Prvně celé číslo časopisu ZÁPISNÍK – 11.ročník – 1967

Dnešní „premiérové“celé číslo časopisu ZÁPISNÍK z roku 1967 pro www.detske-casopisy.cz do formátu PDF převedl Hozd. Veliké díky!

ZAPISNÍK 67  – 11.ročník vydávala hlavní politická správa Československé lidové armády ve Vydavalelství časopisů MNO. Šéfredaktorem byl dr.Milan Codr, jeho zástupcem Jaromír Grézl, o grafickou úpravu časopisu se staral M.Havlíček a P.Frček.

ZÁPISNÍK vycházel jako čtrnáctidenník – za rok vyšlo 26 čísel. Časopis o rozsahu 64 stran stál 2 Kčs. Obálka byla barevná, uvnitř čísla byly v drtivé většině černobílé stránky.

Základní vojenská služba na kterou musel v dobách budování socialismu nastoupit každý „odvedený“ mladý muž (mimo šťastlivců, kteří obdrželi takzvaně „modrou knížku“) se nazývala zkráceně lidově „vojna“. Na vojnu se nastupovalo zpravidla mezi 18.-19. rokem. Většinou trvala 2 roky, 24 měsíců nebo 730 dnů – pokud nebylo potřeba nadsluhovat dobu trávenou ve vojenské base. Vzhledem k tomu, že tehdejší československá lidová armáda mívala v 60.letech kolem 200 tisíc vojáků (v případě válečného stavu to prý mělo být asi 580 tisíc), bylo přirozené, že vzniklo asi sedm časopiseckých titulů zaměřených primárně na tuto cílovou skupinu (kdo má tisk, drží otěže moci). Alespoň namátkou (nečiním si nárok na úplnost): ATOM, BOJOVÁ PŘÍPRAVA, TÝL A ZÁSOBOVÁNÍ, ČESKOSLOVENSKÝ VOJÁK, VOJENSKÁ TECHNIKA, LIDOVÁ ARMÁDA, OBRANA LIDU, ZÁPISNÍK.

A protože v konzervativněji založených společnostech se plnoletosti dosahuje až 21.rokem věku, a u nás se tehdy rukovalo před dosažemím tohoto věku, mohu i časopis ZÁPISNÍK zařadit na věkovou hranici „časopisů pro děti a mládež“ 🙂

ZÁPISNÍK  se snažil profilovat jako pestrý magazín zajímavostí ze všech kontinentů i rozličných oborů lidské činnosti, informovat o úspěších světové vědy a techniky. Ale především o životě československé lidové armády i „bratrských“ armád.

Povídka SEDMÁ LABUŤ byla z pera sovětského autora Pavla Romanoviče Baraševa a ukázkově zapadala do profilu časopisu ZÁPISNÍK – moderní vojenská tématika, sovětský autor.

Každý soudný záložák, který poctivě absolvoval dva roky zelené vojny, musel dojít k přesvědčení, že v případě válečného konfliktu může Československou lidovou armádu zachránit pouze fakt, že armáda nepřítele bude stejně neschopná jako naše armáda. I když se televizní seriály a filmy typu CHLAPCI A CHLAPI, články typu „NADPORUČÍK“ NA ÚVĚR snažily podvědomě přesvědčit o opaku.

Grafická úprava i obsah ZÁPISNÍKU byl zaměřen na dospělého čtenáře, pomineme-li obrázkový seriál POKLAD NA OSTROVĚ, o kterém se zmíním níže.

Fenomén oboustraných vystřihovacích kartiček (kterými proslul časopis ABC) se odrazil i v časopise ZÁPISNÍK. Zde jako kartotéka HVĚZDY FILMOVÉHO NEBE.

V článečku z 20.11.2016 jsem psal, že už v 8.ročníku ZÁPISNÍKU byl otiskován barevný kreslený seriál, který na motivy Karla Maye upravil J. Kincl a skvěle nakreslil Gustav Krum – VINNETOU. V dnes archivovaném čísle 11.ročníku ZÁPISNÍKU vycházel na pokračování další Krumův „komiks“ – POKLAD NA OSTROVĚ.

ZÁPISNÍK pravidelně tiskl na dvou stranách rubriku VY MY – jakousi listránu, odpovědnu …

Poslední stránka ZÁPISNÍKU byla barevně tištěná, stejně jako titulní strana. Byla rezervována rubrice OBJEKTIVEM ZÁPISNÍKU 67.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu ZÁPISNÍK 67 v roce 1967, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované stránky časopisu ZÁPISNÍK – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *