Antologie ZÁVOD O MĚSÍC – 2001

V článečku 18.6.2015 jsme na tomto webu archivovali antologii 13 NOŽŮ Z JAMBOREE, která předcházela dnešnímu ZÁVODU O MĚSÍC. Všech 304 stran ZÁVODU O MĚSÍC pro www.detske-casopisy.cz archivoval jako svůj „vstupní“ časopis Dušan O.,  který sice žije mimo evropu, ale „ale sem tam se mi par starsich veci podari ziskat“.

Vydavatel Milan Svoboda (*1939  +2004 – více o něm například zde) v předmluvě k této antologii píše: „Po prvním výběru kreslených seriálů, příběhů, povídek a zajímavostí nazvaném 13 NOŽŮ Z JAMBOREE přicházíme s druhým, obdobným výběrem, který jsme podle jedné z dominujících novel nazvali ZÁVOD O MĚSÍC.
Z technických důvodů se nám do tohoto výběru nezdařilo zařadit kompletní vydání kresleného seriálu Roy a jeho Bobři ani nově kresleného seriálu Návrat do Žlutých skal, které jsme avizovali, za což se omlouváme. Jako náhradu za ně zařazujeme málo známé seriálové zpracování románu Srub U Zlatého klíče, který vycházel jako vkládaný román v 2. ročníku časopisu VPŘED, a I. část kresleného seriálu Výprava Toma Bartona, s jeho 2. částí, která dosud nebyla publikována, vás seznámíme v příštím výběru.

ZAVOD_O_MESIC_TAJEMSTVI_STAreho_zamku
Kromě mnoha povídek, přiběhů i zajímavostí se v tomto výběru seznámíte s kresleným seriálem Tajemství starého zámku, který, přestože byl napsán před více než padesáli lety, je zveřejňován poprvé, a seriálem Film minulosti, který vás zajímavým způsobem seznámí s naší historií. I tento seriál, který v důsledku politických událostí roku 1948 a s nimi související likvidací časopisů VPŘED a JUNÁK nebyl dokončený, bychom ve spolupráci s předními historiky rádi dokončili v příštím výběru.

13_NOZU_Z_JAMBOREE_3

O tom, že vydávání takovýchto výběrů je stále aktuální a žádané, svědčí nejen skutečnost, že první vydání 13 NOŽÚ Z JAMBOREE je necelý rok po jeho uvedení na trh rozebrané a my zvažujeme možnost dotisku, ale i to, že staré časopisy JUNÁK, VPŘED a MLADÝ HLASATEL jsou stále středem neutuchajícího čtenářského i sběratelského zájmu, a kdo je vlastní, je pokládán téměř za majitele pokladu. Stejně jako v případě předchozí knihy 13 NOŽŮ Z  JAMBOREE i tentokrát je naší snahou nejen vás seznámit s vybranými kreslenými seriály, povídkami i zajímavostmi z těchto časopisů, ale současně vám s jejich pomocí umožnit alespoň částečně pochopit a poznat život tehdejší mládeže. Věříme, že se vám budou líbit stejně, jako se v minulosti líbily tehdejším děvčatům a chlapcům, vašim současným babičkám, dědečkům a příbuzným.
A na závěr, obdobně jako v úvodu 13 NOŽÚ Z JAMBOREE, vás prosíme: Pokud vám při čtení této knihy budou vaši rodiče a příbuzní nahlížet přes rameno, půjčte jim ji a uvidíte, jak při jejím čtení pookřejí a vrátí se do vašeho věku. Vždyť z ní vyzařuje jejich dětství a mládí, a to je vždy jedinečné a neopakovatelné.“

ZAVOD_O_MESIC_obrazy_z_dejin

1. října 2001 Václav Nosek – Windy v Ediční poznámce na konci knihy (strana 300) píše: „Po úspěchu prvního výběru z časopisů JUNÁK a VPŘED nazvaném 13 NOŽŮ z JAMBOREE, připravilo nakladatelství Leprez druhý výběr.
Název knize propůjčila novela ZÁVOD O MĚSÍC, kterou napsal pod pseudonymem Ing. (Dr.) Jan Hvězda, tehdejší šéfredaktor JUNAKA Jaroslav Novák – Braťka. Tak jako Jules Verne předpověděl ve svých fantastických románech mnohé, co se později stalo skutečností, předvídal budoucnost i Braťka. Sovětský Sputnik – první těleso, které překonalo zemskou přitažlivost, zahájil v roce 1957 dobývání vesmíru. Tedy i závod o Měsíc. V roce 1959 dopadla na Měsíc opět sovětská LUNA 2 a ještě tentýž rok LUNA 3 vyfotografovala odvrácenou tvář Měsíce. Gagarin – první kosmonaut, se do vesmíru podíval v roce 1961. V témže roce zahájili Američané projekt APOLLO – pilotované lety na Měsíc. Závod o Měsíc se rozběhl na plné obrátky. Bezpilotní LUNA 9 na Měsíci měkce přistála v roce 1966. Američané přidali na rychlosti – APOLLO 8 s třemi kosmonauty na palubě v roce 1968 10x obletělo Měsíc a konečně v srpnu 1969 přistálo na Měsíc i APOLLO 11 s lidskou posádkou. Prvním človčkem jehož noha se dotkla Měsíce, se stal Neil Armstrong (mimochodem „orlí skaut‘, což je nejvyšší stupeň zdatnosti amerických skautů). Během tří let přistálo na Měsici šest amerických posádek. Proč výše uvedená fakta? Jaroslav Novák umístil děj do roku 1965 – právě doprostřed skutečného závodu a rovněž předpověděl,  že závodit budou Sověti s Američany. Novákovi hrdinové se vrátil i z Měsíce jako jedna šťastná rodina. Dnes se opravdu vrací z vesmíru některé mise s posádkou tvořenou Rusy a Američany. Pokud se celkový pohled na některé technické znalosti autora zdá naivní, je třeba si uvědomit, že Jaroslav Novák byl především skaut – skautský vudce, znalý touhy po romantice a dobrodružstvi svých kluků, a že i on jako „velký kluk’“ uměl u uhasínajícího táboráku zvrátit hlavu, pozorovat miliardy vzdálených světů a povídat si v duchu s Měsícem, který svojí září pomáhal hlídkám svědomitě plnit jejich úkol. …“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydání výběru ZÁVOD O MĚSÍC v roce 2001, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaný výběrzeých časopisů ZÁVOD O MĚSÍCkliknutím na náhled titulní strany:

ZAVOD_O_MESIC

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *