Noviny školní mládeže HLASY MLÁDÍ – 2.ročník – 1934-35

Podrobnější informace k těmto novinám naleznete v textu k 1.ročníku http://www.detske-casopisy.cz/noviny-skolni-mladeze-hlasy-mladi-1-rocnik-1933-34/.

Druhý ročník novin HLASY MLÁDÍ vycházel ve školních roce měsíčně, ve dvou případech číslo 4 a 5, a číslo 8 a 9 vyšly noviny jako dvojčísla, celkem vyšlo 8 výtisků. Cena jednoho výtisku byla 40 haléřů, dvojčíslo 80 haléřů. Obsah novin byl téměř stejný jako v prvním ročníku.

Ve druhém ročníku redakce zavedla rubriku pro dívky „Dívčí zájmy, ruční práce a hospodaření v domácnosti“.

Nadále se redakce věnovala československým osobnostem, událostem v Československé republice a také zahraničním zprávám. Nechyběly ani výsledky voleb do Parlamentu. Seznamovala čtenáře s událostmi ve spřátelených státech i s významnými politiky. Napsala také o smutné události z října 1934, atentátu ve Francii na jugoslavského krále Alexandra a francouzského ministra Barthoua. Hodně zpráv přinášela z Německa, kdy po smrti prezidenta Hindenburga se stal neomezeným vůdcem Adolf Hitler.

V rubrika „Co nového u nás a v sousedství“ krátkými zprávami byla seznamována školní mládež o událostech, slavnostech, kulturním a sportovním dění i činnosti škol v Rousínově, ale i v okolních okresech.

V rubrice „Příroda, věda a vynálezy“ zejména ředitel středních škol v Rousínově Ladislav Furman podával informace z přírodních a technických věd.

Tělovýchova, sport a hry byla rubrikou pro fanoušky sportů. Byly zde výsledky ze sportovních utkání ve fotbale, hokeji a dalších sportech u nás a také ve světě.

Noviny také zveřejňovaly tvorbu čtenářů, kterou jim zasílali. Většinou se týkala toho, co zažívali ve škole a při různých akcích. Nevyhýbali se ale ani hodnocení společenských událostí. A také nechyběly básně i krátké povídky.

V novinách vycházel na pokračování román „Pravěk“ od B.A.Datla, který začal vycházet v prvním ročníku. Bohužel zůstal nedokončený. Nechyběly ani hádanky, humor a rubriky pro sběratele. Data historických výročí a významných světových dnů, jistě pomáhala i žákům zapamatovat si významná data.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu HLASY MLÁDÍ z roku 1934-35, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu HLASY MLÁDÍ – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu HLASY MLÁDÍ zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *