Premiéra: KNIHOVNA PRO MLÁDEŽ – 1943

Dnes archivované číslo sešitu – časopisu KNIHOVNA PRO MLÁDEŽ z roku 1943 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval jako svůj „vstupní“ počin Kili. Veliký dík!

Titul KNIHOVNA PRO MLÁDEŽ vydávalo pražské Nakladatelství Orbis pro Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Časopis vycházel 2x měsíčně a každý svazek stál K 2,-.

V rámci první desítky KNIHOVNY PRO MLÁDEŽ byly vydány svazky: 1. Průlom Metaxovou linií, 2. Zákopníci ničí sovětské přísunové spoje, 3. Proti nepříteli do severských vod, 4. V táboře Sidi Bishr, 5. Posádka JU 88 se vrátila,  6. Stavitel první ponorky Wilhelm Bauer, 7. Kuliové u Ping Hu, 8. Stavíme bagdadskou dráhu, 9. Lovci min v řeckých vodách, 10. Boj o Krétu.

“ … nemusí být zároveň zavrženíhodné. Dobrodružnost je v podstatě pouze touhou po poznání, která se nebojí nebezpečí, překonává je a triumfuje za nových, neobvyklých, nebo ztížených podmínek. Dobrodružnost máme všichni v krvi po předcích, ale moderní doba nám umožňuje daleko lepší o širší poznání světa a probuzené vnímání stupňuje touhu po novém o neznámém. Nutno se ovšem vždycky ptát: Co je obsahem tohoto snažení? Touha po hrdinství je planá, není-li jejím obsahem lepší poznání světa, o které se stará objevitel, do necivilisovaných krajin vyslaný budovatel, nebo vědecká expedice, která musí splnit svůj úkol za všech okolností. Mnohá dobrodružství bylo vymyšlena a popsána, nic však nepředčí ta, která psal život sám.
Knihovna pro mládež“ vypráví o dobrodružstvích skutečně prožitých. O dobrodružstvích vojáků, námořníků, letců v této válce, o vynálezcích a badatelích, o zápasech, jejichž smyslem nebylo dobrodružství pro dobrodružství, ale hrdinské nasazení za vyšší cíle lidstva. ..“

 

KNIHOVNA PRO MLÁDEŽ může být řazena do podobného ranku jako protektorátní časopisy typu RODOKAPS či ROZRUCH. Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě se zavedenými a populárními tituly, které začaly vycházet před válkou, evidentně inspirovalo. Základ každého čísla tvořil román (z názvů prvních desíti titulů je tendence zřejmá), ale už na druhé straně byla nezbytná propagandistická masáž (jak o pár let později dělali představitelé jiné totality):

Samotný román byl poutavě ilustrován (tradiční perokresba).

Předposlední strana každého čísla měla edukativní charakter, zpravidla bez povinného ideologického balastu:

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu KNIHOVNA PRO MLÁDEŽ z roku 1943, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu KNIHOVNA PRO MLÁDEŽ – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu KNIHOVNA PRO MLÁDEŽ zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *