ABC – 1964-65 – 5 čísel

Dnes tu díky Karlovi a Pištovi (pracné ořezy nesprávně skenovaných stran) archivuji 5 čísel ABC z let 1964-659.ročníku.

Bylo by příjemné, kdyby někdo z nových uživatelů nabídl (a nebo rovnou poslal) zbývajících 7 čísel tohoto ročníku – aby byl i 9.ročník ABC co nejdříve kompletní 🙂

A protože o časopisu ABC toho bylo na www.detske-casopisy.cz napsáno opravdu hodně (historie, speciály, písnička o ABC, vystřihovánky, komiksy, …) dovolím si dnes opět citovat osobu nejpovolanější – Vlastislava Tomana, který s ABC strávil 35 let svého života.

Vlastislav Toman – MŮJ ŽIVOST S ABC – ÁBÍČKEM: strana 49-50: „Řešení, které jsem Foglarovi nabídl, ho viditelně příliš nenadchlo. Jednou z podmínek pro psaní scénáře navíc bylo, že mezi hrdiny příběhu budou i děvčata. Touha zase se presentovat však byla silnější, a proto nakonec tuhle možnost přijal. Tak se zrodil seriál Kulišáci, druhý Foglarův největší po Rychlých šípech a jediný, kdy mezi chlapce aspoň dočasně přibral i děvčata. Celkem vyšlo 47 stran, a to od ledna 1963 do června 1966 (časopis mezitím přešel z ročního vycházení na „školně roční“ – tj. září-srpen (1963/64)…..

Kromě práce na scénáři Kulišáků jsem Foglarovi nabídl i další možnosti. Měl bezesporu velké zkušenosti s různými hrami do klubovny i přírody, měl zásobu praktických rad a návodů, to vše mohl v ABC uplatnit. Proto jsme mu svěřili v oddobí 1964-65 redigování rubriky s názvem Kompas, určené především našim klubům. Něco trochu jako jeho dávná Bobří hráz i klubovní stránka ze Vpředu. A protože chtěl mít živý kontakt s dětmi – svými příznivci, založili jsme jedenáctou stovku RP – turistickou, pro kterou fungoval jako guvernér.

Foglar tedy spolupracoval s redakcí ABC a vystoupil tak z „klatby“, jak to kdosi nazval. Přesto ještě v srpnu roku 1965 musel časopis PIONÝR zastavit otiskování Hochů od Bobří řeky, a to na příkaz z ÚV ČSM. …

Pokud by se však nějdo domníval, že Foglar tenkrát přivedl ábíčku nějaký velký počet nových zájemců o časopis, pak ho musím zklamat. Nic takového se nestalo. Zvýšit náklad nám pomohl někdo úplně jiný – Mayovi hrdinové z Divokého západu, Old Shatterhand a Vinnetou, kteří tenkrát vtrhli na plátna kin. Ale to je jiná „písnička“.

To, že se Foglar zase objevil na stránkách nějakého významného časopisu – a tím ábíčko bylo, se však projevilo úplně jinak a jinde.“

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ABC – kliknutím na náhled strany:

ABC_9.rocnik_(1964-65)_cislo_01

ABC_9.rocnik_(1964-65)_cislo_03

ABC_9.rocnik_(1964-65)_cislo_04

ABC_9.rocnik_(1964-65)_cislo_05

ABC_9.rocnik_(1964-65)_cislo_06

 

 

4 Responses to ABC – 1964-65 – 5 čísel

 1. Petr napsal:

  Mám možnost naskenovat čísla 6-12 z ročníku 1964-65 časopisu ABC. Pokud s tím nezačal už někdo jiný. Jen nevím jak budu mít pak čas skeny upravit do PDF.

  • Zdeněk Hošek napsal:

   Doplnit tato ABC 1964-65 by bylo výborné. Pokud mi zašlete skeny v Jpeg tak vám je upravím do pdf a zašlu zpět abyste je mohl poslat na web dětské časopisy.Kontakt domluvíme. Hozd.

   • damro napsal:

    Číslo 6 je už udělané, takže stačí od čísla 7. Předem díky.

    • Petr napsal:

     Tak se mi přes víkend povedlo archivovat pouze číslo 7. Časopisy jsem měl jen půjčené. Bojím se, že se k nim už asi nedostanu. Skener je už starý a líný. A já také 🙂 Je to teda fuška, ale jsem rád, že jsem si to mohl vyzkoušet. Zdejší návod k archivaci je prima. Pro převod do PDF jsem použil Zoner 11 Pro, který mám koupený. A pro OCR a dodatečný ořez pak Adobe Acrobat 11 v trial verzi. Je to tam trochu jinak než v uvedeném postupu. Ořez je v Nástrojích na horní liště pod volbou Stránky. A OCR je na stejném místě pod volbou Rozpoznání textu. Poslal jsem výsledný PDF panu Drábkovi na mail (odkaz na Uschovnu). Díky za perfektní web! Sem se budu rád a často vracet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *