Jedno číslo titulu KARAVANA – 1976

Dnes archivované čísla časopisu KARAVANA z roku 1976 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Václav N. Veliký dík!

Wikipedia o KARAVANĚ uvádí: „… Později (od roku 1967) začaly vycházet, v edici stejného jména, mnohem známější a oblíbenější sešity (v nákladech i přes 100 000 výtisků). Sešity (4°, t.j. 29,8 x 24,0 cm) byly číslované (téměř 250 sešitů). Tyto sešity se formátem a brožovanou vazbou podobaly prvorepublikovým Rodokapsům (Románům do kapsy). Výběrem děl (rodokapsy se dnes považují za brak či škvár) se ale sešity Karavany podstatně liší. V edici sešitových Karavan byly ale občas vydávány i díla autorů východního bloku (SSSR, NDR, BLR, PLR ale i Československa) poplatné dané době. Sešity byly uvnitř černobíle ilustrovány (často např. Zdeněk Burian). Papírová obálka byla ilustrována barevně, ovšem stále na způsob jednolitě barevných ploch v černě tištěném linorytu. V prvních číslech (1–56) byl i román na pokračování. Na obálce (poslední dvě strany) pak různé zajímavosti, nebo reklama na knihy (i v jiný edicích) SNDK….“

Z tiráže lze vyčíst: JULES VERNE * ZÁVĚŤ VÝSTŘEDNÍKA. Svazek č.93. Z francouzského originálu Le testament ďun excentrigue, vydaného nakladatelstvím J.Hetzela v Paříži, přeložil a upravil Václav Netušil. Ilustroval Oldřich Jelínek. … Náklad 64 000 výtisků. … Brožovaný výtisk 7 Kčs…“

Hned na druhé straně archivovaného 93. čísla KARAVANY se píše:

„Těžko bychom našli dnes mezi mladšími čtenáři jediného, který by neznal a neměl rád alespoň jeden román slavného francouzského spisovatele Julesa Verna. Ano, Jules Verne je opravdu spisovatel světoznámý (žil v letech 1828-1905), a dnes už málokdo ví, že jeho literární začátky nebyly zrovna lehké. …“

„Román se odehrává ve Spojených státech amerických na sklonku 19. století a vypráví příběh skupinky šesti vylosovaných občanů, kteří po smrti chicagského milionáře a člena místního Klubu výstředníků (Excentric Club) Williama J. Hypperboneho hrají tzv. „husí hru“ o šedesátimilionové dědictví, a to nikoli jako společenskou hru v místnosti, nýbrž jako dobrodružnou cestu po celých USA, jejichž mapa je překreslena jako hrací deska. Postup hráčů po této desce je pak (jako ve skutečné „husí hře“) určen hodem kostkou, ovšem pod dohledem notáře. Podle dodatku k Hypperboneho závěti se kromě vylosovaných hráčů hry zúčastní i záhadný hráč známý jen jako „XKZ“.

Román byl česky vydán prvně v už roce 1902 v nakladatelství J. R. Vilímek pod názvem HRA O DĚDICTVÍ. Od roku 1902 vyšel tento román pod názvy ZÁVĚŤ VÝSTŘEDNÍKOVA, ZÁVĚŤ VÝSTŘEDNÍKA nebo HRA O DĚDICTVÍ ještě 7x (v roce 1908, 1927, 1976, 1995, 1999 a 2016).

Na konci KARAVANY vycházely (podobně jako dříve v RODOKAPSECH či ROZRUŠÍCH) seznamy nedávno vydaných čísel, která se ještě dala zakoupit.

A samozřejmě informace o KARAVANÁCH, které jsou v edičním plánu a vyjdou v nejbližší době

Na předposlední a poslední straně byla umístěna informace (reklama) o publikacích s nakladatelství Albatros – tentokrát o vystřihovánkách, které připravilo STUDIO – výtvarná redakce nakladatelství Albatros.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu KARAVANA z roku 1976, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu KARAVANA  – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *