Kompletní VĚDA TECHNIKA MLÁDEŽI – 15.ročník – 1961

Dnes archivované čísla časopisu VĚDA TECHNIKA MLÁDEŽI z roku 1961 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizovali Han., Kosodo a Hozd. Veliký dík!

Z tiráže časopisu lze vyčíst, že šéfredaktorem 15.ročníku byl Vladimír Babula, podtitul časopisu zněl: čtrnáctideník pro polytechnickou výchovu mládeže a jeho vydavatelem byl ÚV ČSM (ústřední výbor československého svazu mládeže). Časopis vycházel 26x do roka v rozsahu 36 stran. Stál 2 Kčs.

Úvodník prvního čísla 15.ročníku podepsala redakce jménem „Sputnik“ a maskota – Sputnika – nakreslil František Škoda. Maskot se objevuje na několika dalších stránkách VTM.

Vědecky a technicky zaměřený časopis přinášel zajímavé populárně naučné články typu ROZEZNÁVAJÍ ZVÍŘATA BARVY?

Jedna z pravidelných rubrik měla název DÍLNA NA KOLENĚ a přinášela bohatě návodně ilustrované náměty pro pomůcky, které si manuálně zruční čtenáři mohli sami vyrobit:

Přiznám se, že rubrika ŠKOLA HRY NA FOUKACÍ HARMONIKU mne v časopise VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI trochu překvapila. Ale byl to zřejmě tah šéfredaktora Vladimíra Babuly (byl šéfredaktorem do 19.čísla tohoto ročníku) k rozšíření spektra čtenářů.

Jen velmi krátce k Vladimíru Babulovi (více v článku z 29.4.2015): „V roce 1952 byl jmenován šéfredaktorem MLADÉHO TECHNIKA. Redakci řídil do roku 1961, náklad časopisu zvedl ze čtyřiceti na sto dvacet tisíc výtisků, pak byl však nečekaně propuštěn. „Několik členů dílčí organizace mne obvinilo, že se v řízení časopisu dopouštím chyb, ačkoliv ani jeden z deseti ročníků, které jsem redigoval, nebyl kritizován vyššími orgány pro chyby, naopak – za řízení časopisu jsem byl dvakrát vyznamenán vysokým vyznamenáním ÚV ČSM,“ obhajuje se ve svém životopisu určeném pro úřady. Rok pracoval jako dělník ve Vagonce Tatra a jeho zdravotní stav se začíná zhoršovat. V roce 1965 byl přijat jako redaktor časopisu Made in, ale opět je donucen odejít. Jako novinář na volné noze pak spolupracoval na grafické podobě časopisů Nová Praha, Dějiny a současnost a dalších.“

V květnu 1960 se agentům izraelského Mosadu podařilo v Argentině dopadnout hledaného válečného zločince Adolfa Eichmanna. „Dne 21. května 1960 v 00:05 opustilo letadlo s Adolfem Eichmannem argentinský vzdušný prostor.“ O dva roky později – 31.5.1962 – byl popraven. A takto o dopadení Eichmanna informoval časopis VTM:

První z  OBRAZOVÝCH ŠKOL (s malým obrázkem maskota Sputnika) ve VTM se zabývala legendami o původu člověka.

Na poslední stránce časopisu vycházela další OBRAZOVÁ ŠKOLA (podobně jako v jiných časopisech pro děti a mládež) s názvem ČLOVĚK A HVĚZDY:

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VĚDA TECHNIKA MLÁDEŽI z roku 1961, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu VĚDA TECHNIKA MLÁDEŽI – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *