Kompletizace časopisu MATEŘÍDOUŠKA – 4.ročník – 1947-48

Mateřídouška stále byla čtrnáctideníkem, ale nastala zásadní změna, začala vycházet v období školního roku, od září 1947 do června 1948.

Vyšlo celkem 20 čísel. Doplněná chybějící čísla: 1, 2, 4-12, 14, 15, 17-20. Ročník je tak kompletní.

Odpovědným redaktorem byl v prvních dvou číslech František Hrubín. Od třetího čísla jeho funkci převzal Dr. Miloš Holas. Cena zůstávala stále 3 Kč.

Samozřejmostí bylo pokračování kresleného seriálu „Kousky mládence Ferdy mravence.“ V přílohách Lidových novin „Dětský koutek“ (1933) si můžete prohlédnout jedny z prvních příběhů Ferdy mravence, ale jenom v černobílém provedení.

http://www.detske-casopisy.cz/detsky-koutek-priloha-lidovych-novin-rok-193219331934/

Sekora prostřednictvím Ferdy mravence varoval také děti před neopatrným zacházením s pozůstatky výbušnin z války, které se u nás neustále nacházely.

Každé číslo MATEŘÍDOUŠKY ilustroval vždy jeden malíř. Byli to Ondřej Sekora, Alena Ladová, Kamil Lhoták, Vojtěch Kubašta, Vlastimil Rada, Josef Bidlo, prof.Josef Novák, Otakar Fuchsa a další.

První stránka byla opět věnována krátké básničce. Obsahem byla vždy aktuální doba – měsíc, který právě byl. Zatím se ještě básničky věnovaly pouze přírodě a náboženským svátkům. Nebyla jejich obsahem politická agitace. Básničky také obsahoval časopis na dalších stránkách.

Většina krátkých pohádek a příběhů pocházela od českých autorů. A pokud se týká zahraničních autorů, tak to byli autoři z různých zemí světa. Nebyl zatím činěn žádný tlak na redakci časopisu, aby se zde dělala nějaká cenzura, nebo zvýhodňovali někteří autoři či některé země.

Předposlední stránka byla věnována hádankám a soutěžím. Tento ročník vyhlásila redakce ve třetím čísle velkou soutěž o 300 cen v celkové hodnotě 60.000 Kč. Hlavní ceny byly jízdní kolo a stan. Mělo to jen malou chybu, že se nedověděli čtenáři o výsledcích soutěže. Za vyluštěné hádanky v dalších číslech dostávali výherci knižní odměny.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MATEŘÍDOUŠKA z roku 1947-48, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu MATEŘÍDOUŠKA – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MATEŘÍDOUŠKA zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *