Měsíčník pro mládež KRÁSNÉ ČTENÍ – 2.ročník – 1905-06

Po prvním ročníku, kdy vyšlo jen 7 čísel, „KRÁSNÉ ČTENÍ “ od 2.ročníku vycházelo od září do června ve školním roce, vždy 10 čísel, mimo tento ročník, ve kterém vyšlo navíc dvojčíslo 11-12, asi jako kompenzace k 1.ročníku. Přílohou KRÁSNÉHO ČTENÍ byla ČESKÁ DÍVKA  v prvních třech ročnících, zbývající tři ročníky byly pod titulem ČESKÁ DÍVKA a přílohou bylo KRÁSNÉ ČTENÍ. Více o tomto titulu http://www.detske-casopisy.cz/mesicnik-pro-mladez-krasne-cteni-1-rocnik-1905/

Hlavním motivem časopisu byl podtitul „Umělecká výchova“. I v tomto ročníku se časopis zaměřoval zejména na propagaci české literatury a také dalších slovanských autorů, zejména ruských (Tolstoj, Turgeněv, Gogol, Puškin). Zveřejňovány byly pohádky od Boženy Němcové, K.J.Erbena, povídky Aloise Jiráska, Svatopluka Čecha, Julia Zeyera, Jana Nerudy a jiných. Nechyběly ani básně.

Kvalitu „KRÁSNÉHO ČTENÍ“ zvyšovaly i reprodukce obrazů malířů Mikuláše Alše, Josefa Mánesa, Maxe Švabinského a dalších.

Čtenářům zde byl představen návrh pomníku svatého Václava, který měl postaven na Václavském náměstí v Praze, a dnes patřící mezi nejznámější sochařská díla v Česku. Jeho autorem je nejvýznamnější český sochař přelomu 19. a 20.století, představitel monumentálního realismu a zakladatel novodobého českého sochařství Josef Václav Myslbek, který na něm pracoval více než třicet let.

Časopis pokračoval ve zpěvníku českých a moravských písní v každém čísle je uvedeno pod hlavičkou „Sbírka národních písní“ několik písníček pro každý stupeň základních škol.

Na poslední stránce pokračovala rubrika: „Sbírka prostonárodních hádanek“. V obou dvou ročnících jich bylo uveřejněno celkem 684, z toho v tomto ročníku 330.

Časopis nadále působil na mládež, odkazoval je na četbu knih různých myslitelů a jejich názorů na věci hospodářské, národnostní, společenské a další. Doporučoval čtenářům, aby si opisovali citáty, hesla a další moudra a uvažovali o jejich správnosti a nesprávnosti. Z této zásoby výroků budou moci čerpat až vyspějí a budou se zúčastňovat veřejného života.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu KRÁSNÉ ČTENÍ z roku 1905-06prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu KRÁSNÉ ČTENÍ– kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu KRÁSNÉ ČTENÍ zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *