august ’68/3.časť – MLADÝ SVĚT – 10.ročník – 1968

Dnešnými šiestimi číslami uzatvárame miniseriál august ’68 pripravený na našich stránkach k 50. výročiu okupácie Československa.

august ’68/2.časť
august ’68/1.časť

Mrzí ma, že pôvodne som ich sľúbil sedem, bohužiaľ číslo 52 mi v zväzku chýbalo. Možno sa nájde niekto z Vás, kto toto číslo vlastní a zdigitalizuje ho.

Od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy uplynuli už viac ako dva mesiace a pozornosť MLADÉHO SVĚTA sa podobne, ako to bolo aj u iných periodik, zamerala na nedávno ukončené XIX. letné olympijské hry, ktoré sa uskutočnili od 12. do 27. októbra roku 1968 v Ciudad de México, hlavnom meste Mexika. Ich rekapitulácii je venovaných hneď 12 strán prílohy č.46. Tu je nutné si spomenúť na našu skvelú československú športovú gymnastku Věru Čáslavskú, ktorá tu získala zlato za viacboj, preskok, bradla a prostné, striebro za kladinu a družstvá. Bohužiaľ táto olympiáda ukončila aj jej kariéru, keď neskôr dostala zákaz reprezentácie za gesto protestu proti okupácii Československa. Počas hrania sovietskej hymny sklonila hlavu smerom dole do zeme.

Tak ako každý rok aj tohto roku vyhlásil MLADÝ SVĚT anketu „ZLATÝ  SLAVÍK 1968“. Na www.extrastory.cz o tom píšu:

„Pro svého oblíbeného zpěváka a zpěvačku v roce 1968 hlasovalo 22 688 čtenářů časopisu Mladý svět. S velkým přehledem tehdy vyhráli Marta Kubišová a Karel Gott. Gott tehdy sesadil ze slavičího trůnu vítěze z roku 1967 Waldemara Matušku a od té doby této soutěži až na pár výjimek suverénně kraluje. To Marta Kubišová si šla pro svého Zlatého slavíka tehdy naposledy, další rok organizátoři soutěže kvůli ní kategorii zpěvaček zrušili. Od roku 1970 pak Kubišová nesmí z politických důvodů veřejně vystupovat.“

No a úplne na záver miniseriálu anketa vytlačená v č.50 s názvom „MÁME, NEBO NEMÁME NÁRODNÍ HRDOST?“. Jednotlivé odpovede sú veľmi zaujímavé a odrážajú národné povedomie a hrdosť českého národa. A tu sú jej vyhodnotené výsledky:

Kdyby ses znovu narodil a mohl sis vybrat stát nebo národ, který by sis zvolil?
– ČESKOSLOVENSKO

Pocítil jsi někdy národní hrdost?
– PO LEDNU. PO 21. SRPNU

V kterém okamžiku ti byla československá vlajka nej bližší?
– V SRPNOVÍCH DNECH

Kdyby se té přítel z ciziny zeptal, na co československého jsi hrdý, co bys odpověděl?
– NA LID A JEHO CHOVÁNÍ V SRPNU

S kterými příslušníky cizích národů jsi se osobné setkal a za jakých okolností?
– HLAVNĚ S VOJÁKY

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu MLADÝ SVĚT z roku 1968, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu MLADÝ SVĚT – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu MLADÝ SVĚT zde >>>

5 Responses to august ’68/3.časť – MLADÝ SVĚT – 10.ročník – 1968

 1. Jiří Hanousek napsal:

  Vážení, nejde mi stáhnout číslo 46. Je něde problém?

  • damro napsal:

   Zdravím.číslo
   46 jde normálně stáhnout, ted jsem to zkoušel. Zkus kliknout na titulní stranu, to jde taky.

  • Totem napsal:

   Takisto žiadny problém…!!!

   • damro napsal:

    Pokud se týká ročníku 1968, myslím, že nevyšlo 52 číslo, protože číslo 51 vyšlo až 27. prosince. Číslo 35 vyšlo 30. srpna a číslo 36 vyšlo až za 14 dní , 13 září. Během srpnových dnů vyšla 4 mimořádná čísla , která asi měla částečně nahradit výpadek během těch 14 dní, i když jejich náklad byl daleko menší než u běžných čísel MS. Tyto čísla , pokud je někdo vlastní , by bylo vhodné doplnit do ročníku.
    Ale je možné, že se mýlím, tak pokud někdo přesně ví jak to bylo s tímto ročníkem, budeme rádi když to napíše.

 2. Zdeněk napsal:

  Ve kterém čísle Mladý svět je prohlášení Karla Gotta po okupaci, že se do republiky nevrátí dokud tady budou okupanti?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *