost mladých sociálních demokratů. Od roku 1913 do dnešní doby není Rovnost  pro veřejnost v národní knihovně přístupná.

Součástí deníku Rovnost od roku 1983 do roku 1990, z nichž jsem sehnal některá čísla, byla osmi stránková sobotní příloha Čtení na konec týdne. Jednou z jeho části byla jednostránková rubrika pro děti. Neměla žádný oficiální název, byla označena logem tří postav v obdélníku, které měly na krku pionýrský šátek s podtitulem Připravuje a řídí Lukáš. Někdy byla i pod názvem S mladými pod mladé.  Bližší informace nemám. Už tímto symbolem bylo dáno, že se rubrika převážně věnuje pionýrům a starším dětem.

Ve všech ročnících se redakce věnovala různým druhům soutěží, týkajících se otázek pionýrské organizace a různých otázek probíhajících politických událostí.

Další zajímavostí bylo, že zde vycházely kreslené seriály, jejichž náměty vycházely jednak z života dětských a pionýrských oddílů, a také z historie, zejména z brněnského okolí.

A jinak zde byly rubriky ze všech oblastí týkající se pionýrských skupin a jejich činností.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ROVNOST – příloha pro pionýry  z rokov 1983-1989, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ROVNOST – příloha pro pionýry – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: damro)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ROVNOST – příloha (Čtení na konec týdne) zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *