AHOJ NA SOBOTU – 1972 – komiks SOUDNIČKY

Dnes archivovaný soubor jednostránkových komiksových příběhů  SOUDNIČKY, které vycházely v roce 1972 v časopisu AHOJ NA SOBOTU pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Petr S. Veliký dík!

Časopis AHOJ byl vydávaný v letech 1933–1943 nakladatelstvím Melantrich.  Ale zábavný a společenský magazín AHOJ NA SOBOTU vycházel v letech 1969–1997 jako příloha novin SVOBODNÉ SLOVO ve stejném nakladatelství. Jen pro zajímavost (wikipedie):Melantrich bylo české nakladatelství a vydavatelství, působící od roku 1898, nejprve pod názvem Tiskařské družstvo Národně sociální strany. Název Melantrich neslo od roku 1910. V období první republiky se Melantrich stal nejvýznamnějším polygrafickým podnikem v Čechách. Byla zde vydávána jak řada novin a časopisů, tak i množství knižních publikací, včetně děl nejvýznamnějších autorů české i světové beletrie, naučná literatura, sebrané spisy významných osobností, soudobá poesie, životopisné knihy i knihy historické. Melantrich fungoval i v období nacistické okupace. Po komunistickém převratu nezanikl, ale jeho činnost byla výrazně okleštěna. Po roce 1989 se pouze obtížně adaptoval na podmínky tržního hospodářství a v roce 1999 zanikl. „

Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek, Martin Forest a Michal Jareš ve své tisícistránkové akademické publikaci DĚJINY ČESKOSLOVENSKÉHO KOMIKSU 20. STOLETÍ na straně 603 ke komiksu SOUDNIČKY píší:

“V době normalizace docházelo v publikování komiksů v periodickém tisku pro dospělé k výrazným výkyvům: některé roky byly na komiksy bohatší, jindy prakticky nebyly přítomny. K nejdůležitějším časopisům, kde se komiks v 70. letech udržel, patřil Mladý svět, do něhož přispíval Kája Saudek, nebo týdeníky Květy a Vlasta, ve kterých dostával prostor zejména komiks pro děti.
Časopisem s nejstabilnější komiksovou přílohou pro dospělé se v tomto období stal týdeník Ahoj na sobotu, spojený v sedmé dekádě zejména s tvorbou Josefa Kábrta (publikujícího pod pseudonymem Kosma), který se zde představil již v letech 1969- 1971 ságou Trampoty rodiny Kosovy. V roce 1972 začala na stejném místě vycházet série inspirovaná případy ze soudních síní, nazvaná Soudničky (č. 1- 52/1972, 52x). Kábrt vytvářel komiks ve spolupráci s pseudonymními Bezinkami (nebo Jezinkami, jména scenáristů se střídala nepravidelně) opět na celou zadní stranu časopisu. Příběhy byly vystavěny na víceméně stejném půdorysu – v úvodních osmi panelech se ukázal nějaký čin na hraně zákona a v závěrečných třech polích byl viník odsouzen. V prvních dílech se o to postaral černovlasý kudrnatý soudce v černých brýlích, jehož profil byl umístěn i do záhlaví komiksu. Tento bezejmenný hrdina občas vystoupil i mimo soudní síň – například na tréninku juda nebo na vycházce, ale také jako soukromý poradce některých postav. Zhruba od třetiny seriálu však postava soudce přestává být hlavní a místo ní se častěji objevují příslušníci Veřejné bezpečnosti, starající se o pozitivní zakončení celého případu. Námětově sahají Soudničky po tradičních schématech od rozkrádání socialistického majetku přes domácí nebo pracovněprávní spory až po alkoholismus a z něj plynoucí problémy. Kábrtova zručně zvládnutá kresba využívala často akci, vyjádřenou beze slov.”

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání komiksu SOUDNIČKY v časopise AHOJ NA SOBOTU v roce 1972, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaný komiks SOUDNIČKY z čísel časopisu AHOJ NA SOBOTU  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla AHOJ NA SOBOTU zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *