WAMPUM NESKENONU – 12.ročník – 2003

WAMPUM NESKENONU 12.ročník vydávaný v roce 2003 je dál časopisem pro skauty a woodcraftery ve věku cca 14-21 let.

Wikipedie: “ Termín wampum je odvozen ze slova Algonkinů a znamená „bílé motouzy“ (perleťových korálků). Pás většinou tvořily bílé korálky z perletě mlže surmovky a z fialových korálků pocházejících ze zaděnek. Vše drželo na několika osnovních motouzech z kůže či útcích z rostlinných vláken. K navlečení se korálky provrtávaly a jejich výroba prudce vzrostla, když Evropané přivezli kovové vrtáky. Wampumy se používaly jako náhrdelníky, nákrčníky a čapky a jejich vzory byly vysoce symbolické. Většinou se dochovaly ty, které měly podobu pásů, užívaných jako mnemotechnická pomůcka při obřadních a politických příležitostech. Stovky jich byly zhotoveny k záznamům o vyjednávání při příchodu evropských osadníků.

U zrodu Irokézské Ligy, k němuž došlo patrně uprostřed 16. století, stáli Onondagové, usídlení nejblíže středu území pěti irokézských kmenů a stali se správci dokumentu Ligy. Ty měly podobu dlouhých šerp nebo opasků z bílých a purpurových, šest či více milimetrů dlouhých korálků válcovitého tvaru.

Opasky sloužily jako záruky dohod mezi Irokézy a ostatními indiánskými kmeny a později i mezi Irokézi a Evropany. Irokézky se označovaly slovem kari hwa, „věrohodný doklad“ nebo gaweena s významem „hlas, slovo nebo potvrzení“. Wampumové opasky tak hrály ústřední roli v procesu vlády sofistikované sociální a politické organizace Irokézů. Korálkům byla přisuzována velká mystická síla, která přecházela na jednání a schválení koncilu Ligy, a proto zaručovaly úctu mluvčímu, dávaly velkou autoritu jeho úřadu a za určitých podmínek se užívaly ke zmírnění žalu.“

Tak jako všechny předchozí čísla i tento ročník pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Art. Celkem 13.ročníků WAMPUM NESKENONU! Patří mu veliké díky. Třeba se časem najde mezi návštěvníky tohoto webu někdo, kdo digitalizuje stále ještě chybějící čísla.

O časopise i o společenství kolem něj je více napsáno v článečku z 18.5.2014 kdy bylo archivováno šest čísel vydaných v roce 1997 (6.ročník  WAMPUM NESKENONU).

Zajímavé souvislosti včetně cesty od foglarova oddílu po založení i pozdější utlumení činnosti kmene NESKENON je možno přečíst na webu spřátelených kmenů Midewiwinu, společenství které během 40 let ovlivnilo desítky oddílů.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla WAMPUM NESKENONU – kliknutím na náhled strany:

WAMPUM_NESKENONU_12.rocnik_(2003)_cislo_1

WAMPUM_NESKENONU_12.rocnik_(2003)_cislo_2

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *