18 čísel + příloha časopisu TRAMP – 2.ročník – 1930

V roce 2014  byl zveřejněn 2.ročník časopisu TRAMP z roku  1930, ale až od 19 čísla. Dnes  přidávám  zbývající čísla 1 – 18 . Bohužel jsou stažena z internetu a byla naskenována pouze černobíle, což u barevných časopisů   má   své problémy, a některé skeny jsou tím méně čitelné. Co šlo jsem ořezal, opravil a upravil, následně dal do PDF tak, aby bylo možno vyhledávat v jednotlivých číslech i když někde ta kvalita písma je špatná. I přes tento nedostatek lze se začíst do doby , kdy vrcholila nejen hospodářská krize, ale také se mohutně rozšířilo trampské hnutí a vzrostl počet trampských osad. Pokud někdo bude mít možnost naskenovat originální barevná čísla provedeme výměnu.

První číslo, prvního ročníku TRAMPA  vyšlo jako čtrnáctideník 15.3.1929. V 2.ročníku vyšlo celkem 45 čísel. Od 7.čísla tohoto ročníku vycházel TRAMP týdně a to každý pátek. Cena byla 50 haléřů za 12 stránek. Také na  TRAMP dopadla hospodářská krize  a musel zdražit na 1 Kč od 13. čísla. Zvýšení ceny kompenzoval  přidáním čtyř stránek s přílohou TÁBORÁK  a románem na vystřihování.

Za redakci byl zodpovědný  redaktor Karel Melíšek. V redakci byli i další známé osobnosti,  dramatik Milan Jariš, malíři Antonín Pelc, Josef Lada a Vlastimil Rada, spisovatelé Jan Mareš, Norbert  Frýd, Adolf Branald, S.K. Neumann a řada dalších osobností-trampů. Jednou z vůdčích osobností a posléze šéfredaktorem TRAMPA byl Géza Včelička (7.5.1901 – 30.12.1966).

Géza stal redaktorem časopisu TRAMP v  roce 1930,  do kterého nejen psal, ale také kreslil dobré karikatury. Jednou z největších akcí TRAMPA bylo uspořádání největší trampské sleziny, svolané na Jarovskou planinu pod Zbraslaví v roce 1930, která se konala za asistence četníků s karabinami a bodáky. Časopis TRAMP původně, od roku 1929 vydával Quido Langhans, a rok poté jej za pomoci JUDr. Ivana Sekaniny zakoupilo a řídilo /od čísla 38/ Trampské vydavatelské družstvo v čele s Františkem Kubáskem /Frantou Šerifem/,které bylo finačně podporováno KSČ. Prvním administrátorem TRAMPA byl Karel Vodrážka /Vodra/ a prvním redaktorem Karel Melíšek /Melich/. V roce 1930 se Géza oženil a časopis TRAMP vydal Gézovu první sbírku veršů Pěšinou snů.

Géza se angažoval i v protestech proti tzv. Kubátovu zákonu, který byl namířen proti trampingu. Časopis TRAMP zorganizoval tzv. Trampské obranné výbory (TOV). Asi nejvýznamnějším byl protestní tábor lidu, který svolaly redakční rady trampských časopisů Naše osady, Tramp, Naše stezka a Slunce na 19. května 1931 na zahradu Měšťanského pivovaru v Praze na Vinohradech a kterého se zúčastnilo 15 000 mladých lidí, převážně trampů a byl rozehnán policií. Kubátova vyhláška se poté stala i předmětem rozpravy v parlamentě a po čase byla zrušena. Zároveň tento protestní tábor prohloubil i roztržku mezi politickými (reprezentovanými zejména Gézou) a nepolitickými trampy (zejména Bobem Hurikánem). Více se o Gézovi Včeličkovi můžete dočíst na https://www.trampsky-magazin.cz/blog/kdo-byl-geza-vcelicka-642.html

Pojetí TRAMPA bylo velmi avantgardní a to včetně ilustrací, povídek. Hodně v něm začala řádit cenzura a objevují se velká místa s označením „ cenzurováno.“ V roce 1930 se však stal tramping již  módní vlnou a Bob Hurikán začal vydávat „ truc časák “  – Naše osady. A razilo se heslo „ politika do trampingu nepatří!“ Jenže přicházela hospodářská krize a trampové byli vesměs proletáři. V tomto roce začal mít Tramp přílohu „ Táborák.“

Od čísla 22 do čísla 36 vycházel na pokračování román pro dívky a okolí: OSADA MLADÝCH SNOBŮ.

V roce 1932 – pro nedostatek peněz – přestal časopis TRAMP vycházet.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu TRAMP z roku 1930, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu TRAMP – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu TRAMP zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *