Další digitalizovaná čísla časopisu OHNÍČEK – 20.ročník – 1969-70

Dnešní čísla časopisu OHNÍČEK 20.ročník z let 1969-70 pro www.detske-casopisy.cz do formátu PDF převedl JCH. Veliké díky!

Více informací o 20.ročníku OHNÍČKU (s ukázkami, komentáři a citacemi) i další archivované číslo OHNÍČKU je například v článečku  ze 16.5.2016 >>> nebo v článečku z 2.7.2015 >>>

OHNÍČEK – zábavný čtrnáctideník vydávala v rozsahu 28 stran Česká rada Pionýra v Mladé frontě. Šéfredaktorem 20. ročníku byl Jiří Binek, jeho zástupcem Marie Lapáčková. Grafiku časopisu měla na starosti Věra Faltová. OHNÍČEK stál 1,6 Kčs.

ohnicek_20-rocnik_1969-70_cislo_03_rex_star

O komiku REX STAR byla v minulém článečku jen krátká zmínka ve formě citace z knihy Olgy Bedzděkové – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 1.DÍL. Dnes k souvislostem s otiskováním kresleného seriálu REX STAR připojuji citaci ze skvělého článku, který před třinácti lety napsal Elves pro Komiks.cz :

„Vše začalo tím, že se na stránky ještě neznormalizovaného čtrnáctideníku Ohníček dostal v půli roku 1970 Rex Star. Byl to bouchák – pravý americký komiks, výborně nakreslený, a i když naivně kombinující futuristické rakety s kovbojskou či renesanční kulturou, bezpochyby senzační.  K jeho volbě jistě přispěl formát originálu, odpovídající bépětkovému „patvaru“ Ohníčku. Typické pro komiksovou situaci v tehdejším Československu ale je, že nikdo přesně nevěděl, co drží v ruce. Dva příběhy byly totiž převzaty z německého nakladatelství Paullishensky Verlag, která překřtila fenomenálního kosmického superhrdinu Flashe Gordona na Rexe Stara. Českému čtenáři tak uniklo, že čte příběh, který stvořil již v roce v roce 1934 Alex Raymond (1909-56) a který stále pokračuje. Do české suchozemě dolétla pouhá kapka z moře, šplouchajícího kdesi daleko, což se mělo v příštích letech stát ještě mnohokrát.

„Ohníčkovským“ autorem ovšem nebyl Raymond, ale Emanuel „Mac“ Raboy (1914-67), který kreslil příběh od roku 1948 až do své smrti pro nedělník Sunday Comics syndikátu King Features.  Ohníček koupil jeho příběh „Velká umělecká loupež“ o krádeži Michelangelova Davida (vycházel od 20. června do 10. října 1965) a bezprostředně následující komiks „Vesmírný podvodník“ (vycházel od 17. října 1965 do 24. ledna 1966). Sluší se dodat, že ještě než si příběhy odbyly premiéru, dovezli jistí Keefeovi z porodnice malého Jima (1965- ), který v sérii pokračuje dodnes (ano, Rex Star je 68letý dědek), navíc na stejném „ohníčkovském“ formátu. Příběh se každopádně stal pro redakci Ohníčku následováníhodným modelem. …“

ohnicek_20-rocnik_1969-70_cislo_03_borikovy-lapalie

V minulém článečku jsem ale pominul zmínku například BOŘÍKOVÝCH LAPÁLIÍCH, sérií povídek z pera Vojtěcha Steklače, které jsou prokládány úžasnými kresbičkami Vladimíra Renčína.  Tady si pomohu citací z wikipedie:

„Vojtěch Steklač napsal o Boříkovi a jeho partě celou řadu knih a několik samostatných povídek, přičemž některé příběhy se opakují ve více knihách, jiné jsou v detailech pozměněny. Vzhledem k tomu, že knihy vznikají už přes třicet let, nelze všechny příběhy dohromady chápat jako jednolitý celek – například na konci knihy Bohoušek & spol. se třídní šprt Bohoušek stane plnoprávným členem klukovské party, ale v pozdějších příbězích už je opět jejich nepřítelem; v knihách Čenda & spol. a Holky & spol. žije Bořík se svými rodiči na sídlišti Lhotka, protože jejich holešovický dům zbořili kvůli stavbě metra, ale v příštích knihách se s ním opět setkáváme v Holešovicích. Také společenské změny, nastalé po sametové revoluci, se v novějších knihách objevují (podnikání, telenovely, anglicismy, mobilní telefony), ačkoli kluci pořád chodí na základní školu. …“

ohnicek_20-rocnik_1969-70_cislo_03_batlicka

To, že OHNÍČEK otiskl i povídku Otakara Batličky je spolu s vydáváním například komiksu REX STAR, ukázkou toho jak pracovala redakce předtím než jí podařilo „znormalizovat“. Dlouholetý šéfredaktor Jiří Binek byl z redakce OHNÍČKU vyhozen až po „prověrkách“ v roce 1972.

Otakar Batlička  (*1895  +1942) byl světoběžník, spisovatel, radioamatér a v poslední etapě svého života i odbojář. Jeho prožitky z cest a putování se staly podkladem pro leckdy autobiografické dobrodružné povídky, které publikoval v prvorepublikovém časopise MLADÝ HLASATEL. Mimo vlastních zážitků psal s velkou volností vyprávění lidí, se kterými se setkal. Po svém zatčení byl nakonec uvězněn v koncentračním táboře Mauthausen, kde zahynul – okolnosti a příčina jeho smrti nejsou dodnes zcela objasněny.

ohnicek_20-rocnik_1969-70_cislo_03_batlicka2

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu OHNÍČEK v letech 1969-70, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované čísla časopisu OHNÍČEK – kliknutím na náhled strany:

ohnicek_20-rocnik_1969-70_cislo_03

ohnicek_20-rocnik_1969-70_cislo_04

ohnicek_20-rocnik_1969-70_cislo_05

ohnicek_20-rocnik_1969-70_cislo_06

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *