Alespoň jedno číslo titulu BIZONÍ VÍTR – 9.ročník – 1998

Časopis  BIZONÍ VÍTR – 9.ročník – 1998 digitalizoval opět Art. Díky jemu je tento časopisecký titul na www.detske-casopisy.cz  zachycen a archivován už čtvrtým číslem.

BIZONÍ VÍTR je spolkový časopis, který vychází už čtvrt století! V roce 1998 měl v tiráži napsáno: „BIZONÍ VÍTR, časopis vydávaný Ligou lesní moudrosti. Určeno pro vnitřní potřebu. Šéfredaktor Aleš Sedláček – Tokaheya.“ Aleš Sedláček je v současnosti členem náčelnictva Ligy lesní moudrosti a předsedou ČRMD (České rady dětí a mládeže) – „zastřešujícího orgánu“(doufejme, že nespravedlivě evokující vzpomínky na neblaze proslulou „Národní frontu“) většiny současných dětských organizací.

Ale zpět k samotnému časopisu – proti předchozímu 8.ročníku (1997), klesl náklad BIZONÍHO VĚTRU v 9.ročníku (1998) na polovinu! V tiráži je uvedno: „Náklad 500 ks„. Je to u „spolkových časopisů“ jev na tehdejší dobu poměrně obvyklý. Hlavní roli hrály náklady a výnosy – což je v případě málo (nebo vůbec) dotovaných tiskovin, role zásadní. Představa, že počet členů organizace = počet výtisků časopisu, se v těchto letech ukázala jako naprosto mylná. O to víc se cení skutečnost, že mnohé z takových časopisů dokázaly přežít do dnešních dnů.

Časopis BIZONÍ VÍTR byl v roce 2010 přejmenován na WOODCRAFT a pod tímto názvem vychází jako spolkový časopis LIGY LESNÍ MOUDROSTI dodnes.

BIZONÍ VÍTR_9_1998_1_ukázka

BIZONÍ VÍTR je díky svému zaměření na „indiány“ podobný dalším dvěma titulům, které jsou už na tomto webu alespoň částečně archivovány – WAMPUM NESKENONU  a INDIAN HOBBY COURIER.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu BIZONÍ VÍTR – kliknutím na náhled strany:

BIZONÍ VÍTR_9_1998_1_obálka

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *