Ručně psané LISTY PRO JUNÁCKÉ VŮDCE A RÁDCE – 1919

Dnešní číslo časopisu LISTY PRO JUNÁCKÉ VŮDCE A RÁDCE z roku 1919 pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval TomS. Moc děkujeme!

„Posílám pdf ručně psaného junáckého časopisu Listy pro junácké vůdce. Jde o první číslo z roku 1919. Psal ho Jaroslav Novák – Braťka, který tehdy používal pseudonym Neander. Vyšlo jen několik čísel tohoto časopisu, na který později navazoval tištěný Vůdce. Bližší údaje by Ti asi řekl někdo ze skautských historiků, já jsem se o to víc nezajímal, je to mimo okruh mého bádání.“

Jaroslav Novák – Braťka (*1894  +1965) si v sedmnácti letech přečetl o článek A.B.Svosíka o novém způsobu výchovy mládeže. To zcela odpovídalo tomu, po čem toužil. O osm let později se podílí na tvorbě časopisu JUNÁK a taky začíná vydávat časopis LISTY PRO JUNÁCKÉ VŮDCE A RÁDCE, což byl vůbec první metodický časopis spolku Junák.

Braťka – Jaroslav Novák byl legendární skautský vůdce 5. oddílu Praha. Patřil mezi nejaktivnější vůdce a se svým oddílem prožil nespočet dobrodružtví. Podobně jako Jaroslav Foglar napsal několik skautských knih: Zelené jezero, Skautská srdce, Hoši na řece, Tábor pod vodopády….

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu LISTY PRO JUNÁCKÉ VŮDCE A RÁDCE v roce 1919, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny strany archivovaného čísla LISTY PRO JUNÁCKÉ VŮDCE A RÁDCE – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *